Radye temel ilave donatı aralığı

Radye temel ilave donatı aralığı 10 cm de tutamıyorum 4 cm e kadar düşüyor belediye minimum 10 cm olsun diyor fakat olmuyor projede yanlış yaptığım birşeyler olduğunu düşünmüyorum sizden ricam bu radye temeli nasıl çözebiliriz.radyeyi tek başına yaparak denedim parça parça böldüm fakat olmadı

Ekli dosyalar

• deneme.part1.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 111
  • deneme.part2.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 91
  • deneme.part3.rar
    3.1 MB · Görüntüleme: 118
Donatı seçiminde, radye ilave donatı için sadece 12 ve 14'lük donatı seçmişsiniz. 13 katlı binada, 65 cm kalınlıkta radye döşemede, daha büyük donatı çapı seçilemediği için eksikAS oluşmaktadır. Donatı aralığını 10 cm yapmak istiyorsanız radye kalınlığını arttırmalı ve/veya radye donatı çapını daha büyük seçmelisiniz.
Not: Ayrıca geometri kontrolü sonrasında hatalı döşeme kotu olan elemanlar var görünüyor.

Hakan bey haklısınız fakat niğde bölgesinde 4. deprem bölgesi olmasından dolayı donatı çapı 16 lık olan demir kullanılmamaktadır.bu ilave donatılar asansör perdesi çevresinde oluşuyor genelde bunu engelleme yolumuz varmı .peki bu radye temeli parçalı çözmekle bir çözmemiz arasında fark oluşurmu.İlginiz için teşekkür ederim

hydrkrmn:2nheu075' Alıntı:
Hakan bey haklısınız fakat niğde bölgesinde 4. deprem bölgesi olmasından dolayı donatı çapı 16 lık olan demir kullanılmamaktadır.bu ilave donatılar asansör perdesi çevresinde oluşuyor genelde bunu engelleme yolumuz varmı .peki bu radye temeli parçalı çözmekle bir çözmemiz arasında fark oluşurmu.İlginiz için teşekkür ederim
Radye temeli parçalı çözmekle tek parça çözmemiz arasında fark oluşmaz. Ancak radye döşemeleri projenizde bölmenize gerek yok.

Ayrıca projenizde düşey sürekliliği(sadece en üst katta girilmiş) kolonlar da var. Kolonlar temele kadar girilmelidir. (Ekran görüntüsünde işaretli kolonlar)

Asansör kuyusu için aşağıdaki linkte anlatılanları inceleyin.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    107.3 KB · Görüntüleme: 3,964
Geri