İstinat Duvarı Göçme Analizi

harkan92

Yeni Üye
Herkese kolay gelsin ...

Görüntülerde de görüldüğü gibi girmiş olduğum istinat duvarı modeli , göçme faktörü tahkiki sağlanmamaktadır. Dilim metodu yoluyla çözülen bu tahkiki nasıl sağlatabilirim ??

Ya da bu tahkik hakkında ne TDY-2007'de ne de TS 500'de bir koşul/şartını gördüm. Bu şartı sağlatamak zorunda mıyım ? Sağlatmam daha sağlıklı olacaktır fakat yönetmelik ve standartlarda bu tahkike dair birşey bulamadım. Cevaplarınız ve önerileriniz için teşekküler...

Ekli dosyalar

• istinat uzunluk.PNG
    istinat uzunluk.PNG
    27.7 KB · Görüntüleme: 6,800
  • duvar değerler.PNG
    duvar değerler.PNG
    34 KB · Görüntüleme: 6,796
  • istinat analiz.PNG
    istinat analiz.PNG
    33.8 KB · Görüntüleme: 6,793
  • göçme analizi.PNG
    göçme analizi.PNG
    25 KB · Görüntüleme: 6,797
Zemin kayma direnci açısı doğru mu ?

Üst alt açıları dene

Zemin değerlerini de paylaşır mısınız?

mkrts88":2dy1qwz9' Alıntı:

Üst alt açıları dene

Zemin değerleri verdiğin ekran görüntülerinde karşılığında yazmaktadır ve ilgili jeoloji mühendisinden alınmıştır. Üst alt açıları dene derken neyden bahsettiğinizi biraz daha açar mısınız ?

Teşekkürler...

harkan92":1ne4fcna' Alıntı:
Herkese kolay gelsin ...

Görüntülerde de görüldüğü gibi girmiş olduğum istinat duvarı modeli , göçme faktörü tahkiki sağlanmamaktadır. Dilim metodu yoluyla çözülen bu tahkiki nasıl sağlatabilirim ??

Ya da bu tahkik hakkında ne TDY-2007'de ne de TS 500'de bir koşul/şartını gördüm. Bu şartı sağlatamak zorunda mıyım ? Sağlatmam daha sağlıklı olacaktır fakat yönetmelik ve standartlarda bu tahkike dair birşey bulamadım. Cevaplarınız ve önerileriniz için teşekküler...
Merhaba,
Göçme Kontrolü İstinat duvarlarında yapılması gereken stabilite kontrolleri arasındadır. Zemin zayıf olduğu durumlarda istinat duvarı ile beraber zemin kütlesinin toptan kayması durumudur.
Konuyla ilgili Prof. Dr. Zekai Celep' in Betonarme Yapılar Kitabı Bölüm 13' ü ve Prof. Dr. Mustafa Düzgün' ün İstinat Duvarları kitabında Bölüm 8' i inceleyebilirsiniz.

Göçme güvenliğini sağlamak için arka pabuç uzunluğu artırılabilir, pasif taraftaki toprak yüksekliği artırılabilir vb.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 8.2.4_1.PNG
    8.2.4_1.PNG
    991.8 KB · Görüntüleme: 6,651
  • 8.2.4_2.PNG
    8.2.4_2.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 6,649
  • 8.2.4_3.PNG
    8.2.4_3.PNG
    445.7 KB · Görüntüleme: 6,649
harkan92":xzelobcp' Alıntı:
mkrts88":xzelobcp' Alıntı:

Üst alt açıları dene

Zemin değerleri verdiğin ekran görüntülerinde karşılığında yazmaktadır ve ilgili jeoloji mühendisinden alınmıştır. Üst alt açıları dene derken neyden bahsettiğinizi biraz daha açar mısınız ?

Teşekkürler...

Eğer girdiğiniz tüm değerler doğru ise istinat duvarının ebatlarını büyüteceksiniz

Geri