Birleşim Bölgesi Kesme Güvenliği

dogukan

Yeni Üye
İyi Günler;
Projemde birleşim bölgesi kesme güvenliği hatası aldıktan sonra ilgili yöndeki kirişleri çift etriye opsiyonunu işaretleyerek yeniden betonarme tasarım yaptırdığımda sorun ortadan kalkmakta fakat anlamadığım birleşim bölgesine gelen donatı alanı (As2) azalıyor.Bunun sebebi nedir?

dogukan":i5lcxv6n' Alıntı:
İyi Günler;
Projemde birleşim bölgesi kesme güvenliği hatası aldıktan sonra ilgili yöndeki kirişleri çift etriye opsiyonunu işaretleyerek yeniden betonarme tasarım yaptırdığımda sorun ortadan kalkmakta fakat anlamadığım birleşim bölgesine gelen donatı alanı (As2) azalıyor.Bunun sebebi nedir?
Çift etriye seçeneği kirişlerde donatı seçimini değiştirebilir. Her iki durum için tekrar analiz yaptıktan sonra, o mesnetteki mevcut donatıları karşılaştırın. Ne fark oluştuğunu bu karşılaştırmadan sonra görebilirsiniz. Kirişlerde eskik As mesajı olmadığından da emin olun.

Montaj,düz ve pilye için 14 lük, ilave için 12 lik seçenekleri işaretli sadece yani tek tip donatı seçimi mümkün.Yönetmelik denklem 3.11 de ki As2 nin çift etriye seçimiyle değişiminin nasıl olduğunu tam olarak anlamadım.Etriye kirişin kesme kapasitesini artırır,nasıl boyuna donatı alanını etkileyebiliyor? Boyuna donatı hesabında etriyenin hiç bir etkisi yok arada ki bağlantıyı bulamadım ?

dogukan":1nkdkyuk' Alıntı:
Montaj,düz ve pilye için 14 lük, ilave için 12 lik seçenekleri işaretli sadece yani tek tip donatı seçimi mümkün.Yönetmelik denklem 3.11 de ki As2 nin çift etriye seçimiyle değişiminin nasıl olduğunu tam olarak anlamadım.Etriye kirişin kesme kapasitesini artırır,nasıl boyuna donatı alanını etkileyebiliyor? Boyuna donatı hesabında etriyenin hiç bir etkisi yok arada ki bağlantıyı bulamadım ?

Kirişlerde montaj ve düz adedi çift etriye kıvrımlarına denk gelecek şekilde düzenlenir. Bu düzenleme donatı sayılarını değiştirebilir. Örneğin bir öncekinde ortak mesnetinde ilave donatı vardır, bir sonrakinde yoktur, mevcut donatı değerleri değişmiş olabilir(Kirişlerde eksik As mesajı olmadığnı teyit edin. Eksik as mesajı yoksa hiç bir zaman seçilen donatı gerekenden olmaz). Her iki projenizi de eklerseniz, inceler daha kesin yanıt yazarız.

Geri