Metraj hatası

IŞIK

Yeni Üye
Merhaba,
çözümlediğim binanın eksi kotunda subasman perdesi var, beton metrajında perdeler "-" işaretli olup, kat toplamından düşmektedir..
sıfırın üstüne (+) kotundaki perdelerde bu sorun olmuyor?!..
Böyle kaç proje geçti hiç fark etmedim, yanlış metraj oldu, genelde toplama bakılınca... :?

Ekli dosyalar

• METRAJ - İDE.pdf
    58.5 KB · Görüntüleme: 137
Mimari olmadığından kat yüksekliğinizi bilemiyorum ama datanızdaki kesit kotlarına göre kat genel ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapınca, çalışma düzlemindeki temel özelliklerinden kotu 0 a kolon özelliklerinden kotu 0 ara getirin. Perde özelliklerinden de -3,50 ye getirin. sorununuz düzelecektir. Subasman dolgulu perde çizmek için temel ve kolonlara - kot vermenize gerek yoktur.
eG0Vc0.png

uXslUK.png

Technicalman":1pzlz4u2' Alıntı:
Mimari olmadığından kat yüksekliğinizi bilemiyorum ama datanızdaki kesit kotlarına göre kat genel ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapınca, çalışma düzlemindeki temel özelliklerinden kotu 0 a kolon özelliklerinden kotu 0 ara getirin. Perde özelliklerinden de -3,50 ye getirin. sorununuz düzelecektir. Subasman dolgulu perde çizmek için temel ve kolonlara - kot vermenize gerek yoktur.
eG0Vc0.png

uXslUK.png

Farkında mısınız bilmem ama benim projem 7 versiyonda çizilmiş, sanırım 8 versiyonunda bu sorun yok ki bu öneriyle geliyorsunuz.. Ayrıca Mimari ile uyumlu kotlarda çizim yapmak zorundayım, gerçekte -8.00 kotuna oturan bir binayı nasıl işlersiniz ide 7 versiyonda?..
Öyle bir projede de sorun yaşadım mesela, onu yazmadım bile, 8 versiyonda bu sorun çözülmüş gördüğüm kadaryıla da ben ne yazık ki hala 7 versiyondayım, şimdi 9 çıkacak, 8 yalan oldu... :?

IŞIK":2kcku2fy' Alıntı:
Technicalman":2kcku2fy' Alıntı:
eG0Vc0.png

uXslUK.png

Farkında mısınız bilmem ama benim projem 7 versiyonda çizilmiş, sanırım 8 versiyonunda bu sorun yok ki bu öneriyle geliyorsunuz.. Ayrıca Mimari ile uyumlu kotlarda çizim yapmak zorundayım, gerçekte -8.00 kotuna oturan bir binayı nasıl işlersiniz ide 7 versiyonda?..
Öyle bir projede de sorun yaşadım mesela, onu yazmadım bile, 8 versiyonda bu sorun çözülmüş gördüğüm kadaryıla da ben ne yazık ki hala 7 versiyondayım, şimdi 9 çıkacak, 8 yalan oldu... :?

Ayrıca zemin katın kotu 0.00 da değil, 0.50 de..

IŞIK":2by7jhoa' Alıntı:
Merhaba,
çözümlediğim binanın eksi kotunda subasman perdesi var, beton metrajında perdeler "-" işaretli olup, kat toplamından düşmektedir..
Böyle kaç proje geçti hiç fark etmedim, yanlış metraj oldu, genelde toplama bakılınca... :?

Merhaba,

Subasman perdelerinin üst kotu ve alt kotu, kat genel ayarlarında girilen yapı kotlarıyla uyumlu tanımlanmalıdır. Girdiğiniz projede kat genel ayarlarında tanımladığınız kotlara göre, perde üst kotu, perde yüksekliğinden büyük verilmiş.

Nasıl doğru tanımlanacağı aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildi:

Doğru tanımlama yapıldıktan sonra perde beton metrajı:

7 versiyonda girdiğiniz kotlarda sorun yok. Sorun perde kotlarının yanlış verilmesi.

