Zemin max gerilmesi 7.93 den 13.50 lere çıktı

evanes07

Etkin Üye
İyi günler; çok enteresan bir sorunla karşılaştım..eklediğim projede temel döşeme kenarı ve bodrum perdeleriyle ufak 1-2 oynama yaptım max zemin gerilmesi 7.93 yakaladım..ve onu ne yazık ki kaydedemeden program analizde hata verdi ve sonra birkaç döşeme kenarı bodrum perdesiyle oynadım max zemin gerilmesi 13.50 lere çıktı..hakikaten çok ufak oynamalarla max zemin gerilmesi böyle uçurum fark edebilir mi ? temele daha fazla ampatman yapamıyorum acaba nasıl tekrar o zemin değerlerini elde edebileceğim...projedeki diğer hataları hallederim onlar sorun değil fakat max zemin gerilme değerinde çok ufak oynamalarla böyle uçurum fark nasıl oluşabildi anlamadım..teşekkürler..

Ayrıca dosya boyutu genelde böyle çok yüksek çıkıyor, böyle bir proje için bu boyut çok fazla değil mi ? İnceleyebilir misiniz ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

evanes07":3t6c185j' Alıntı:
İyi günler; çok enteresan bir sorunla karşılaştım..eklediğim projede temel döşeme kenarı ve bodrum perdeleriyle ufak 1-2 oynama yaptım max zemin gerilmesi 7.93 yakaladım..ve onu ne yazık ki kaydedemeden program analizde hata verdi ve sonra birkaç döşeme kenarı bodrum perdesiyle oynadım max zemin gerilmesi 13.50 lere çıktı..hakikaten çok ufak oynamalarla max zemin gerilmesi böyle uçurum fark edebilir mi ? temele daha fazla ampatman yapamıyorum acaba nasıl tekrar o zemin değerlerini elde edebileceğim...projedeki diğer hataları hallederim onlar sorun değil fakat max zemin gerilme değerinde çok ufak oynamalarla böyle uçurum fark nasıl oluşabildi anlamadım..teşekkürler..
Merhaba,
-Öncelikle bahsettiğiniz durumun incelenebilmesi için diğer proje dosyasını da eklemeniz gerekiyor. Bahsettiğiniz farkı yaratan her iki durumu da gormek gerekir. Ayrıca otomatik backup seceneğinı açarsanız boyle data kayıpları yaşamazsınız.
Perdelerle oynar konumununu değiştirirseniz yapının tüm radye alanında ortalama gerilmelerde hemen hiç değişiklik olmayabilir ama çok küçük alanlarda max ve min değerlerde büyük değişiklikler meydana gelebilir.
Max gerilme temelin tamamının davranışı demek değildir. Belikide sadece bir noktada bu değere ulaşmış olabilir. Ama ortalama gerilme hemen hiç değişmemiştir.
-Eklediğiniz projede ise merdiven kolları birbirlerine bağlanmıyor ve merdiven mesnetleri hatalı tanımlanış. Bu nedenle yapı deformasyonu ve analiz modeli hatalı oluşuyor. Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları belirlenirken, merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa o elemana bağlı olduğu belirlenmeli, taşıyıcı elemana mesnetlenmeyen kenarlar da boş bırakılmalıdır. Merdiven oluşturma ve mesnet koşullarının belirlenmesi hakkında aşağıdaki linklerdeki eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

evanes07":3t6c185j' Alıntı:
Ayrıca dosya boyutu genelde böyle çok yüksek çıkıyor, böyle bir proje için bu boyut çok fazla değil mi ? İnceleyebilir misiniz ?
-Yarı rijit diyafram yöntemine göre analizde dosya boyutunun büyümesi normaldir.
İyi çalışmalar

Cevap için teşekkürler, fakat ortalama gerilme de 8 küsürden 4 küsürlere düşmüştü, benim ihtiyacım sadece max gerilmeyi 13 t/m2 veya altına çekebilmek..Acaba bu konuda önerileriniz ne olabilir ? Temele hiçbiryerden daha fazla ampatman veremiyorum ve D grubu zemin...Ortalama gerilmeyi 0.5-0.6 gibi bir değer düşürmem gerekiyor..Bu konuda yardımınız olursa çok sevinirim..

evanes07":218psk2r' Alıntı:
Cevap için teşekkürler, fakat ortalama gerilme de 8 küsürden 4 küsürlere düşmüştü, benim ihtiyacım sadece max gerilmeyi 13 t/m2 veya altına çekebilmek..Acaba bu konuda önerileriniz ne olabilir ? Temele hiçbiryerden daha fazla ampatman veremiyorum ve D grubu zemin...Ortalama gerilmeyi 0.5-0.6 gibi bir değer düşürmem gerekiyor..Bu konuda yardımınız olursa çok sevinirim..
-Bahsettiğiniz küçük değişiklikleri yaparak zemin gerilmesinin 4 tf/m2 lere düştüğü sistemin aynısı olmasa da benzerini oluşturun ve bize bu dosyayı kayıt yapıp gönderin, inceleyelim.
-Ayrıca gönderdiğiniz projede Zemin emniyet gerilme değeri 10 tf/m2 girilmiş. Hatalı merdivenler silinip, analiz yapıldığında G+Q yüklemesinden oluşan minimum gerilme 9.78 tfm2, maksimum gerilme değeri 14.1 tf/m2 civarında. Deprem yüklemeleri kullanıldığında ise maksimum zemin gerilmesi 21 tf/m2 civarında. Temelin neredeyse tamamında zemin gerilmeleri aşılıyor.

-Projede göreli kat öteleme sorunları da mevcut.

Ekli dosyalar

• gerilme.PNG
    gerilme.PNG
    436.7 KB · Görüntüleme: 2,528
Geri