Tipik Kiriş İle ilgili Bir soru...

gencideci

Etkin Üye
Bulunduğumuz bölgede yapı denetim, 4 metrenin üstündeki döşemelerde nervür kirişi istiyor. Bunu yapmak için her mühendisin kullandığı yöntem nervür'ü kaset olarak tanımlayıp, 12 cm lik nervür kirişi ile nervürün ortasından bu kirişi geçirmek. Öncelikle bu yöntem doğrumu bilmek istiyorum.
çünkü forumda nervür lü yapıyı çözenlerin foruma yüklediği ide dosyalarında kimsenin bunu uygulamadığını, nervür olarak tanımladığını ve 4 metrenin üstündeki döşemeleri
nervür kirişi ile bölmediğini gördüm.

Bizim çözdüğümüz şekilde çok daha fazla tonaj çıkıyor nervür olarak tanımlamaya göre.

2. sorum ise geometri kontrolünde tipik kiriş hatası, tipik kiriş belirleyin dediğini gördüğümde tipik kirişleri bu ikiye bölen kiriş olarak tanımlarsam yapının tonajı çok artıyor.

bunun sebebi nedir? Herkese kolay gelsin...

1) Evet kaset olarak belirlemeniz doğru bir yöntemdir. Bununla ilgili detaylı paylaşımlar var forumda.
2) Tipik kiriş sizin sandığınız gibi nervür kirişlerini ikiye bölen kiriş değil. Hesap yöntemidir. İde ana sayfasındaki eğitim videolarından nervür döşeme yapmını inceleyin. Geometri kontrolünde çıkan hataları döşeme sekmesinde tipik kiriş belirle komutuyla düzeltebilirsiniz

gencideci:2qe9ec4f' Alıntı:
Bulunduğumuz bölgede yapı denetim, 4 metrenin üstündeki döşemelerde nervür kirişi istiyor. Bunu yapmak için her mühendisin kullandığı yöntem nervür'ü kaset olarak tanımlayıp, 12 cm lik nervür kirişi ile nervürün ortasından bu kirişi geçirmek. Öncelikle bu yöntem doğrumu bilmek istiyorum.
Merhaba,
Evet bu yöntem doğru. 4 metrenin üstünde açıklıkta enine diş tanımlanması TS500'de verilen bir koşuldur. Enine diş, nervürlerin moment alma kapasitelerine etki eder, sehimini azaltır, dolayısıyla enine dişi hesaba katmalısınız. Bu nedenle kaset olarak tanımlamalısınız.

çünkü forumda nervür lü yapıyı çözenlerin foruma yüklediği ide dosyalarında kimsenin bunu uygulamadığını, nervür olarak tanımladığını ve 4 metrenin üstündeki döşemeleri
nervür kirişi ile bölmediğini gördüm.
Uygulamayan kişilerin tercihidir. Uygulanmalı mıdır? Evet uygulanmalıdır? Neden uygulamadıklarını mesajla sorabilirsiniz.
Programda tanımlanan enine dişler hesaplarda dikkate alınmaktadır. Bağlandıkları kirişlere yük aktarır ve buna bağlı olarak yük dağılımı değişir.
Konuyla ilgili şu linkte verilen bilgilere mutlaka göz atınız:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bizim çözdüğümüz şekilde çok daha fazla tonaj çıkıyor nervür olarak tanımlamaya göre.
2. sorum ise geometri kontrolünde tipik kiriş hatası, tipik kiriş belirleyin dediğini gördüğümde tipik kirişleri bu ikiye bölen kiriş olarak tanımlarsam yapının tonajı çok artıyor.
Enine diş tanımlandığında hesapta dikkate alınır. Metrajın farklı çıkması normaldir. "Çok daha fazla tonaj çıkıyor" tespitiniz için ise, nervür/kasetlerde tipik diş tanımları ve buna bağlı diş sayılarının doğru olması çok önemlidir. Donatı metrajını etkiler. Mutlaka kontrol edilmelidir

Geri