-8 kotunda oturan bir binayı da kat genel ayarlarında -8 kotundan başlatarak tanımlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    48.9 KB · Görüntüleme: 3,319
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    17 KB · Görüntüleme: 3,319
HakanŞahin":1f95mgxr' Alıntı:
IŞIK":1f95mgxr' Alıntı:
Merhaba,

Merhaba,

Subasman perdelerinin üst kotu ve alt kotu, kat genel ayarlarında girilen yapı kotlarıyla uyumlu tanımlanmalıdır. Girdiğiniz projede kat genel ayarlarında tanımladığınız kotlara göre, perde üst kotu, perde yüksekliğinden büyük verilmiş.

Nasıl doğru tanımlanacağı aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildi:

Doğru tanımlama yapıldıktan sonra perde beton metrajı:

7 versiyonda girdiğiniz kotlarda sorun yok. Sorun perde kotlarının yanlış verilmesi.

-8 kotunda oturan bir binayı da kat genel ayarlarında -8 kotundan başlatarak tanımlayabilirsiniz.

Hakan bey teşekkür ederim,
aslında subasman perde girişini sizin yaptığınız gibi yapıyordum hep de bu hale nasıl getirdim anlayamadım, sanırım son 2-3 projede bu oldu çünkü perde "Kot: 0.00" olduğunu görünce bir terslik olduğunu düşündüm ama aceleden üzerinde durmadım, neyse ki sayenizde yeniledim.. Bu arada yanlış giriş neyse ki proje analizini etkilememiş.. :)

-8.00 kotunda bina konusuna gelince, gene aceleden üzerinde durmadım, ayrıca 8 versiyonda durum düzeltilmiş yani kat indekslerine müdahale etme imkanı ile sağlanmış, yoksa proje konusu bina; -8.00 kotunda 1.bodrum, üstünde zemin kat , 1. kat vs şeklinde yükselmekteydi ve yatay eleman detaylarının isimlendirmesi çok kafa karıştırıcıydı, belediyeye anlatana kadar canım çıktı, neyse ki ilgili kişi de ide kullandığından anlaşabildik..
düşey eleman isimlerinde sorun yok, yatay elemanlarda şöyle oldu; bodrum kat: 3 indeksli, zemin kat: 2, 1.kat: 1 ve 2.kat : Z indeksli gibi bir isimlendirme oldu..
Neyse ki sorun üst versiyonda çözülmüş..

İyi çalışmalar

IŞIK":igtiacrm' Alıntı:
Merhaba,
Bu konunun başlığını "Metraj hatası" olarak açmışssınız. 7 versiyonda burada açtığınız başlık ve bildirdiğiniz durum ile ilgili bir hata yoktur. Dolayısıyla bu konuyla ilgili 8 versiyonda da düzeltilen bir hata da söz konusu değildir.

Ismail Hakki Besler":2yv7aes1' Alıntı:
IŞIK":2yv7aes1' Alıntı:
Merhaba,
Bu konunun başlığını "Metraj hatası" olarak açmışssınız. 7 versiyonda burada açtığınız başlık ve bildirdiğiniz durum ile ilgili bir hata yoktur. Dolayısıyla bu konuyla ilgili 8 versiyonda da düzeltilen bir hata da söz konusu değildir.

Başlık temsilen yazıldı, bu konunun büyütülecek bir tarafı yok sanırım İsmail Bey.. :?
Büyük sorun olacaksa konuyu kaldıralım varsa imkan?... :roll:

IŞIK:3l7p3pln' Alıntı:
Technicalman:3l7p3pln' Alıntı:
eG0Vc0.png

uXslUK.png

Konunun versiyonla alakası yok. İsmail ve hakan bey açıklamışlar ama ben de eklemek isterim. Subasman katı oluştururken Temele,kolonlara perdenin - kotlarına dokunmanıza gerek yok. Kat genel ayarlarından verileri girdikten sonra sadece perde üst kotunu girincede mimarinize uygun projenizi modelleyebilirsiniz. Ben yukarda bunu anlatmaya çalıştım. Ayrıca zemin katın kotunun 0.00 olduğuyla ilgili bir şey söylemedim. Eklediğim resime dikkat ederseniz temel üst kotu - 0.80 de. Yani bunun üzerine 130 cm'lik perde eklediğimizde zemin katın tabanı +0.50 ye gelmiş oluyor zaten. Eski versiyonlarda subasman perdesi girmek için aşağıdaki sayfayı incelemenizde fayda var. Örnek subasman datası da mevcut. İyi çalışmalar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri