Yay perde sorunu

Muhpen

Üye
Merhaba

Projemde yay perde modellemem gerekiyor perde oluştururken böyle bir seçenek yok. poligon yaptığımda çubuk eleman olarak görünüyor ve temelde zımbalama hatası alıyorum. yay oluşturup perdeye çevirdiğimde ise hem tek parça eleman oluşturamıyorum hem de uç perdelerde orantısız olarak fazla donatı çıkıyor.
kabuk olarak çalışacak tek parça bir eleman oluşturmak için ne yapmam gerekir?

Ekli dosyalar

• yay perde.PNG
    yay perde.PNG
    16.5 KB · Görüntüleme: 5,709
Merhaba,

Şu an kabuk elemanları eğrisel bir şekilde tek parça modelleme olanağı bulunmuyor.

Muhpen":jg17hc8g' Alıntı:
Merhaba

Projemde yay perde modellemem gerekiyor perde oluştururken böyle bir seçenek yok. poligon yaptığımda çubuk eleman olarak görünüyor ve temelde zımbalama hatası alıyorum. yay oluşturup perdeye çevirdiğimde ise hem tek parça eleman oluşturamıyorum hem de uç perdelerde orantısız olarak fazla donatı çıkıyor.
kabuk olarak çalışacak tek parça bir eleman oluşturmak için ne yapmam gerekir?
Betonarme secenegi altinda kolon secrneginde poligon kolonu sectiginizde en sagda p kutucugu var onu isaretleyip analiz yaptiniz mi

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sorunu çözdüm.
anladığım kadarıyla yay çizgileri poligona çevirince böyle bir durum oluşuyor.
poligon kolonu düz çizgiler kullanarak oluşturdum sorun ortadan kalktı.

Selam,
Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. Data dosyasını paylaşabilirseniz sorunu nasıl çözdüğünüzü görme şansımız olur. Hatta sadece poligon kolonu da koyabilirsiniz.

Teşekkürler

Muhpen":xl3qad9g' Alıntı:
sorunu çözdüm.
ssesli":xl3qad9g' Alıntı:
Selam,
Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. Data dosyasını paylaşabilirseniz sorunu nasıl çözdüğünüzü görme şansımız olur. Hatta sadece poligon kolonu da koyabilirsiniz.

Teşekkürler

Merhaba,
Yay ve eğrisel perdeler poligon kolon olarak ve çubuk olarak modellenebilmektedir. Tek parça kabuk olarak modellenmesi program olanakları kapsamında değildir. Size forumda soru sorduran ve bir şekilde ortadan kalkan o durumu anlayabilmemiz için yaptığınız işlemi küçük bir projede, ekran görüntüsü de ekleyerek gösterebilir misiniz?

poligon oluştururken anladığım kadarıyla kullandığımız çizgilerin düz olması gerekiyor. yay çizgi işin içine girince problem oluşuyor.

ben yay çizgiyi kaldırıp resimde görüldüğü gibi düz çizgilerle poligonu oluşturunca sorunum çözüldü.

Dosya boyutu büyük olduğu için datanın linkini veriyorum.
İyi çalışmalar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• düz çizgi.PNG
    düz çizgi.PNG
    15.4 KB · Görüntüleme: 5,478
Muhpen":3eckxmul' Alıntı:
Dosya boyutu büyük olduğu için link veriyorum.
İyi çalışmalar.
İlk mesajınızda üç farklı durumdan bahsettiniz:
1. Yay perdelerin kabuk olarak modellenmemesi
2. Zımbalama problemi
3. Poligon kolonda orantısız donatı çıkması

sonrasında
Muhpen":3eckxmul' Alıntı:
yazdınız.

Neyin ortadan kalktığını belirtmemişsiniz.
Konuyu anlayabilmemiz için, bizlere şöyle bir bilgiyi de vermeniz lazım:
Öncesinde şu oluyordu ancak şu şekilde yapınca şu sorun çözüldü gibi...

konunun ilk mesajında problemleri yazmıştım tekrar edeyim.
projede yay biçiminde poligon kolon tanımlamam gerekiyordu.

bunu yay çizgi kullanarak oluşturduğumda anormal bir zımbalama problemi ile karşılaşıyordum.
temelde oluşan mesh çizgileri olması gerektiği gibi değildi.
kabuk sonuçlarını incelediğimde ise kolonun altında dalga dalga değişmesi gereken eğrilerin tek bir nokta(1 cm2 belki) halinde olduğunu ve bu yüzden zımbalama tahkikinin sağlanmadığını gördüm.

