Kolonlar ve Kirişlerde Fazla Pursantaj

S12, S13 kolonlarını kaldırıp K21 kirişini perdeye dönüştürürseniz problem kalmıyor. (Tabi mimariyi bilmiyorum)
Konsol tek nervür tanımı yapmayınız.

Mimariyi bozduğu için yapamıyorum. Ancak deprem yükü hesaplama yöntemini değiştirerek sorunu çözdüm.Bunun nasıl bir zararı olur 2 seçenek arasındaki fark nedir ?

mrmoris":piu6ijge' Alıntı:
Mimariyi bozduğu için yapamıyorum. Ancak deprem yükü hesaplama yöntemini değiştirerek sorunu çözdüm.Bunun nasıl bir zararı olur 2 seçenek arasındaki fark nedir ?
7.xx versiyonda

8.xx versiyonda

7 Versiyonda üç seçenek var;
1) Eşdeğer yatay yükleri rijit diyafram merkezine uygula
Eşdeğer deprem yükü yöntemidir.

2) Mod birleştirme yöntemi ile hesaplanan yatay yükleri rijit diyaframa uygula
Gelişmiş çok modlu eşdeğer deprem yükü yöntemidir. Kat Fleri hesaplanırken tüm modların katkısı dikkate alınır, Burlma modlarının katkısı dikkate alınır.

3) Diyaframda eksantrik moment yüklemesi ile tepki spektrumu çözümünü kullan
Deprem etkisi altında taşıyıcı sistemin modal davranışını esas alan Modal Hesap Yöntemleri ile deprem spektrumu ile hesaba dayalı Mod Birleştirme Yöntemidir.

8.xx versiyonda iki seçenek var;
1) Mod katkılarının birleştirilmesiyle hesaplanan Yatay kat kuvvetlerini uygula
Gelişmiş çok modlu eşdeğer deprem yükü yöntemidir. Kat Fleri hesaplanırken tüm modların katkısı dikkate alınır, Burlma modlarının katkısı dikkate alınır.

2)Elamana özgü sonuçlardan mod katkılarının birleştirilmesi
Deprem etkisi altında taşıyıcı sistemin modal davranışını esas alan Modal Hesap Yöntemleri ile deprem spektrumu ile hesaba dayalı Mod Birleştirme Yöntemidir.

Ekli dosyalar

• 7 versiyon deprem.png
    7 versiyon deprem.png
    4.3 KB · Görüntüleme: 2,816
  • Deprem yükü hesaplama.png
    Deprem yükü hesaplama.png
    3.9 KB · Görüntüleme: 2,816
Geri