İlk projem bana öneriler verebilirmisiniz

ahmet5410

Yeni Üye
merhabalar şuan üzerinde çalıştığım ilk projem büyük aşamada tamamlandı (model olarak)
şuan özellikle analiz deprem yük donatı vs ayarlarımı yaparken çok yanlışlar yaptığımı düşünüyorum projemi inceleyerek bana öneriler verebilirmisiniz
birde
donatı miktarım çok çıktı 85 ton, tecrübeli arkadaşlarım 65-70 i geçmez diyor(sta4cad kullandıkları için onlardan yardm alamadım )
m2 ye düşen donatı hesabı sevmediğim ve bi mühendise yakışmıycak bi karşılatırma ama düşünmeden de atlanmaması gerekenbi konu. Donatı miktarlarını azaltan yada arttıran başlıca seçenek yada sebepler nelerdir

vericeğiniz öneriler göstericeğiniz yollar benim yolumda bi başlangıç olucak yardımlarınızı bekliyorum

şimdiden çok teşekkür ederim.

projem Linktedir
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ilk proje yardımı

Merhaba

--Programda duvar ikonu ile duvar yüklerini girerseniz, duvar boşluklarını verebilir perspektif ekranında duvarları görüp hata ihtimalinizi çok aza indirirsiniz.

Önerilerim:
--Bina bodrumlu olmadığından genel ayarlardan bodrum tikini kaldın,
--Zemin C grubu olduğundan %50 kadar artırım yapılabilir,
--Ekte katlarda görülen çift kirişleri (binanın diğer taraflarında da var.) teke indirin. Bodrum kat kopyalandığından gelmiş olabilir,
--Mavi ile verdiğim yerlerde kolonları kaydırın/büyütün, kırmızı ile verdigim yerlere kiriş koyun,
--Çatı katında hareketli yük fazla,
--Asansör katı ve asansör makinesini mesnetleyeceginiz bir döşemeye ihtiyaç var,
--1. bodrumda kat döşemesine bağlanan perdelerde su basman perde tikini kaldırın,
--Kolon dar kenarı 30 cm az olmasın,
--Merdiveni mesnetleyip bina ile beraber çözün.
Bu düzeltmelerden sonra ihtiyaç olursa tekrar paylaşırsınız.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• HATALAR.png
    HATALAR.png
    499.6 KB · Görüntüleme: 1,578
Re: ilk proje yardımı

önerileriniz için teşekkür ederim o çift kiriş son anda bi kat kopyalama yapmıştım farketmedim bu tarz bişey yolladıgım içinde özür dilerim dediklerinizi dikkate alarak baştan modelliycem tekrar sorum olursa danışırım :)

birde merdivenle alakalı hiç bir fikrim yok onu çözmem zor olucak

Geri