DWG Export Edince Herşey "Standart" Layer'ında çıkıyor.

mulugol

Yeni Üye
Merhabalar...

Taze bir IdeStatik 7 kullanıcısıyım. İlk başta tüm çizimleri tek tek DWG olarak export ediyordum. Ancak Autocad için kalem kalınlıkları ile uğraşmak çok zor oluyordu.

Şimdi tüm çizimleri tek tek blok yapıp, oluşturduğum Pafta'da yanyana diziyorum ve tek bir DWG export ediyorum. Bu şekilde kalem kalınlıkları ile uğraşmıyorum, çünkü herşeyi kendisi halletmiş oluyor. Ancak bu kez çizimde herşey "Standart" layer'ında olduğu için istediğim bazı şeyleri seçemiyorum. Örneğin, "Kalıp Ölçü Planı" yapabilmek için Donatıları ve Donatı Yazılarını seçip silmem lazım, ama herşey "Standart" layer'ında olduğu için bu mümkün olmuyor.

Siz bu işi nasıl yapıyorsunuz? Hangisi daha kolay?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

İde Programlarıyla çalışırken AutoCAD'a ihtiyaç duyulmamaktadır. Bütün çizim pafta ve çıktı işlemleri ideStatik Mimari vs üzerinden alınmaktadır. İdeWrep dosyası yardımıyla çizim işi yapanlar da çıktı işlemini kolaylıkla ve lisansa gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde yapabilirler. Bu anlamda hesaptan çizimlere, çizimlerden paftaların hazırlanmasına, paftaların hazırlanıp çıktıların alınmasına kadar hiç bir şekilde başka bir CAD programına ihtiyaç yoktur. Tüm işlemler ide üzerinden rahatlıkla yapılabildiğinden kalem kalınlıkları problemi ile de karşılaşmazsınız.

Spesifik olarak kalıp planı ölçülendirmesi (yani donatılar olmaksızın sadece kalıp planı çizimi) yapmak istiyorsanız. Kalıp planıı çizdikten sonra kopyalayıp tek tıkla zaten blok halinde olan donatıları seçip silebilirsiniz.

Dwg oluşturup AutoCAD ile açmak sadece ve sadece kendisinde ide programı olmayan üçüncü bir şahısa projeyi gönderip incelenmesi için kullanılabilir. (Belediyeler yada yapı denetim vs)

İlginiz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım. 10 numara oldu. Şimdi sorunum şu:

Dediğiniz gibi başka bir programa ihtiyaç olmaması için çizimin başına antet ve vaziyet planı eklemem lazım. Öncelikli olarak Autocad'de kullandığımız standart anteti eklemeyi denedim. Yazılar çıkıyor, ancak anteti oluşturan çizgiler yok. Antette Autocad'de renklerle oynayıp değişik kombinasyonlar denedim. Çizgileri "White", "Black", "Red" bile yaptım, Rengi "ByLayer" vs vs denedim, ama nafile. Çıktıda görünmüyor. Sadece yazılar çıkıyor.

Bunu da anlatırsanız çok müteşekkir olurum :)

Antet dosyası olan dwg dosyasını idecad içine dwg import edin. En yakın renkleri kullan seçeneği işaretleyin. Bu şekilde sorunsuz gelmesi gerekiyor. Anteti ide çiziminin içine yerleştirip gerekirse ondan sonra dwg ye çevirebilirsiniz.

Olmazsa bir kereye mahsus ideCAD içinde anteti çizin. Sonra dosyaya kopyala olarak komutuyla (.blk uzantılı) bilgisayarınızda bir yere kaydedin. İstediğiniz zaman istediğiniz projede dosyadan yapıştır komutuyla çağırıp kullanın.

Ayrıca ideCAD içinde antet oluşturma bölümü de var. Bunu da kullanabilirsiniz. Şablon proje vasıtasıyla hazır olarak getirebilirsiniz. Olmadı antet dosyanızı paylaşın, düzenleyip blok olarak size göndereyim. İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

İlginiz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi Import ediyorum. "En yakın renklere dönüştür" seçeneği işaretliyorum. Ancak sadece yazılar çıkıyor. Herhangi bir kat planına import edip buradan çıktı almayı deneyince çizgiler çıktıda görünüyor, ancak oluşturduğum Pafta'ya import edince çizgiler ekranda görünse de, çıktıda görünmüyor.

