Tek katlı ve bodrum(rijit kat) yapıda analiz

Muhpen

Üye
Merhaba
tek katlı ve bodrum(rijit kat) olarak modellediğim yapıda analiz yaparken program kapanıyor.
katı rijit kat olarak seçmediğim durumda sorunsuz analiz edebiliyorum.

tamamı toprak altında olacak bu yapı için nasıl analiz yapmam gerekir?

Re: Rijit kat analizi

Merhaba
Önerilerim
--Yarı rijit diyafram,
--Kat genel ayarlarından bodrum kat rijitliklerini,
--Perdelerde Su basman tikini, (buraya kadar düzeltildi)
--Kirişler üzerinden duvar yükü kaldırarak,
--Merdiven mesnetlerini düzenleyerek,
--Dış perdelerde toprak yükü varsa yatay toprak yükü vererek çözüm yapın.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• uo14 bodrum.cde
    419.9 KB · Görüntüleme: 880

Muhpen":3dq5qyqd' Alıntı:
Merhaba
tek katlı ve bodrum(rijit kat) olarak modellediğim yapıda analiz yaparken program kapanıyor.
katı rijit kat olarak seçmediğim durumda sorunsuz analiz edebiliyorum.

tamamı toprak altında olacak bu yapı için nasıl analiz yapmam gerekir?
Merhaba,
TDY'e göre rijit bodrum kata, kat kuvvetti, Fbk= Ao*I*Wbk/1.5 olarak uygulanacaktır. Yapı ağırlığınız Wbk=359.05 ton, deprem bölgesi katsayısı 1. bölge Ao=0.4, yapı önem katsayısı I =1.2.
Fbk=0.4*1.2*356.78/1.5= 114.89 tf.
Kat parametrelerinde "Tanımlı" seçip, Fx, Fy olarak da 115 tf girin. Katı ise, rijit bodrum olarak işaretlemeyin.

Rijit bodrumlu, tek katlı yapının analizinde programın kapanması durumu ise notlarımız arasındadır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    77.5 KB · Görüntüleme: 11,296

Hakan Bey selamlar,

Bu konu ile ilgili yakın zamanda bir düzenleme olacak mı?
v10'da tanımlı yük girilemiyor. 3 katlı tamamı bodrum olan binada rijit kat işaretlerini kaldırıp R=1,5 alıp modal analiz yaptırıyorum.

MaFiAMaX":2lqp99t8' Alıntı:
Hakan Bey selamlar,

v10'da tanımlı yük girilemiyor. 3 katlı tamamı bodrum olan binada rijit kat işaretlerini kaldırıp R=1,5 alıp modal analiz yaptırıyorum.

Rijit Bodrum kat tanımlaması rijit kat dışında kat ya da katlar olması durumunda anlamlıdır.
Bana göre sizin yapınız üç katlı ve üç katı da aynı özellikte olduğu için rijit kat tanımı yapılmasına gerek yoktur.

Bu konu ile bağlantılı olduğunu düşündüğüm maddeleri de örnek olsun diye paylaşıyorum.

3A.6.4 - Özellikle normal rijitlikli katlardan çok rijit bodrum katlarına geçişte yer alan ve
üstteki katlarda oluşan deprem kuvvetlerinin büyük kısmını bodrum katlardaki çevre
perdelerine aktaran geçiş döşemeler'inde yeterli düzlem içi rijitlik ve dayanımın sağlanması
esastır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    69.7 KB · Görüntüleme: 9,190

Şükrü Bey,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben farklı düşünüyorum. Sizin düşüncenize göre üstünde normal bir yapı olamayan bodrum katlar yönetmelikteki bodrum kat kapsamına girmiyor. Halbuki bodrumdan kasıt toprak altında olan yapı olduğunu düşünüyorum. Toprak içinde olan yapıların serbest titreşim modları zemin ile uyumludur. Üst yapı gibi serbest titreşim modu yapının ağırlık ve rijitliğine bağlı değildir. Yani üst yapıdaki gibi yapıda oluşan yatay kuvvetler atalet kuvvetleri olmuyor.

Zemin içinde yapı maksimum ivmeleri aldığı için deprem yükünü azaltma katsayısı 1,5 alınıyor.

Sizin belirttiğiniz gibi hesap yapıldığında matematiksel olarak da bir hata oluşuyor. Şöyle ki;

ideCAD de binanın hiç bir katını rijit bodrum kat olarak belirtmezsem, gerek eşdeğer gerekse modal analizde yönetmeliğin 4.7.5.3 ve 4.8.5.3 maddeleri haliyle uygulanmayacak. Yapının periyodunun sıfıra yakın olduğunu farz edelim. T=0 alalım ve 4.1b formülünde yerine koyarsak Ra = D çıkar. Genelde D=3 veya 2,5 oluyor üst yapı için. Sonuç olarak Ra değeri olması gerekenden büyük alınmış oluyor.

