Cami projesinde kiriş ve sistem rijitlik hatası

ahmetercolak

Yeni Üye
projeyi ekledim. işaretli kirişler farklı kotta olduğu için mi sehim hatası alıyorum anlamadım.
Diğer bir konu sistem rijitlik sorununu projeyi çok değiştirmeden nasıl düzeltebilirim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntıs2ı.JPG
    Ekran Alıntıs2ı.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 2,982
  • cami.cde
    3.1 MB · Görüntüleme: 520
Merhaba
Önerilerim;
--Modelleme hatası yapmışsınız K36-K39 kirişi konsol görünüyor. kattaki diğer modelleme hatalarını da düzeltin, (E aksı kolonlarını zemin katta yukarı uzatın, 1 katta uzattığınız kadar kolonları kısaltın.)
--1. kat rijit değil kat genel ayarlarından tikleri kaldırın,
--Kubbeler mesnetlenmemiş,
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--Merdiven mesnetlemesi doğru değil.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• MODELLEME HATASI.png
    MODELLEME HATASI.png
    114 KB · Görüntüleme: 2,951
Re: CAMİ PROJESİNDE KİRİŞ VE SİSTEM RİJİTLİK HATASI! YARDIM

ahmetercolak":1bjoj31a' Alıntı:
projeyi ekledim. işaretli kirişler farklı kotta olduğu için mi sehim hatası alıyorum anlamadım.Diğer bir konu sistem rijitlik sorununu projeyi çok değiştirmeden nasıl düzeltebilirim.
Merhaba,
Projenizde;
-Zemin katta + 170 cm. kot verilerek tanımlanan kirişler E aksındaki kolonlara ve perdeye bağlanmıyor. Bağlanması için kirişlere pozitif kot verilmesi durumunda kirişlerin bağlandığı kolonlara ve perdeye de üst kot verilmesi gerekiyor.
E-H aksları arasındaki kiriş, döşeme, ve kubbeleri 1. katta negatif kot vererek tanımlayınız.

-K1 eğrisel kirişinin sağ ucu K3 kirişine bağlanmıyor. Kirişi örnekteki gibi iki parça olarak tanımlayın. Bu bölgedeki D1 döşemesinin rijit diyafram olarak çalıştırılmasına gerek yok. Döşeme özelliklerinden "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyin.
Yukarıda belirtilen iki durumun düzenlendiği örnek proje ektedir.

Diğer bazı notlar;
-1. bodrum katta çevre perdesi yok. Dolayısıyla katı rijit kabul edilmemesi uygun olur.
- Bazı kubbeler yapıya hiç bağlanmıyor. (Örnek E-F aksındaki kubbeler) Kubbeler yapı ile birlikte çözülecekse -ki mesnet koşullarının düzenlendiği görülüyor- geometrisi yapı elemanlarına bağlanacak şekilde oluşturulmalı ve yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapılmalıdır.
-Bazı kubbelerin mesnetlenme koşulları kirişlere bağlı şekilde düzenlenmiş. (Örnek 1. kattaki büyük kubbe) Ancak kubbe kenarları kirişlere neredeyse hiç bağlanmıyor. Geometrisi kirişlere bağlanacak şekilde düzenlenmeli.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    25.9 KB · Görüntüleme: 2,950
  • rd.PNG
    rd.PNG
    48.2 KB · Görüntüleme: 2,950
  • örnek.cde
    3.1 MB · Görüntüleme: 525
  • kubbe.png
    kubbe.png