Yerleştirdiğim kolon düzeni uygunmudur

İYİ GÜNLER KOLONLARI BÖYLE YERLEŞTİRDİM BİR MESCİD PROJESİ ÖN ÇALIŞMA FAKAT SU ARADAKİ KISIMA KOLON KOYMALIMIYIM ? TECRÜBEM YOK YAPTIĞIM KOLON YERLEŞİMİ NASILDIR YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kolon düzeni

Merhaba
Kirişin üst tarafındaki kolon gibi alt tarafına da kolon koyun.
Modelleme bittiğinde paylaşma yaparsanız diğer taraflar içinde öneride bulunuruz.

Ünver ÖZCAN

Re: Kolon düzeni

unver":3ohd2sof' Alıntı:
Merhaba
Kirişin üst tarafındaki kolon gibi alt tarafına da kolon koyun.
Modelleme bittiğinde paylaşma yaparsanız diğer taraflar içinde öneride bulunuruz.

Ünver ÖZCAN

merhana ünver bey çok teşekkür ediyorum

Merhaba iyi günler projeyi yapmaya devam ediyorum ama bir sorunum var kirislerde s hatası ve ms hatası alıyorum ne kadar büyüttüysem düzeltemedim yardımcı olursanız sevinirim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• proje.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 430
Merhabalar ünver bey proje mimaride değişikliğe gittiği için devam etmemiştim suan yeniden basladım devam ediyorum bir sorum olacaktı size projede analize tıkladığımda sistem çözülemiyor geometri kontrolüne bakın uyarısı alıyorum geometri kontrolüne tıkladığımda ise hiç bir hata bulamıyorum bunun çözümü nasıldır
simdiden tesekkür ederim

Ekli dosyalar

• proje.cde
    4 MB · Görüntüleme: 526
geylanikiymet":t5b9gqic' Alıntı:
Merhabalar ünver bey proje mimaride değişikliğe gittiği için devam etmemiştim suan yeniden basladım devam ediyorum bir sorum olacaktı size projede analize tıkladığımda sistem çözülemiyor geometri kontrolüne bakın uyarısı alıyorum geometri kontrolüne tıkladığımda ise hiç bir hata bulamıyorum bunun çözümü nasıldır
simdiden tesekkür ederim
Merhaba,
"Sistem çözülemiyor" mesajının nedeni Zemin kattaki ismiyle D3-D4-D6-D7-D8-D9-D10-D11 no lu vb. nervürlü döşemelerde tüm katlarda plak kalınlığının 70 cm. olarak tanımlanması. (Bu değer nervür kiriş yüksekliği ve taşıyıcı kirişlerin yüksekliği ile uyumlu değil.)

Diğer bazı notlar;
-Perdeleri, özellikle bodrum çevre perdelerini kabuk olarak modellemeniz uygun olur.
-K27 kirişi P01 ve P02 perdesine bağlanmış, Ancak kiriş perde üzerinde değil. (K25-26 için de aynı durum geçerli.)
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• nd.png
    nd.png
    88.5 KB · Görüntüleme: 7,430
Levent Özpak":1sd7xd8y' Alıntı:
geylanikiymet":1sd7xd8y' Alıntı:
simdiden tesekkür ederim
Merhaba,
"Sistem çözülemiyor" mesajının nedeni Zemin kattaki ismiyle D3-D4-D6-D7-D8-D9-D10-D11 no lu vb. döşemelerde tüm katlarda plak kalınlığının 70 cm. olarak tanımlanması. (Bu değer nervür kiriş yüksekliği ve taşıyıcı kirişlerin yüksekliği ile uyumlu değil.)

Diğer bazı notlar;
-Perdeleri, özellikle bodrum çevre perdelerini kabuk olarak modellemeniz uygun olur.
-K27 kirişi P01 ve P02 perdesine bağlanmış, Ancak kiriş perde üzerinde değil. (K25-26 için de aynı durum geçerli.)
İyi çalışmalar

geceden beri bakıyorum çözemedim acaba sıkıntı ney diye biraz ara vermenin vakti gelmis cok tesekkür ederim :))

sonsamuray":22h6mr9q' Alıntı:
Modelleme farklı olabilir aslında.

Kabaca tavsiyem.