Kaldı ki bazen çok büyük kütleye sahip bir yapıda çevresinde bodrum perdeleri olsa bile periyot değeri beklendiği gibi sıfıra yakın değil uzak çıkar. Normal bir yapı analizinde (bodrum kat işaretlenmemiş) Ra değeri daha da büyük çıkacak ve daha az deprem kuvveti hesaplanacak. Halbuki bu yapı toprak altında olduğunda hesapladığınız T= 2pi*Kökiçinde (m/k) değerinden farklı davranacak.

Ben böyle yorumluyorum. Yazılım ekibi de varsa hatamız düzelteceğini umuyorum.

MaFiAMaX":10ctufxa' Alıntı:
Hakan Bey selamlar,

Böyle yapabilirsiniz.
Alternatif olarak tüm katları rijit işaretler ve ust kata rijit olmayan bir kat daha girerek. bu kata çok küçük boyutlarda bir kolon girip çozüm yapabilirsiniz.

MaFiAMaX":vkfvimj8' Alıntı:
Şükrü Bey,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben farklı düşünüyorum. Sizin düşüncenize göre üstünde normal bir yapı olamayan bodrum katlar yönetmelikteki bodrum kat kapsamına girmiyor. Halbuki bodrumdan kasıt toprak altında olan yapı olduğunu düşünüyorum. Toprak içinde olan yapıların serbest titreşim modları zemin ile uyumludur. Üst yapı gibi serbest titreşim modu yapının ağırlık ve rijitliğine bağlı değildir. Yani üst yapıdaki gibi yapıda oluşan yatay kuvvetler atalet kuvvetleri olmuyor.

Zemin içinde yapı maksimum ivmeleri aldığı için deprem yükünü azaltma katsayısı 1,5 alınıyor.

Sizin belirttiğiniz gibi hesap yapıldığında matematiksel olarak da bir hata oluşuyor. Şöyle ki;

ideCAD de binanın hiç bir katını rijit bodrum kat olarak belirtmezsem, gerek eşdeğer gerekse modal analizde yönetmeliğin 4.7.5.3 ve 4.8.5.3 maddeleri haliyle uygulanmayacak. Yapının periyodunun sıfıra yakın olduğunu farz edelim. T=0 alalım ve 4.1b formülünde yerine koyarsak Ra = D çıkar. Genelde D=3 veya 2,5 oluyor üst yapı için. Sonuç olarak Ra değeri olması gerekenden büyük alınmış oluyor.

Kaldı ki bazen çok büyük kütleye sahip bir yapıda çevresinde bodrum perdeleri olsa bile periyot değeri beklendiği gibi sıfıra yakın değil uzak çıkar. Normal bir yapı analizinde (bodrum kat işaretlenmemiş) Ra değeri daha da büyük çıkacak ve daha az deprem kuvveti hesaplanacak. Halbuki bu yapı toprak altında olduğunda hesapladığınız T= 2pi*Kökiçinde (m/k) değerinden farklı davranacak.

Ben böyle yorumluyorum. Yazılım ekibi de varsa hatamız düzelteceğini umuyorum.

Erhan bey merhaba;

Öncelikle katkınız için teşekkürler.

Bana göre bir katın rijit kat olması için toprak altında olması gerekmez. Yönetmelikte benim bildiğim bu yönde bir ibare bulunmamaktadır.
Sizin yazdığınız maddelerin geçerli olması için 3A.6.4 deki gibi bir durum olması gerekir.
Hatta bu maddede ilaveten 'geçiş döşemelerinde yeterli düzlem içi rijitlik ve dayanımın sağlanması' koşulu da getirmektedir.

Bodrum çevre perdeleri inşaası sırasında çevre zemin örselenecektir ve örselenen bu zemin, zeminle bina arasında adeta dilatasyon görevi görecektir.

Katlar arasında 3A.6.4 deki gibi bir rijitlik farkı yoksa, rijit kat tanımı uygulanmamalı düşüncemi koruyorum.

Not: Aşağıdaki maddede bana göre bu konuyla ilgili.

4.5.7.1 - 3A.6.4 de belirtildiği üzere, normal katlardan çok rijit bodrum katlarına geçişte yer alan
ve üstteki katlarda oluşan eylemsizlik kuvvetlerinin tümünü veya büyük bir bölümünü ani
olarak bodrum katlardaki çevre perdelerine aktarmak durumunda kalan geçiş katları
döşemeleri 'nde yeterli düzlem içi rijitlik ve dayanımın sağlanması esastır. Bu koşul, başka
nedenlerle ani rijitlik değişimlerinin yapıldığı diğer geçiş katları için de geçerlidir.

Ben de akademik düzeyde bu konuya katkı yapacak olursa okumak isterim..

Geri