Proje kurtarmıyor. Kolonlarda fazlaca B hatası alıyorum

evanes07

Etkin Üye
iyi günler; attığım projede fazlaca hata çıkıyor, temel kurtarmıyor, kolonlarda fazlaca B hatası var, ayrıca kirişlerde de M hataları fazla...Kiriş yüklerini 20 cm lik bims duvar için ortalama 0.7 aldım, 10 cm lik bims iç duvarlar için ortalama 0.4 aldım, sıvalar 2 şer cm, acaba yüksek mi aldım? Döşemeler asmolen malzeme ponza briket için 0.35 ekledim ve 0.5 kaplama yükü aldım acaba bunu mu fazla aldım? Ya da nervürlerin yerleştirmesi mi sıkıntılı acaba? Tam rijit çözünce analiz 14 saniye sürüyo yarı rijit çözünce 4 dakika sürdü...yeni yönetmeliğe göre yarı rijit zorunlu mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: proje kurtarmıyor..

Merhaba,

Bütün kirişleri 30/32 yapmışsınız kesit olarak yetersiz M(max pursantaj) hatasını bundan dolayı alıyorsunuz. Altında duvar olan kirişleri derin kiriş 30/60 gibi yapmanızı tavsiye ederim. Derin kiriş yapamadıklarınızı ise min. 60/32 yapın, saplama kirişlerde 40/32 gibi modelleyerek deneyebilirsiniz..
K40 , K41 , K43 ve K44 kirişlerini dik atmak için kirişe saplama yapmışsınız. Döşeme içinde kaldığı için çapraz bir şekilde kolona bağlayabilirsiniz bu daha uygun olacaktır.

B hataları (Kolon kiriş birleşim güvenliği) için ekteki dökümanı inceleyin. Kiriş genişliklerini arttırdığınızda bu hatalar azalacaktır.
Nervür döşemelerde yarı rijit çözüm yapmanızı öneririz bu yeni yönetmelikle birlikte zorunlu hale gelecektir.

Ekli dosyalar

• Kolon Kiriş birlesim kesme güvenliği.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 168

Merhaba
İlave Önerilerim;
--Hesap sonucu zemin, 1, 2, 3 katlarda kat ötelemesi çok yüksek çıkmış deprem perdesi ilave yapın,
-- P1 ve P2 perdelerine bağlanan K34-35 kirişleri merdivenin ortasına gelir üst kata çıkamazsınız, gözden geçirin,(önerim K05, K30 kirişini merdivene uygun eğimli yapın, K34, K35 kirişlerini kaldırın)
--Merdiveni de mesnetleyip beraber çözün,
-- D59-D70 döşemeleri nervürleri nereye mesnetlenecek? Kalıp planındaki gibi olursa döşemeler yıkılır. Bu Nervürleri çevirin,

Ünver ÖZCAN

Cevaplar için çok teşekkürler..hataların hemen hepsini düzelttim..fakat bodrum için üstteki kirişi çapraz geçirince radye o bölgeden dolayı hata verdi..onu nasıl düzeltebiliriz? Bir de bodrum tek kolon B hatası kaldı onu bir türlü düzeltemedim...Ayrıca kiriş ve döşeme yükleri genel olarak doğru olmuş mu?

Ekstradan zemin kat planında solda mimari normal kat planı var..B hatası veren kolonun olduğu bölgeyi farklı modelleyebilir miyiz? Bir sorum da sağdaki döşemelerin nervürlerini Y yönüne çevirsek daha mı kötü olur ?

Ayrıca proje geçen attığımda rar hali 17 gb bu defa 70 küsür gb oldu kusura bakmayın neden böyle oldu anlamadım..

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Gönderdiğiniz proje 101 megabyte zipli dosyada 76 mb
Gb deyince çok şaşırdım ilk başta
Projeyi ide 8.62 ile açtım. sıkıştırarak kaydet dedim 1,27 megabyte olarak kaydetti.
Biraz versiyonla alakalı sanırım.
ide 8,62 ile kaydedince 29,8 megabyte oldu.

- tavsiyem
mimari altlıkları minimum boyuta indirmenizdir. böylece model dosyasının boyutu hem az olacaktır. hemde program daha az yavaşlayacaktır. bunun içinde taramalar, tefrişler, hatta aksları bile temizlemeniz. son olarak purge komutuna kullanın.
aksları ayrı olarak bir kerede giriyorum ben. sonradan tüm kolonlarda aksa göre trimleme yapıyorum.
örnek bir altlığı da eklere yüklüyorum

ben idecad 8.62 de analiz yaptım başka BBG hatası da aldım. mimariye bakınca sizin dediğiniz s17 kolonunu sanırım y yönünde büyütemiyoruz
s17 kolonuna y yönünde binen kirişlere (k21,k04) daha az yük gelmesi için bu kirişlere bağlı döşemenin nervürlerini paralel yapmanız lazım.
d32, d77 döşemeleri yani...

deneme yanılma analiz sonuçlarına bakacaksınız.

bu sefer de s17 kolonuna x yönünde bbg hatası olabilir. döşemeleri tek tek değiştirin deneyin.

Ekli dosyalar

• sehmuz_statik_2.7z
    491.1 KB · Görüntüleme: 98
Teşekkürler.. aynen yanlış yazmışım mb dicektim..tek bi mimari kalıp planı var analiz süresini ve dosya boyutunu çok etkiler mi bi deneyim..diğer önerilere de bakıcam..

Ayrıca kiriş ve döşeme yükleriyle ilgili bilgi alamadım..ilk yorumdaki gibi kiriş ve döşeme yükleri acaba tutarlı mı?

Ekstradan metraj aldığımda nervür ve kaset metrajı veriyo fakat döşeme metrajı vermiyor ? Buna bir bakabilir miyiz ?

Rica etsem adminden bir cevap alabilir miyim ? Neden cevap alamadım anlamadım...sorduğum soruda bir gariplik te yok..

İyi akşamlar arkadaşlar. Ben konudan bağımsız bir soru sormak istiyorum: Bulunduğum şehrin dışında başka bir şehirde statik proje çizimi yapmak istiyorum, statik projeyi inceleme aşamasını bulunduğum şehrin belediyesinde ve imo' sında inceletip onay alabilirmiyim. Daha önce şehir dışında proje çizimi yapmadım. Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

altnhsn":2yhjjrrz' Alıntı:
İyi akşamlar arkadaşlar. Ben konudan bağımsız bir soru sormak istiyorum: Bulunduğum şehrin dışında başka bir şehirde statik proje çizimi yapmak istiyorum, statik projeyi inceleme aşamasını bulunduğum şehrin belediyesinde ve imo' sında inceletip onay alabilirmiyim. Daha önce şehir dışında proje çizimi yapmadım. Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

direk belediyeye sorman lazım... gitme durumun yoksa telefonla arayıp usulüne uygun konuşursan telefondan da gerekli bilgiyi vereceklerini tahmin ediyorum.

Geri