Önerilerinizi dikkate alıcağım cok tesekkür ederim fakat

gösterdiğim kısımlar üst katta konsol olarak olacağı için işarete aldığım kolon yerine perdeleri koydum karsılamaz diye dediğiniz gibi tekrar deniyeceğim

Ekli dosyalar

• eeee.PNG
    eeee.PNG
    82.3 KB · Görüntüleme: 7,338
geylanikiymet":1ykx9603' Alıntı:
sonsamuray":1ykx9603' Alıntı:

Kabaca tavsiyem.

gösterdiğim kısımlar üst katta konsol olarak olacağı için işarete aldığım kolon yerine perdeleri koydum karsılamaz diye dediğiniz gibi tekrar deniyeceğim

Mimarini bozmuyorsa bu şekilde ilaveler daha sağlıklı olur

Ekli dosyalar

• eeee (1).PNG
    eeee (1).PNG
    82.4 KB · Görüntüleme: 7,320
sonsamuray":dpsd7srr' Alıntı:
geylanikiymet":dpsd7srr' Alıntı:
sonsamuray":dpsd7srr' Alıntı:

Kabaca tavsiyem.

Mimarini bozmuyorsa bu şekilde ilaveler daha sağlıklı olur

Çok teşekkür ederim deniyeceğim bu şekilde

Bu tasarım da benden olsun.
Mimari sadece 1 kat verilmiş gibi görünüyor. Diğer katlardaki durumları fazla etkileyen bir şey olmamıştır umarım.

Beton kalitesini artırın.
Nervürleri uzun ve yatık kirişlere bastırmamaya çalışın.
Mümkün mertebe perde ekleyin.
Döşeme yüklerini artırın.
Kirişleri kalınlaştırın. Yatık kirişleri 32 den 35-40 lara çıkarabilirsiniz. Düşey kirişlerin yükseklik ve genişliklerini artırın (30/60 gibi)
Asansör perdelerini uzatıp kirişleri sıfır mesafeden değil uygun şekilde bastırın.
Sürekliliklere özen gösterin.
İmkan varsa dıştan çalışan tuvaletin girişini değiştirip perde yapın. yoksa çift kolon (yada bilemiyorum mecbur kalırsanız perde içi boşluklu kapı) yapın.

İyi çalışmalar
N. YILMAZ

.

Ekli dosyalar

• Tasarım.png
    Tasarım.png
    106.3 KB · Görüntüleme: 7,218
NYILMAZ":3ur999c4' Alıntı:
Mimari sadece 1 kat verilmiş gibi görünüyor. Diğer katlardaki durumları fazla etkileyen bir şey olmamıştır umarım.

Kirişleri kalınlaştırın. Yatık kirişleri 32 den 35-40 lara çıkarabilirsiniz. Düşey kirişlerin yükseklik ve genişliklerini artırın (30/60 gibi)
Asansör perdelerini uzatıp kirişleri sıfır mesafeden değil uygun şekilde bastırın.
İmkan varsa dıştan çalışan tuvaletin girişini değiştirip perde yapın. yoksa çift kolon (yada bilemiyorum mecbur kalırsanız perde içi boşluklu kapı) yapın.

İyi çalışmalar
N. YILMAZ

.

Neden iki döşemede de nervürler kısa doğrultuda çalışmıyor acaba ?
Birini uzun doğrultuda seçmemizin özel bir nedeni mi var ?

Ekli dosyalar

• Tasarım.jpg
    Tasarım.jpg
    361.6 KB · Görüntüleme: 7,186
NYILMAZ":m6nzpweh' Alıntı:

İyi çalışmalar
N. YILMAZ

Merhabalar cok tesekkür ederim ilginiz icin önerilerinizi dikkate alacağım

.

Şöyle ifade edebilirim;
Aslında hepsini aynı yönde yapabilirdim. Öyle de düşündüm. Biraz da örnek oluştursun diye yaptım. Doğrusu o yazıyı yazdıktan sonra bu soruyu sormanızı bekliyordum. Sormasaydınız üzülürdüm. :D

1- Yatay yönde nervürler yaptım çünkü yatay yön kirişleri zaten çok uzun bir de bunları daha fazla yük taşıyan kiriş durumuna getirmek istemedim. Yükleri, daha kısa olan kirişler taşısın istedim.
2- Düşey yönde olan nervürleri neden öyle yaptım. Buradaki tercih nedenim altta yatay yönde iki tane perde olması ve yine alttaki yatay konumdaki kirişin yatık değil yüksek kiriş olarak tercih edilmesidir. Bu bir tasarım tercihidir. Burada da nervürler bahsettiğim gibi yatay yönde yapılabilirdi. Düşey yöndeki sağ sol kirişleri de yükseklikleri olan kirişler.

Umarım faydası olmuştur.

Sevgilerimle.....

N. YILMAZ

Geri