Döşeme yükleri kaplama ve zati birlikte mi girilir

iek58

Üye
asmolen döşeme yükümü hesapladığımda 0,684 tf/m2 geliyor.

döşemeye sağ tıklayıp "kullanıcı tanımlı" yük girmeye çalıştığımda kapma kısmında 0,684 giriyorum ancak plan görünüşünde G=0,872 görünüyor.

bunun sebebi girilen kullanıcı değerini sadece kaplama olarak alması mı ? kullanıcı değeri + program tanımlı yük (0,684+ yaklaşık 0,2) olarak mı hesaplıyor?

eğer böyleyse bulduğumuz döşeme yükünü yaklaşık 0,2 azaltarak mı girmeliyiz?

son olarak,

asmolen döşemelerde, kullandığınız ölü yük ve hareketli yükleriniz nelerdir? (odada, balkonda, bina koridorunda vs.)

saygılar...

Re: döşeme yükleri hakkında

iek58":282xor38' Alıntı:
asmolen döşeme yükümü hesapladığımda 0,684 tf/m2 geliyor. döşemeye sağ tıklayıp "kullanıcı tanımlı" yük girmeye çalıştığımda kapma kısmında 0,684 giriyorum ancak plan görünüşünde G=0,872 görünüyor.
bunun sebebi girilen kullanıcı değerini sadece kaplama olarak alması mı ? kullanıcı değeri + program tanımlı yük (0,684+ yaklaşık 0,2) olarak mı hesaplıyor?
eğer böyleyse bulduğumuz döşeme yükünü yaklaşık 0,2 azaltarak mı girmeliyiz?

Evet. Zati ağırlık dışındaki diğer yükleri girmelisiniz. Zati ağırlık, tanımladığınız yüke otomatik eklenmektedir.

yani zati yük olarak sadece asmolenler üzerindeki 7 cmlik plağı alıyor? dişleri, asmolenleri, sıvayı vs hesaplamıyor ?

ben sadece asmolen ağırlığını hesaplamıyor sanıyordum. yanılmış mıyım ?

iek58":1uf5w6bb' Alıntı:
yani zati yük olarak sadece asmolenler üzerindeki 7 cmlik plağı alıyor? dişleri, asmolenleri, sıvayı vs hesaplamıyor ?

ben sadece asmolen ağırlığını hesaplamıyor sanıyordum. yanılmış mıyım ?

Döşeme kalınlığından oluşan ağırlığını döşemeyi oluşturduğunuz anda planda görüyorsunuz. Dişlerin zati ağırlığı hesaptan sonra program otomatik dikkate alıyor. Siz, "dişler+döşeme zati ağırlığı" hariç, kaplama+sıva+asmolen tuğlası vs diğer tüm yükleri programa vereceksiniz.

Asmolen tuğlası yokken döşeme kaplama yükünün tanımlanması:

Asmolen tuğlası varken döşeme kaplama yükünün tanımlanması:

Ekli dosyalar

• asmolen_tuğlası_var.PNG
    asmolen_tuğlası_var.PNG
    119.6 KB · Görüntüleme: 6,540
  • asmolen_tuğlası_yok.PNG
    asmolen_tuğlası_yok.PNG
    128.7 KB · Görüntüleme: 6,521
HakanŞahin":1p275uwp' Alıntı:
Asmolen tuğlası yokken döşeme kaplama yükünün tanımlanması:

Asmolen tuğlası varken döşeme kaplama yükünün tanımlanması:

öncelikle cevabınız için teşekkürler

yazınızdan anladığım kadarıyla döşeme (7cm) ve dişleri (25cm) program otomatik olarak algılıyor ve bize sadece tuğla, sıva vs. girmek kalıyor.

ancak denemek adına

nervürsüz bir döşeme çizdim G=0.188 gösterdi
nervürlüye çevirdim değer yine G=0.188
kasete çevirdim değer yine G=0.188

buradan benim vardığım sonuç; dişleri hesapladığı

yanlışım varsa lütfen düzeltin

saygılar

iek58":1ya6dwry' Alıntı:
[yazınızdan anladığım kadarıyla döşeme (7cm) ve dişleri (25cm) program otomatik olarak algılıyor ve bize sadece tuğla, sıva vs. girmek kalıyor. ancak denemek adına
nervürsüz bir döşeme çizdim G=0.188 gösterdi
nervürlüye çevirdim değer yine G=0.188
kasete çevirdim değer yine G=0.188
buradan benim vardığım sonuç; dişleri hesapladığı
yanlışım varsa lütfen düzeltin
saygılar

Tekrar merhaba,

Yanlışınız var. Planda diş ağırlıkları gösterilmiyor. Öyle olsaydı nervürsüz bir döşeme çizdim G=0.188 gösterirken nervürlüye çevirdim değer yine G=0.188, kasete çevirdim değer yine G=0.188 göstermezdi. 7 cm döşemenin ağırlığı 0.07*2.5= 0.175 tf/m2 yapar. Planda G=0.188 tf/m2 görüyorsanız, 0.188-0.175=0.013 tf/m2 bir kaplama yükü vermişsiniz demektir. Diş zati ağırlığını döşeme raporunda ayrıca görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    76.1 KB · Görüntüleme: 6,360
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    37.8 KB · Görüntüleme: 6,348
teşekkürler yüklemeleri anladım

kontrol için döşeme raporuna girdim bahsettiğiniz kısmı bulamadım ama başka birşey dikkatimi çekti

kaset için iki satır gösterilmiş ancak döşeme sabit yükü sadece birinde (N3004, 1) gözüküyor. tanımlamamda bir hata var mı?