Enteresan bir şekilde, Pafta içinde farklı renkte çizgilerle oluşturduğum antet de çıktıda yok :)

Blok yapıp geri almak da işe yaramıyor :)

IdeCad 7 içinde antet yapma bölümünü bulamadım. Belki de 8'den bahsediyorsunuz diye tahmin ediyorum.

Son olarak da benim bilgisayarın eskiliğinden kaynaklandığını düşündüğüm bir problem var. (Q9300 işlemci, 4 GB RAM). Ide'nin baskı önizleme ekranı sürekli "Yanıt Vermiyor" durumuna düşüyor. 40 metrelik bir çizimin ilk 4-5 metresi oluşup, geri gidiyor, geri geliyor, geri gidiyor....... Dakikalarca beklesem de tüm çizimin önizlemesini göremedim. Ayrıca önizlemede zoom olayı da pek kullanışlı değil. Autocad lisanslı olduğu için eski sürüm mevcut. Bu yüzden çok rahat bir şekilde 40 metrelik çizimlerin önizlemesini görebiliyorum.

SONUÇ: Kalıp Ölçü Planı mükemmel oldu. Bundan ötürü çok teşekkür ederim. Ancak, bana öyle geliyor ki, çıktılar için yine eski sistem devam etmek zorunda kalacağım. İlginiz ve desteğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, saygılar...

Merhaba,
"Baskı önizlemede yanıt vermiyor " dediğiniz projeyi eklerseniz inceleriz.
Ayrıca "En yakın renklere dönüştür seçeneği işaretliyorum. Ancak sadece yazılar çıkıyor" dediğiniz dwg'yi eklerseniz inceler yardımcı oluruz.

Dosya boyutları yüzünden buraya ekleyemedim. Google Drive linki veriyorum.

Ide Dosyası:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Antet Dosyası:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Antet dosyası önceden tamamen beyazdı. Bundan mı kaynaklanıyor diye çizgileri maviye çevirdim. Bu haliyle gönderiyorum.

İyi çalışmalar...

Antet dosyanız sorunsuz bir şekilde improt edildi. Çizimler ve yazılar sorunsuz bir şekilde görünüyor. Hem de sizin dosyanızın içine improt ettim bir problem yok.

Pafta ekranında görünüyor. Baskı önizlemede görebiliyor musunuz? Ya da çıktıda çizgiler var mı?

Bu arada, siz hangi sürümü kullanıyorsunuz?

V7 dediğiniz için V7 de bakıyorum. Yazıların rengi beyaz olduğundan doğal olarak baskı ön izleme arka planında beyaz görünmüyor. Yazı renklerini değiştirirseniz yada tüm renkleri siyah çiz seçeneğini işaretlerseniz onlar da ön izlemede görünüyor.

"Tüm Renkleri Siyah Yazdır" seçeneği zaten seçili. Bu yüzden baskı önizlemede yazıları görebiliyorum. Ama dediğim gibi herhangi bir kat planına dosyayı import edince baskı önizlemede herşey varken, Pafta'ya import edince çizgiler baskı önizlemede yok :)

Sanırım benim bilgisayarda bir problem var.

Sizleri de yoruyorum kendi problemimden ötürü. Hakkınızı helal edin.

Bu arada anteti herhangi bir perde detayının yanına aldım. Baskı önizlemede yanyana nasıl olacak diye. Sadece tek bir perde detayından ve antetten oluşan küçücük bir alan belirledim çıktı alanı için. Perde detayı 2-3 saniye de bir gelip gidiyor. Sürekli tekrarlıyor bu durum. Ekran kartı ya da opengl ile alakalı bir durum olabilir mi? Ekran kartı ATI Radeon HD 3850

Nasıl becerdim bilmiyorum, ama yeniden bir pafta oluşturdum ve anteti görünür bir şekilde aldım. Antet, şimdi baskı önizlemede görünüyor.

Ancak sadece "antet, temel aplikasyon ve temel kiriş açılımları" olan bir baskı önizlemede bile çizimler yarıya kadar yapılıyor, silinip başa dönüyor, yeniden yarıya kadar yapılıyor, silinip başa dönüyor... vs... vs... Sonsuza kadar böyle gidiyor. 2,50 metrelik bir paftanın önizlemesi bile bu şekilde.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Geri