yay çizgiyi perdeye dönüştürdüğümde ise yukarda bahsettiğim zımbalama problemi ortadan kalkıyor ancak bu sefer de birkaç parçadan oluşan perdenin uç parçalarında anormal donatılar atılıyordu.

yay çizgimi kırıklı çizgi haline getirip poligon oluşturduğumda hem donatıların, hem mesh çizgilerinin, hem de temel kabuk sonuçlarındaki eğrilerin daha mantıklı olduğunu farkettim.

kabuk eleman meselesine gelince bunun için elemanı kolon değil perde olarak tanımlayabilmem gerekiyor.
bunu tek parça olarak yapamadığım için ben poligon kolon oluşturup betonarme kolon penceresinde "p" seçeneğini işaretledim.

Muhpen":ycoci96l' Alıntı:
bunu yay çizgi kullanarak oluşturduğumda anormal bir zımbalama problemi ile karşılaşıyordum.
temelde oluşan mesh çizgileri olması gerektiği gibi değildi.
kabuk sonuçlarını incelediğimde ise kolonun altında dalga dalga değişmesi gereken eğrilerin tek bir nokta(1 cm2 belki) halinde olduğunu ve bu yüzden zımbalama tahkikinin sağlanmadığını gördüm.yay çizgiyi perdeye dönüştürdüğümde ise yukarda bahsettiğim zımbalama problemi ortadan kalkıyor ancak bu sefer de birkaç parçadan oluşan perdenin uç parçalarında anormal donatılar atılıyordu.
Projenin bu hali elinizde varsa o projeyi de mesaja ekleyebilir ya da destek@ideyapi.com.tr adresine mail gönderebilir misiniz?

yukarıda linkini verdiğim datada bulunan köşe poligonları silerek yay çizgi ile tekrar modelledim.

sağ pencerede kabuk sonuçları açık. mesh ve zımbalama şu şekilde:

Ekli dosyalar

• zımbalama.PNG
    zımbalama.PNG
    139.8 KB · Görüntüleme: 5,430
Tekrar merhaba,

Muhpen":x2w0ige6' Alıntı:
1. projenizdeki esas alınan kolonda zımbalama değerleriyle 2. projenizdeki zımbalama değerleri normal görünüyor.

temelde oluşan mesh çizgileri olması gerektiği gibi değildi. kabuk sonuçlarını incelediğimde ise kolonun altında dalga dalga değişmesi gereken eğrilerin tek bir nokta(1 cm2 belki) halinde olduğunu ve bu yüzden zımbalama tahkikinin sağlanmadığını gördüm.
Eklediğiniz ekran görüntüsü zımbalama ile alakalı değil, radye döşemedeki donatı değerleriyle alakalıdır. Zımbalama değerleri normal görünüyor.

temelde oluşan mesh çizgileri olması gerektiği gibi değildi.... yay çizgiyi perdeye dönüştürdüğümde ise yukarda bahsettiğim zımbalama problemi ortadan kalkıyor yay çizgimi kırıklı çizgi haline getirip poligon oluşturduğumda hem donatıların, hem mesh çizgilerinin, hem de temel kabuk sonuçlarındaki eğrilerin daha mantıklı olduğunu farkettim.
Analiz ayarlarında bulunan bağlantı bölgesini büyüt seçeneğini kullamanızı öneririm. Bu seçenek ile poligon kolon çubuk eleman olmasına ragmen, kolonu sonlu elemanlara daha geniş alanda bağlamış oluruz. Ekteki ekran görüntülerinde meshlerin beklediğiniz gibi oluştuğunu görebilirsiniz.

ancak bu sefer de birkaç parçadan oluşan perdenin uç parçalarında anormal donatılar atılıyordu.
Eklediğiniz her iki projede de polygon kolon donatıları normal görünüyor. (41fi16, donatı %1'in altında çıkmıştır.)

bunu tek parça olarak yapamadığım için ben poligon kolon oluşturup betonarme kolon penceresinde "p" seçeneğini işaretledim.
Poligon kolonu alfas hesabına katmak istediğinizde işaretlemeniz gerekiyor. Kolon donatılarındaki P, analizi etkilemez sadece alfas hesabını etkiler

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    125.8 KB · Görüntüleme: 5,419
  • 2.png
    2.png
    68.2 KB · Görüntüleme: 5,412
  • 4.PNG
    4.PNG
    238.4 KB · Görüntüleme: 5,412
  • 5.PNG
    5.PNG
    104.5 KB · Görüntüleme: 5,409
  • 3.png
    3.png
    213 KB · Görüntüleme: 5,413
Bu konu hakkında benim de bir kaç sorum olacaktı;

