Perde vs kolon

yunussacikk

Tanınmış Üye
merhaba
30/210 perdelerim var. Klaınlıkları 30 cm den 35 cm çıkardığımda koloncukları program atmıyor. 35/210 halindeyken kendim koloncukları tanımladığımda perde halindeyken karşılaştığım kesme kuvveti problemini yeniden yaşıyorum. yönetmelik koloncuk atmamı zorunlu kılıyor. 35/210 olduğunda kolon olarak kabul edip koloncuk atmasam olur mu?

35/210 perde oranı olan 1/7 şartını sağlamıyor. Sanırım bunun farkındasınız.

30 cm in kiriş boyutuma göre ince kaldığını düşündüğüm için 35 e çıkarıp elle kolon başlığı tanımladığım oluyor. bu durumda perdeyi silip kolon mu koymak gerekir.

yunussacikk":1pkfnv4w' Alıntı:
30 cm in kiriş boyutuma göre ince kaldığını düşündüğüm için 35 e çıkarıp elle kolon başlığı tanımladığım oluyor. bu durumda perdeyi silip kolon mu koymak gerekir.
Evet, 35/210, 1/7 perde oranını sağlamadığı için elemanı kolon olarak girin.

Tasarımı bilmiyorum ama ben sizin yerinizde olsam perdeden vazgeçmem. Perde perdedir. ;)

Perde elemanın boyutu aldığı tasarım kesme kuvvetine göre yetersiz görünüyor. (Ve> 0.22*Ach*fcd) İlk sorunuza istinaden o perdenin kısa boyutunu büyüterek kolon yapabilirsiniz.

Ancak projenizdeki yeterslizlik sadece perde kesme güvenliği kontrolünde değil, göreli kat ötelemesi kontrolü de sağlanmıyor. Bu da yapının tamamı ile ilgili bir durum. Eleman boyutları, sistem seçimi gözden geçirilmeli.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19.6 KB · Görüntüleme: 3,923
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    13.6 KB · Görüntüleme: 3,921
kusura bakmayın eski datayı eklemişim.
sistem perdeler eklemiştim ama p07 ve p08 perdelerimde koloncuk oluşmadı kendim koloncuk oluşturduğumda kesme kuvvetini karşılamadılar.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

yunussacikk":9ngcmmsa' Alıntı:
kusura bakmayın eski datayı eklemişim.
sistem perdeler eklemiştim ama p07 ve p08 perdelerimde koloncuk oluşmadı kendim koloncuk oluşturduğumda kesme kuvvetini karşılamadılar.
TDY 2007 deprem yönetmeliğinde ilgili maddeye bakarsanız başlık bölgesi oluşturulma koşulu Hw/lw>2'ye bağlıdır.

P07 ve P08 perdelerinin rijit bodrum kat seviyesi üstünden itibaren toplam yüksekliği 13.2 m (13.2 = 4 * 3.3m kat yükseklği ) , plandaki uzunluğu ise 6.9 m görünüyor. Hw/lw= 13.2/6.9=1.91< 2'dir. Bu nedenle perdelerde başlık bölgesi(koloncuk) oluşturulmuyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    116.3 KB · Görüntüleme: 3,904
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    270.1 KB · Görüntüleme: 3,902
Merhaba yunussacikk
Proje için yorumum.

BEN BÖYLE BİR PROJE MODELLEMESİ YAPMAM.
ELİMDEN GELSE YAPANADA MÜSAADE ETMEM.

Ünver ÖZCAN