Maksimum zemin gerilmesi nasıl giderilir

evanes07

Etkin Üye
İyi günler, kolay gelsin;

Eklediğim projede radye döşeme zemin gerilmeleri sonuçlarından bakınca sağ üst kolonun olduğu köşede en yüksek 21.5 gibi bir gerilme görünüyor..Daha yüksek bir gerilme göremedim..Fakat rapor sonuçlarında max gerilme 24 çıkıyor neden acaba ?
Ayrıca bazı sorularım vardı;
Su basman panel işaretlemeleri doğru mu ?
X yönünde üst rijit kat numarasını -2 işaretlemek burada zorunlu mu ? Yoksa müh. İnisiyatifinde mi ?
Kalıp çizimi alırken dış aks ölçülerinin çoğu çıkmıyor ?
Kalıp çiziminde tek ölçü çıkıyor onda da 282.5 gibi virgüllü bi değer var ? Ayrıca kiriş açılımlarında ölçüler hep virgüllü çıkıyor, bunların yuvarlak tam sayı çıkmasını nasıl sağlarız ?
Teşekkürler..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Max zemin gerilme sorunu..

evanes07":116t4wlb' Alıntı:
İyi günler, kolay gelsin;
Eklediğim projede radye döşeme zemin gerilmeleri sonuçlarından bakınca sağ üst kolonun olduğu köşede en yüksek 21.5 gibi bir gerilme görünüyor..Daha yüksek bir gerilme göremedim..Fakat rapor sonuçlarında max gerilme 24 çıkıyor neden acaba ?
-Projede maksimum zemin gerilmesi G+Q+EY2 yüklemesinden oluşmuş. Perspektif penceresinde sağ alt köşeden yükleme kombinasyonu G+Q+EY2 seçilirse aynı değeri görebilirsiniz.

Ayrıca bazı sorularım vardı;
Su basman panel işaretlemeleri doğru mu ?
Rijit olmayan katta AlfaS kontrolüne dahil edilmeyecek perdeler su basman olarak işaretlenmelidir.
Kalıp çizimi alırken dış aks ölçülerinin çoğu çıkmıyor ?
Kat planı penceresinde sağ tuş menüden "Kontur Hesapla" komutunu çalıştırıp, kalıp planı alınız.
Kalıp çiziminde tek ölçü çıkıyor onda da 282.5 gibi virgüllü bi değer var ? Ayrıca kiriş açılımlarında ölçüler hep virgüllü çıkıyor, bunların yuvarlak tam sayı çıkmasını nasıl sağlarız ?Teşekkürler..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Kalıp ve kiriş açılımlarında otomatik verilen ölçülere müdahale etme olanağı bulunmuyor. Serbest ölçülendirme komutu ile ve ölçülendirme ayarlarında virgülden sonraki hane sayısı sıfır vererek ölçülendirme yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• grlm.PNG
    grlm.PNG
    244.2 KB · Görüntüleme: 3,391
Cevaplar için teşekkürler; şu durumda bodrum kat Y yönünde rijit, X yönünde rijit değil kabul ettim..bu kabul doğru mu? Doğruysa tek yönde rijit olan bodrum kat için su basman işaretlemelerini nasıl yapacağız?

Ayrıca kontur hesaplayı işaretleyince kalıp planında aks ölçüleri çıktı fakat benim kat planında belirlediğim diğer tüm ölçülerin kalıp planında çıkarma şansım yok mu?

evanes07":2l5bc3vr' Alıntı:
Cevaplar için teşekkürler; şu durumda bodrum kat Y yönünde rijit, X yönünde rijit değil kabul ettim..bu kabul doğru mu?
-T.D.Y. 2007 de katların rijit kabul edilmesine yönelik net bir ifade olmadığı için bu şekilde kabul edilebilir.
-T.D.Y 2018 madde 3.3.1 deki tanıma göre ise katın tamamını rijit kabul edebilir veya etmeyebilirsiniz. Yapı bu madde ye göre değerlendirilirse mevcut yapının X doğrultusundaki periyodu bodrum kat olmaması durumundaki periyoduna oranlandığında 1.1 ten büyük çıktığı görülüyor. Tptüm(X)>1.1Tpüst(X) Bu durumda katın tamamını rijit kabul etmemeniz uygun olur.

Doğruysa tek yönde rijit olan bodrum kat için su basman işaretlemelerini nasıl yapacağız?
Perdelerin su basman olarak işaretlenip, işaretlenmemesi analiz sonuçlarını etkilemez. Yapıda başka perde olmadığı ve bodrum perdeleri alfaS kontrolüne dahil edilmeyeceği için tüm perdeler su basman olarak işaretleyin.
Ayrıca kontur hesaplayı işaretleyince kalıp planında aks ölçüleri çıktı fakat benim kat planında belirlediğim diğer tüm ölçülerin kalıp planında çıkarma şansım yok mu?
Kat planı penceresinde var olan ölçülendirmelerin kalıp planında görünmesi için,
1-Kopyala ve Yapıştır komutlarını kullanarak ölçüleri kalıp planı penceresine alabilirsiniz.
2-Ölçülendirmeleri "obje parçala" komutu ile parçalayın. Daha sonra "Blok yap" komutu ile blok haline getirin. Kalıp planı aldığınızda bloklar kalıp planında görünecektir.
3-Kalıp planı penceresinde serbest ölçülendirme komutu ile ölçülendirme yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• t.d.y.2018_3.3.1.1.PNG
    t.d.y.2018_3.3.1.1.PNG
    58.6 KB · Görüntüleme: 3,237
Geri