1- Örneğin 25*70 cm boyutlarında çizgi ile oluşturduğumuz ve poligon kolona çevirdiğimiz elemanın, min enkesit boyutu 25 cm olduğundan neden geometri kontrolünde yönetmeliğe göre min 30 cm olmalı şeklinde hata mesajı vermiyor?
2- Eğrisel biçimde çizilen bir eleman perdeye çevrilebiliyor mu? Çevrilebiliyorsa hangi komutu kullanıyoruz, çevrilemiyorsa poligon kolon olarak tanımlayıp betonarme ayarlarından P sekmesinin işaretlenmesi önerilmi ve P işaretlendiğinde program bu elemanı sadece alfas hesabına katıyor ama kolon olarak kabul ediyorsa min en kesitin 25 cm olması yönetmeliğe aykırı olmaz mı?
3- Eğrisel bir objeyi kolon mu yoksa perde mi kabul etmek gerekir? (Proje ve şantiye tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim)

İyi Çalışmalar..

vecih":345y86bl' Alıntı:
Bu konu hakkında benim de bir kaç sorum olacaktı;

1- Örneğin 25*70 cm boyutlarında çizgi ile oluşturduğumuz ve poligon kolona çevirdiğimiz elemanın, min enkesit boyutu 25 cm olduğundan neden geometri kontrolünde yönetmeliğe göre min 30 cm olmalı şeklinde hata mesajı vermiyor?
Merhaba
-Poligon kolonlarda minimum boyut kontrolü otomatik yapılmamaktadır.
2- Eğrisel biçimde çizilen bir eleman perdeye çevrilebiliyor mu? Çevrilebiliyorsa hangi komutu kullanıyoruz, çevrilemiyorsa poligon kolon olarak tanımlayıp betonarme ayarlarından P sekmesinin işaretlenmesi önerilmi ve P işaretlendiğinde program bu elemanı sadece alfas hesabına katıyor ama kolon olarak kabul ediyorsa min en kesitin 25 cm olması yönetmeliğe aykırı olmaz mı?
-Yay objesini perdeye dönüştürebilirsiniz.
Yay komutuyla yay çizin.
Yayı seçip. Sağ tuş menüden "Perdeye dönüştür" komutunu tıklayın.
Açılan diyalogda yay üzerinde parça sayısını verin.
Tamam' ı tıklayın. Perde parçalardan oluşacaktır.

-Kolon betonarme diyaloğunda P sütununun TBDY 2018' de işlevi yoktur, kullanılması da değildir.

İyi çalışmalar

Levent Bey mrb,
Sizin belirttiğiniz şekilde yay perde oluşturmama rağmen projede donatı miktarı başta olmak üzere bazı sorunlar oluştu. Proğram, bu yay perdelerin çizimlerini de karmakarışık şekilde verdi.
Rica etsem linkteki projeyi inceleyebilir misiniz. Tavsiyeniz ne olur?

vecih":8v7viaiy' Alıntı:
Levent Bey mrb,
Sizin belirttiğiniz şekilde yay perde oluşturmama rağmen projede donatı miktarı başta olmak üzere bazı sorunlar oluştu. Proğram, bu yay perdelerin çizimlerini de karmakarışık şekilde verdi.
Rica etsem linkteki projeyi inceleyebilir misiniz. Tavsiyeniz ne olur?

Merhaba,

-Yay perdelerin veri girişinde ve analiz modelinde bir sorun yok. Grup olarak modellenmesi de doğru. Perde parçalarının hiçbiri 1/6 boyut oranını sağlamadığı için raporda uyarı alıyorsunuz. Perde yay uzunlukları 170 cm civarında ve yay açısı da fazla değil. Perdeleri düz olarak modelleyip, çizimlerde gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Veya Kısa kenar kalınlığını 30 cm. yaparak poligon kolon olarak modelleyebilirsiniz. (Poligon kolon kapalı alanını çizgilerle oluşturunuz)
-Yay perdelerin tek parça modellenebilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Diğer bazı notlar:
-Zemin kattaki ismiyle K12-K14-K23 kirişlerini eğrisel kiriş yerine yay kiriş komutuyla tanımlayınız.
-Genel betonarme parametreleri diyaloğunda "Arasındaki açı farkı küçük olan kirşleri/perdeleri sürekli kabul et satırına 30 derece giriniz.
-Hassas bir hesap için projede döşeme, perde ve radye sonlu eleman genişliklerini küçülterek (örneğin 25 cm.) analiz yapmanızı öneririz.

İyi çalışmalar

Geri