Okul Projesi Tasarımı

Merhabalar

Taşıyıcı sisteme perdeler ekledim a1 düzensizliğinden kurtulamadım (YÜKSEK olduğu için tereddüdüm var düzensizliğin hükmünün olmadığını biliyorum) .

Bazı kolonlardaki s.g pursantaj 1.6 larda ve sürekli farklı kolonlara geçiyor.

Perde konumları yönleri ve kolonların yönleriyle alakalı her türlü yorum ve tavsiyenize açığım.

Herkese iyi çalışmalar.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• mimari proje.rar
    404.8 KB · Görüntüleme: 119
Merhaba
Yüklediğiniz link ÇOK RİSKLİ VİRÜS UYARISI veriyor.
Virüs kontrolu yaptıktan sonra yüklerseniz yardımcı oluruz.

Projenizi şuraya yükleyin. Bu site temizdir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ünver ÖZCAN

Statikçe gerekli pursantajı ben projelerimde genellikle yüzde 1' i çok geçmemesi için uğraşıyorum kolon boyutlarını artırıyorum yaptığım işlem abartı mı sizce doğru mu yoksa maksimum pursantaja kadar (yüzde 3 e kadar) olmasında bir sıkıntı yok mudur ?

Merhaba
Önerilerim;
bymhndis":1rjb43s2' Alıntı:
Taşıyıcı sisteme perdeler ekledim a1 düzensizliğinden kurtulamadım (YÜKSEK olduğu için tereddüdüm var düzensizliğin hükmünün olmadığını biliyorum) .
--Dinamik yöntem kullandığınız için önemi yok. Ayrıca raporda da belirtiliyor.
Bazı kolonlardaki s.g pursantaj 1.6 larda ve sürekli farklı kolonlara geçiyor.
--s.g pursantaj iki kolonda 1.6 çıkmış önemi yok.
Statikçe gerekli pursantajı ben projelerimde genellikle yüzde 1' i çok geçmemesi için uğraşıyorum kolon boyutlarını artırıyorum yaptığım işlem abartı mı sizce doğru mu yoksa maksimum pursantaja kadar (yüzde 3 e kadar) olmasında bir sıkıntı yok mudur ?
-- %3 kadar binada bir kaç tane olabilir. (Bana göre çok mecbur kalırsanız.) Ama önerilen %2 altında kalın kolonda depremde gevrek kırılma olmasın,
--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilirsiniz,
--Genel ayarlar/yük-güvenlik/TS498/konut büro yük azaltma maddesini uygulayabilirsiniz,
--P13-P14-P15 perdeleri üstündeki kirişleri kaldırın,
--P13-P14-P15 perdelerindeki su basman tikini kaldırın,
Bunları yaptıktan sonra kolonlardaki B hataları ve pursantajlar düzeliyor.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO PER.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 594
....
İlave olarak
Çatı katında S18 kolonunu silin, sanırım unutulmuş.
P13-14-15 deki su basman tiki doğru bence. işaretli kalmalı.
Orta akstaki (koridor) kirişlerdeki hareketli yüklerin nedenini anlayamadım. Duvar yok diye hareketli yük koydunuz ama neden döşeme yükleri 0.35 iken kiriş üstünde 0.5 yük var.

N. Y.

Nedim bey merhaba
NYILMAZ":otjr9ij5' Alıntı:
P13-14-15 deki su basman tiki doğru bence. işaretli kalmalı.
Merak ettim bu perdeler kat döşemesine bağlı perdeler su basman perdesi gibi kata bağlı olmayacak şekilde vermeyi niye tercih ettiniz?

Ünver ÖZCAN

Ünver bey,

Bodrum kat (yani söz konusu perdelerin bulunduğu kat) rijit bodrum olarak işaretlenmemiş. Eğer bu katı rijit kat olarak tanımlasaydık, söz konusu perdeleri, subasman/üst kata devam etmeyen perde olarak işaretlemenizin bir önemi olmayacaktı. Subasman perdeleri, rijit bodrum kat olmayan katlarda girilen, kat yada yapı yüksekliği boyunca devam etmeyen perdelerdir. Bu yüzden işaretlerinin olması gerektiğini söyledim.

Ayrıca bilgi olsun diye eklemek isterim: Su basman/üst kata devam etmeyen panel seçeneği işaretlendiğinde bu perdeler alfa S hesabına ve B1 düzensizliği etkili kesme alanına dahil edilmezler. Alfa S kontrolü rijit katın üstündeki katta yapılır. Bu nedenle rijit kabul edilen katlardaki perdelerin su basman/üst kata devam etmeyen panel olarak işaretlenmesine gerek yoktur. Aksi takdirde işaretlemek gerekir. Burada bir rijit kat kabulü yoktur. Rijit kabul edilmeyen bir katta, kat yüksekliği boyunca bir perde olması durumunda da ilgili perdenin AlfaS hesabına dahil edilmemesi için su basman/üst kata devam etmeyen panel seçeneği işaretlenmelidir.

N. YILMAZ

Merhabalar öncelikle yorumlarınız tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

S18 Kolununu silmemişim nedim bey haklısınız gözümden kaçmış yollamadan önce.

Dediğiniz gibi koridor döşemeleri 0.5' di zaten sürekli silip yenilediğim için o da 0.35' de kalmış. Ben bununla ilgili bir hocanın yazısını okumuştum duvarın olmadığı kirişlerde yüzey alanı kadar bir yükün ihmal olmaması için döşemedeki hareketli yükü kirişe veriyorum.

Geri