Birleşim kesme güvenliği

eissenhover

Etkin Üye
Herkese merhabalar. ekteki projeyle ilgili biraz bilgi vereyim. Eğrisel bir arazide inşaa edilecek olan wc -mescit yapısıdır. Arazi eğrisel oldugu için yapının arka cephesi tamamen yan cepheler ise hemen hemen yapı yukseklıgının yarısına kadar toprak ıtkısıne maruz kalacak. ben o yuzden arka cepheyı kompla perde yan cephelerı ıse bellı bır sevıyeye kadar perde ile gectim ve perde statık kısmından subasman secenegını sectım.
1) ilk olarak analız modeli ekranında betonarme tasarım-tum yetersızlık secenegınde tum elemanlar yeterlı gozukur ıken uzerıne tıkladığımda B aksındakı 3 kolondada resımdekı hatayı alıyorum. rapor temiz gozukuyor ama resımdekı hata da analız modelınde var. bu hatayı dıkkate almalımıyım, almalı ısem cozum onerilerinz nelerdir?
2) ikinci sorum, perdeleri subasman olarak modelledıgım ıcım R katsayısının secımınde ıhtıyac duydugum as degerını raporda okuyamıyorum, deger 0 olarak gozukuyor, perdelerı subasman yapmaz ısem bu defa perde ebatları ıle ılgılı (1/7 oranı) hata alıyorm. ben su an R yı SDY-Perdeli sıstem olarak R=7 sectım. bu durum hakkında ne dusunuyorsunuz?
3) Yonetmelıkte 1,2 deprem bolgesı ıcın Hn<25 m için eşdeğer deprem yuku nu secerek cozdum. yapıda y yonunde a1 duzensızlıgı cıkıyor fakat nbi değeri 2 den kucuk (1,38) cıktıgı ıcın esdeger deprem yontemını secmekte bır sakınca gormedım. Hatalımıyım?
4) Subasman perdelerıne forumda anlatıldığı seklıyle yukleme kombınasyonları (1.4g+1.6q+1.6h ve 0.9g+1.6h) tanımladım ve yatay yuk ekleme secenegıyle yuku ekledım. raporda tanımdadğım kombınasyonlar saglıklı bır sekılde eklenmıştı. burda sormak ıstedığım soru yatay yuk eklerken tf/m2 seklınde bır değer gırmemız gerekıyor. acıkcası ben m2 basına dusen bu toprak ıtkı degerıne manuel olarak hesaplamayı hatırlayamadıgım ıcın m2 basına 1.8 ton (1 m3 toprak) gırdım. burdakı hesap pratık olarak nasıl yapılıyordu paylasırmısınız.
Simdiden değerlı cevaplarınız ıcın tesekkurler.
proje boyutu fazla oldugu ıcın lınk bırakıyorum.
indirme linki
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• FORUM-1.png
    FORUM-1.png
    92.8 KB · Görüntüleme: 4,042
bir düzeltme yapayım hemen. yukarıda hatalı soyledım, bahsettıgım kolonlardakı problem rapordada gozukmuyor demıstım, oysakı gozukuyor "kolon kırıs bırlesım bolgelerının kesme guvenlıgı bolumunde", bu durumda kolonların ebatını buyutmem gerekıyor sanırım sorunu cozebılmek ıcın

eissenhover":30v8vmdp' Alıntı:
1) ilk olarak analız modeli ekranında betonarme tasarım-tum yetersızlık secenegınde tum elemanlar yeterlı gozukur ıken uzerıne tıkladığımda B aksındakı 3 kolondada resımdekı hatayı alıyorum. rapor temiz gozukuyor ama resımdekı hata da analız modelınde var. bu hatayı dıkkate almalımıyım, almalı ısem cozum onerilerinz nelerdir?
eissenhover":30v8vmdp' Alıntı:
bir düzeltme yapayım hemen. yukarıda hatalı soyledım, bahsettıgım kolonlardakı problem rapordada gozukmuyor demıstım, oysakı gozukuyor "kolon kırıs bırlesım bolgelerının kesme guvenlıgı bolumunde", bu durumda kolonların ebatını buyutmem gerekıyor sanırım sorunu cozebılmek ıcın
Kolon-kiriş kesme güvenliği hatası düzetilmelidir. Sizin de yazdğınız gibi betonarme diyalogunda ve raporlarda kolon kiriş kesme güvenliğini sağlamayan kolonlar verilmektedir. Sağlamayan kolonların, rapor başında verilen tüm hatalar kısmında ve 3B görselleştirmede de gösterilmesi, sonraki versiyonlarda yapılmak üzere notlarımız arasındadır. Evet kolon boyutlarını büyütmeniz gerekiyor. (Not: Analiz Yük ayarlarında yeniden dağılım maddesini uygulayabilirsiniz. )

2) ikinci sorum, perdeleri subasman olarak modelledıgım ıcım R katsayısının secımınde ıhtıyac duydugum as degerını raporda okuyamıyorum, deger 0 olarak gozukuyor, perdelerı subasman yapmaz ısem bu defa perde ebatları ıle ılgılı (1/7 oranı) hata alıyorm. ben su an R yı SDY-Perdeli sıstem olarak R=7 sectım. bu durum hakkında ne dusunuyorsunuz?
Subasman olarak işaretlediğiniz perdelerin alfas hesabında görünmemesi normal çünkü bu perdeler yapı yüksekliği boyunca bulunmuyor. Bahsettiğiniz perdelerin subasman olarak işaretlenmesi gerekir.

