Radye kalınlığını azaltmama rağmen hata vermiyor

merhabalar bir sorum olucaktı 7 katlı projemde radye kalınlığını yaklaşık 75 cm aldım radye donatısı yetersiz hatası almıştım.Sonra donatıları sıklaştırdım hata almadım buraya kadar tamam.Sonra keyfi bir deneme yaptım 7 katlı bir binada 35 cm radye kalınlığı aldım ve herhangi bir hata almadım ve bu durum tuhafıma gitti (herhangı bi zımbalama hatası almamam gibi )7 katlı bir binada 35 cm nasıl hata vermez.Değerli bilgilerinizden istifade etmek isterim iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• cann.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 851
Re: radye kalınlığı

Merhaba,

Radye kalınlığı 75 cm iken gereken donatı alanı 18 cm2. Bu değer minimum donatı koşulundan geliyor.
Minimum As = 100 * (RadyeYüksekkiği-BetonÖrtüsüKalınğı) * minDonatıOranı
MinimumAs=100*(75-3)*0.0025 = 18 cm2

35 cm'lik radye yüksekiğinde ise minimum donatı alanı 8cm2. MinimumAs=100*(35-3)*0.0025 = 8 cm2

Donatı seçiminde izin verdiğiniz donatı çapı ile radye parametrelerinde izin verdiğiniz donatı aralığı koşulları 8 cm2 donatıyı karşılacak yeterlilikte ancak 18 cm2 donatıyı karşılacak yeterlilik değil .
Bu yüzden 75 cm kalınlıkta eksik As mesajı alırken 35 cm'de bu mesajı almazsınız

Her iki kalınlıkta tasarım momentinden hesaplanan donatı miktarı minimum donatı miktarından az çıkmaktadır.

35 cm radye kalınlığı için radye raporunda zımbalama sonuçlarında zımbalama dayanımının zımbalama kuvvetinden büyük kaldığını görebilirsiniz. Kontrol sağlandığından zımbalama hatası yoktur.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    50.3 KB · Görüntüleme: 2,099
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    56 KB · Görüntüleme: 2,099
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    38.5 KB · Görüntüleme: 2,099
  • Untitled.png
    Untitled.png