sonsamuray":u54e4d1i' Alıntı:
merhaba sistemde bir döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum. Sistemin düğüm noktalarında mı sıkıntı var acaba ?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
D40 döşemesine ait 2 no'lu donatı aksının sol mesnedinde, gerekli donatı alanı seçilen donatı çapına göre karşılanamıyor. Donatı seçimi diyaloğundan Döşeme ilave donatıları için daha büyük donatı çaplarını seçip analiz yaparsanız, AS(-) sorunu çözülür.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• donatı.PNG
    donatı.PNG
    55.7 KB · Görüntüleme: 6,189
  • as_g.PNG
    as_g.PNG
    74.1 KB · Görüntüleme: 6,177
Levent Özpak":1kljgm97' Alıntı:
sonsamuray":1kljgm97' Alıntı:
merhaba sistemde bir döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum. Sistemin düğüm noktalarında mı sıkıntı var acaba ?
Merhaba,
D40 döşemesine ait 2 no'lu donatı aksının sol mesnedinde, gerekli donatı alanı seçilen donatı çapına göre karşılanamıyor. Donatı seçimi diyaloğundan Döşeme ilave donatıları için daha büyük donatı çaplarını seçip analiz yaparsanız, AS(-) sorunu çözülür.
İyi çalışmalar
Çok sağolun

Radye döşemesinde donatı yetersiz hatası alıyorum fakat manuel olarak değiştirmeme rağmen hata ortadan kalkmıyor. Sorun ne olabilir acaba?

mesutkoku":bajiwk0o' Alıntı:
Radye döşemesinde donatı yetersiz hatası alıyorum fakat manuel olarak değiştirmeme rağmen hata ortadan kalkmıyor. Sorun ne olabilir acaba?
Merhaba
Radye temel donatısının yetersiz olmasının iki sebebi vardır:
Birincisi, Radye temel için gerekli ana donatı alanının seçilen radye temel donatı çapları ve aralıklarıyla yeterli gelmemesidir. Programda radye temel donatıları, seçtiğiniz donatı çapları ve parametrelerle belirlenen donatı aralıklarına göre belirlenir. Daha büyük donatı çapı seçilmesi çözüm olabilir.
İkincisi, radye temel ana donatıları yeterli olmasına rağmen, ilave donatılarının çapının ve aralıklarının gerekli donatı alanını sağlamamasıdır. Bu sorunun çözümü sadece ilave donatı çap ve aralıklarına müdahale edilerek gerçekleştirilebilir.
Radye temel donatı donatılarının durumunu Radye Betonarme diyaloğunda "Moment-Donatı Alanları" ve İlave donatılar sekmelerinden takip edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    30.3 KB · Görüntüleme: 1,649
  • 2.png
    2.png
    38.5 KB · Görüntüleme: 1,645
Merhabalar benim de bir sorum olacaktı. Şuan idecadın demo sürümünü kullandığım için atacağım ide dosyasını açamayacağınız için fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım. Döşeme 1'deki hatam as- ancak döşemenin gerekli as kısmında bir eksik göstermiyor program. Aynı zamanda izin verilen donatılar arasında 8-10-12-16 lık demirler açık. Döşeme 2'deki hata çd ve as- ancak yine as de bir eksik yok. Şimdiden teşekkürler :)

döşeme 1 hata.PNGdöşeme 2. hata donatıları.PNGdöşeme 2. hata.PNGizin verilen donatılar.PNG
döşeme 1 hata donatıları.PNG

Ekli dosyalar

• döşeme 1 hata donatıları.PNG
    döşeme 1 hata donatıları.PNG
    39 KB · Görüntüleme: 41
  • 12 kat son.cde
    11.8 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Projede veri girişi açısından bazı sorunlar mevcut. Geometri kontrolünde yetersiz döşeme hesap aksı, hatalı kolon kiriş kesişimi ve kiriş döşeme kenarı çakışıyor uyarılarını gidermeniz uygun olur.
Projeleri oluştururken iki boyutlu çizim üzerinden çalışmak yerine programda aksları tanımlayıp elemanlarınızı aks kesişimlerinden faydalanarak oluşturmanız veri girişinde yapacağınız hataların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hatalarını düzelttikten sonra analiz sonuçlarını değerlendirmenizi öneririm.
Ayrıca bodrum katta yapı alanı dışında kolonlar tanımlanmış.
Veri girişi anlamında doküman olarak aşağıdaki linkten bilgi bankasına ulaşabilir ve içeriğini inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba, kolay gelsin
projemde döşemede donatı yetersiz ve kenetlenme boyu koşulu sağlanamadı hatası alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• b+z+2.cde
    23.1 MB · Görüntüleme: 6
projemde döşemede donatı yetersiz ve kenetlenme boyu koşulu sağlanamadı hatası alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba
Sihirbazdan giderek sınırlı seçim yaparsanız perdesiz çözüm yapılmalı, perde olduğu için karma her iki yönde a24 seçebilirsiniz,
en üst katı asansör/makine dairesi olarak işaretleyiniz,
kirişlerde kapasite birin üstüne çıkmış, fiber beton modeli işaretleyerek hesap yaptırınız.
yukarıdakiler düzenlendiğinde, tbdy2018 asmolen yapıları cezalandırdığı için devrilmeyi sağlamıyor, her iki yönde perde ilave etmelisiniz.
ben olsam asmolen yapacağıma kaset çözüm yapardım.

Merhaba
Sihirbazdan giderek sınırlı seçim yaparsanız perdesiz çözüm yapılmalı, perde olduğu için karma her iki yönde a24 seçebilirsiniz,
en üst katı asansör/makine dairesi olarak işaretleyiniz,
kirişlerde kapasite birin üstüne çıkmış, fiber beton modeli işaretleyerek hesap yaptırınız.
yukarıdakiler düzenlendiğinde, tbdy2018 asmolen yapıları cezalandırdığı için devrilmeyi sağlamıyor, her iki yönde perde ilave etmelisiniz.
ben olsam asmolen yapacağıma kaset çözüm yapardım.
Merhaba. Merak ettim. Yarı rijit diyaframda kaset döşemeli sistemleri perdesiz sadece kolonlar ve kirişlerle tasarlayabilir miyim?

Geri