3) Yonetmelıkte 1,2 deprem bolgesı ıcın Hn<25 m için eşdeğer deprem yuku nu secerek cozdum. yapıda y yonunde a1 duzensızlıgı cıkıyor fakat nbi değeri 2 den kucuk (1,38) cıktıgı ıcın esdeger deprem yontemını secmekte bır sakınca gormedım. Hatalımıyım?
Pogramda TDY 2007'de Bölüm 2.8de verilen Mod Birleştirme Yöntemi uygulanmaktadır. Siz de projenizde bu yöntemi kullanmışsnız. A1 düzensizliğinin önemi bulunmuyor. A1 düzensizliğinin belittiği koşul, %5 dışmerkezlik programda her zaman uygulanıyor.

4) Subasman perdelerıne forumda anlatıldığı seklıyle yukleme kombınasyonları (1.4g+1.6q+1.6h ve 0.9g+1.6h) tanımladım ve yatay yuk ekleme secenegıyle yuku ekledım. raporda tanımdadğım kombınasyonlar saglıklı bır sekılde eklenmıştı. burda sormak ıstedığım soru yatay yuk eklerken tf/m2 seklınde bır değer gırmemız gerekıyor. acıkcası ben m2 basına dusen bu toprak ıtkı degerıne manuel olarak hesaplamayı hatırlayamadıgım ıcın m2 basına 1.8 ton (1 m3 toprak) gırdım. burdakı hesap pratık olarak nasıl yapılıyordu paylasırmısınız.
Toprak üssten alta doğru arttığı için, toprak itkisinden oluşan yükü perdelere alansal düzgün yük olarak vermek yerine, alansal üçgen yük olarak verebilirsiniz. (taban yük değeri= ToprakBirimHacimAğırlığı*Yükseklik*Yükseklik/2), Tepe değeri ise sıfır olur.

Hakan bey öncelıkle tesekkur ederim. İlk olarak analız seceneklerınde alttakı secenege gecıs yaptım. (elemana ozgu sonuclardan mod katkılarının bırlestırılmesı)
Kolon kiriş bırleşim guvenlıgı hatalarını kolon kesıtlerını revıze ederek gıderdım bu kısma kadar hersey yolunda ıdı.
Fakat Yatay toprak kuvvetını hesaplamak ıcın ucgen alansal secenegını secerek (toprak bırım hacım agırlıgı) * (yukseklık) * (yukseklık/2) tabandakı yuklerı hesaplayıp programa yazıdığımda perdelerde bır sorun cıkmadı hepsı mevcut kesıtıyle kurtardı ama 3 yenı problem doğdu; ( h=4.33 metre için örnek hesap tabandakı toprak yukü=(1.8)*(4.33)*(4.33/2) tepe noktasında yuk=0 )

1) bırleşim bolgesı hatasını gıderdıgım kolonlarda tekrar aynı hata bas gösterdı, kolon kesitlerini buyuterek sorunu cozdum.
2) bir adet kırıstede eksenel kapasıte yetersızlıgı olustu, bu sorunu kırıs kesıtını buyuterek cozdum
3) temelde donatı alanı yetersızlıgı, bu sorunu temel kesıtlerıyle oynayarak yada manuel olarak radye temel donatı caplarıyla oynayarak cozemedım. Bu sorunu nasıl gıderebılırım acaba?
indirme linki;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

birde kırıs maksımum pursantaj sorunu hakkında ne yapılmalı, forumdada arastırma yaptım ama cozemedım, genelde kesıt buyutme önerilmiş

Tekrar merhaba,

Bir önceki mesajda;

ToprakBirimHacimAğırlığı*Yükseklik*Yükseklik/2 bileşke kuvvet değeriydi, taban kuvveti değil.

Taban kuvveti= ToprakBirimHacimAğırlığı*Yükseklik olacak.

Ayrıca taban kuvvetini hesaplarken zeminin içsel sürtünme açısını(Ka) da dikkate alabilirsiniz. Taban kuvveti Ka ile çarpılabilir.

Hakan bey haklısınız yuklemelerı revıze ettım, bırazda kaynak taradım toprak ıtkı konusunda. Benım bileşke kuvvete değil taban ve en ust noktadakı yuk değerlerıne ıhtıyacım var. o degerleri girip, üst kot ve alt kot degerlerınıde gırınce, ıdecad doğrusal bı sekılde artarak tepede sıfır tabanda ıse buldugumuz yuk degerını vercek sekılde yuku paylaştırıyor. dogrudur degılmı ?
projedekı dıger hataları gıderdım tesekkurler

Ekli dosyalar

• ıtkı-1.png
    ıtkı-1.png
    195.9 KB · Görüntüleme: 3,896
  • ıtkı-2.png
    ıtkı-2.png
    173.9 KB · Görüntüleme: 3,896
Merhaba;

Toprak itkisi için Kps katsayısını da kullanmanız gerekir bu değer yaklaşık 0,333 bir değer olacaktır.
Dolayısıyla üçgenin tabanındaki değer 1.8x3.5x0.333 =2.1 olmalı

Saygılarımla.

Geri