ayrıca nervürlü döşemede de tek döşemenin ayrı satırlarda gösterildiğini gördüm. sebebi nedir?

saygılar

Ekli dosyalar

• döşeme.png
    döşeme.png
    27.7 KB · Görüntüleme: 6,298
iek58":2b8m89yu' Alıntı:
teşekkürler yüklemeleri anladım
kontrol için döşeme raporuna girdim bahsettiğiniz kısmı bulamadım ama başka birşey dikkatimi çekti
kaset için iki satır gösterilmiş ancak döşeme sabit yükü sadece birinde (N3004, 1) gözüküyor. tanımlamamda bir hata var mı?
ayrıca nervürlü döşemede de tek döşemenin ayrı satırlarda gösterildiğini gördüm. sebebi nedir?
saygılar

Eklediğiniz rapor, nervür/kaset dişlerine gelen yüklerin rapordur. Döşeme sabit yükü sadece birinde (N3004, 1) gözüküyor yazmışnız, öyle değil, İkisinde de görünüyor. Birden fazla satır görünmesinin nedeni ise kasette x ve y yönünde dişler olduğu içindir. Sabit yüklerin farklı görünmesi ise x ve y yöünnde diş adetleri aynı değil, bir dişe düşen yük miktarı bu nedenle değişkenlik gösteriyor. Bulamadığınız kısım ise döşeme raporundadır.

Açıklama, şu ekran görüntülerindeki sorular ve örnek değerler için yapılmıştır:

soru1.PNG
soru2.PNG
soru3.PNG

Soruların yanıtları:

A. Nervür için:

bir dişe gelen yük.PNG

1. Raporda görünen 450 + 57 değeri şu anlama gelmektedir.

0. 450 tf/m döşeme üzerindeki toplam sabit yük -> (girdiğiniz SabitYükDeğeri + DöşemeZatiAğırlığı) + NervürKirişleriAralığı D(1 metre için)

(girdiğiniz SabitYükDeğeri + DöşemeZatiAğırlığı) = 0.15 + 0.12*2.5*1 = 0.450 tf/m (Bu değer raporda görünen 450 değeridir.)

diş ağırlığı = (NervürKirişiYüksekliği H - NervürDöşemesiKalınlığı d) *betonBirimHacimAğırlığı *1

diş ağırlığı = (0.35-0.12) *0.1* 2.5*1 = 0.0575 tf/m (Döşeme yüksekliği çıkartılıyor çünkü döşeme zati ağırlık bir üstte dikkate alındı. Bu değer raporda görünen 57 kgf/m değeridir.)

NZ03'de görünen yuvarlama olarak 450 +57 kgf/m 'dir.
ekran1.PNG

2. Raporda görünen döşeme sabit yük değeri 0.22 (NZ02 için):

(girdiğiniz SabitYükDeğeri + DöşemeZatiAğırlığı)*(NervürKirişiDişGenişliği w + 2*NervürKirişleriAralığı D/2) (1 metre için)

(0.15 + 0.12*2.5)* (0.1+2*0.4/2) * 1 = 0.45 * 0.5 =0.225 tf/m
ekran2.PNG

Zati ağırlık = [(NervürKirişiYüksekliği H- NervürDöşemesiKalınlığı d ) *NervürKirişiDişGenişliği w *BetonBirimHacimAğırlığı*1 = (0.35-0.12)*0.1*2.5*1 = 0.0575 tf/m
ekran7.PNG
Toplam sabit yük = 0.225 + 0.0575 = 0.2825 tf/m
ekran3.PNG

B. Kaset için:

0.14 tf/m değeri ise,

Kasette iki yönde diş olduğundan diş aralıklarına bağlı bir oran dahilinde yük dağılımı yapılır.

1. yönde,
Oran2 = KasetKirişleriAralığı D1 /(KasetKirişleriAralığı D1 + KasetKirişleriAralığı D2)
2. yönde,
Oran1 = KasetKirişleriAralığı D2 /(KasetKirişleriAralığı D1 + KasetKirişleriAralığı D2)

Oran= 40/(40+40) = 0.5

(girdiğiniz SabitYükDeğeri + DöşemeZatiAğırlığı)*(KasetKirişiDişGenişliği w + KasetKirişleriAralığı D2 * Oran2)*1 (1 metre için)

(0.15+ 0.12*2.5)*(0.10+0.4*0.5)*1 = 0.135 tf/m
ekran4.PNG

Zati ağırlık = [(KasetKirişiYüksekliği H- KasetDöşemesiKalınlığı d) *KasetKirişiDişGenişliği w*BetonBirimHacimAğırlığı*1 = (0.35-0.12)*0.1*2.5*1 = 0.0575 tf/m
ekran5.PNG

Toplam sabit yük = 0.135 + 0.0575 = 0.1925 tf/m
ekran6.PNG

Geri