Aşırı sehim yapma durumu olabilir mi ileride

projeyi bu şekilde çözdüm malum çerçeveden bahsedemıyoruz ama sizden öğrenmek istedğim D01 döşemesinden biraz korktum gibi aşırı sehim yapma durumu olabılırmı ilerde tşk ederim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sevgili furkanturker,

Bu tasarım eskisinden de geriye gitmiş. Eskisinde devam etmeyen kolondan konsollar yoktu. Burada kolondan konsollar da eklenmiş. (Kırmızı revizyon bulutları)
Yine çerçeve konusunda söylediklerimin hiç biri dikkate alınmamış. Kolonların hepsi tek yönde bağlı değil.(Mavi revizyon bulutları)
Gereksiz saplama ve boş alanlar var. Kiriş geçebilecek yerlerden kiriş geçmemiş. (mor elipsler)

Unutulmaması gereken bir şey var ki betonarme çerçeve bir sistemde kolon ve kirişler yapının olmazsa olmazlarıdır. Mimariyi bozmayalım, tamam ama bir yerden sonra bu kiriş ve kolonlardan kaçamayız. Yaşadığınız yerdeki binalardaki kirişlere bakın. Mimarın feryat ettiği, görünmesin dediği bir çok kiriş aslında hiç de sıkıntı olmadan yerlerinde duruyorlar. Gözümüzü tırmalayacak diye riske girmenin ne mantığı var anlamadım. (örneğin kat sahanlığındaki kirişler)

Bu projenize çalışırken ilk tasarımınıza takılıp kalarak düzeltmeye giderseniz doğru bir adrese gideceğinizi düşünmüyorum. Tekrar söylüyorum. sizin yapmaya çalıştığınız fedakarlığın (ki bence anlamsız) onda biri kadar mimarınız ve mal sahibiniz projeden fedakarlık yapmamış.

Sevgilerimle...

N. YILMAZ

Not: D1 döşemesi projenin en masum döşemelerinden biri (kolondan konsol kiriş hariç)

.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2018-02-13 13.40.01.png
    Screenshot 2018-02-13 13.40.01.png
    456.1 KB · Görüntüleme: 996
Geri