Performans analizi yaptığım binada bir perde de hata yardım.

gencideci

Etkin Üye
Merhabalar. Yarına yetiştirmem gereken bir proje var. İlginç Kiriş ve kolon boyutları var fakat dikkate almayın önceki projede nasılsa aynısını uyguladım.

Performans analizi yapınca bir yönde hemen kullanım diğer yönlerde göçme öncesi ve göçme hataları alıyorum. ayrıntılara bakınca tek bir perde nin bir kaç katta hata

verdiğini gördüm. bina bitmiş ve kullanılabilir haldeymiş. Kurtarmamız gerekiyormuş. yapı denetimle görüştüm bir şekilde kurtar diyor:) (zaten yapı denetimin sahibi çizmiş zamanında projeyi)

ufak oynamalar yapabilirsin kirişlerde göz ardı ederiz diyorlar.

proje büyük olduğu için siteye yükledim,ekte bir bakabilirseniz çok makbule geçer. teşekkürler...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
şar_Ünal_Tadilat.rar.html

Re: Performans analizi yaptığım binada bir perde de hata yar

Merhaba
Önerilerim;
Bu projede kolon, kiriş, temel, döşeme veri girişlerinde hatalar var.
Beton değeriniz C25 görülüyor.
Hiç bir yerde donatı azalmasından dolayı DS (donatı sabitleme) yapmamışsınız.
Bu donatılar yerinde varsa güçlendirmeye gerek görülmüyor.
Hatalı veri girişlerini düzelttikten ve hesap yaptıktan sonra bina kullanılabilir. (bu haliyle bile kurtarıyor.)
PERFORMANS analizine gerek yok.

Ama ebatlarda, donatılarda ve beton değerlerinde azalma varsa durumu tespit edip bu değerleri programa girip DS yaptıktan sonra Performans hesabı yapmalısınız.

Ünver ÖZCAN

Sayın Gencideci,
Yazınızdan yapı henüz yapılmamış anlıyorum. Eğer durum böyle ise performans analiz gereksiz ve doğru değildir. Performans analizi yük, malzeme katsayıları, R katsayısı vb pekçok diğer değerlendirme kriterleri mevcut yapılar için düşünülmüş ve mantığı tamamen farklıdır. Bir fikir verir ama birebir kontrol için kullanılması bu tür tutarsızlıklara yol açabilir.
2018 yönetmeliğinde bazı tip yapılarda performans analizi istiyor ancak 2018 yönetmeliğindeki performans analizi de 2007 den çok farklıdır.
Eğer yapınız mevcut bir yapı ise söz konusu perdelerde yatay donatı zayıf kalıyor. Gevreklik sebebi budur. Ø8/16 yatay donatı aslen zayıf kalmış işin aslı. Takviye gerektirir. Perde yataylarıda 10 luktan (benim tercihim 2 lik) aşağı donatı kullanmamak lazım.

Bina eski bir bina performans analizi gerektiği söylendi yapı denetim tarafından. can güvenliği sağlaması gerekiyor.

ve hasarlarda %39 kolon hasarı gözüküyor bunun %30'a düşürülmesi lazım

siz saygıdeğer büyüklerim yardımcı olursanız bir düzeltme yapıp buraya yüklerseniz çok sevinirim hepinize kolay gelsin... sabahtan beri uğraşıyorum

Sevgili gencideci,

Güçlendirme ve performans analizi tecrübe gerektiren konulardır. Öncelikle Ünver beyin dediği gibi veri giriş hatalarını düzeltmelisiniz. Gönderdiğiniz dosyadan çok şeyin anlaşıldığını söylemek yanlış olur. Karot numunesi aldınız mı? Bunlar yeterli sayıda mı. Donatı okumaları ve sıyırmaları yaptınız mı? Bunlar projeye girdiğiniz değerler midir?
Daha da önemlisi taşıyıcı sistem gerçekten sizin girdiğiniz gibi mi? Yoksa imalat farklı mı?

Sanki yaptığınız tasarımda güçlendirilmiş perde ve kolonlar var gibi hissediyorum ama veri girişi öyle değil. (örneğin Artı tüm bunların yanında yönetmeliğe yeterince hakim olmadığınızı düşünüyorum. Yönetmelik yorumlamanız farklı. (%30 göçme bölgesin cümlesini neye dayanarak söylüyorsunuz. Bkz. ekteki yönetmeliğe ait can güvenliği performans düzeyi kriterleri)
Hele hele "bina bitmiş ve kullanılabilir haldeymiş. Kurtarmamız gerekiyormuş. yapı denetimle görüştüm bir şekilde kurtar diyor. (zaten yapı denetimin sahibi çizmiş zamanında projeyi) ufak oynamalar yapabilirsin kirişlerde göz ardı ederiz diyorlar. " cümleleri anlaşılır gibi değil. Üstelik bunu söyleyen yapı denetim.?!

Kimden neyi kurtarıyoruz.

Performans analizi iyi inceleme ister. Açıkçası bilgisayar başı işi değildir. Suat beyin dediği gibi bir sürü faktör vardır. Projeyi kimin çizdiği değil nasıl uygulandığı önemlidir. Örneğin etriyelerin durumu nedir? Korozyon durumu. vs. vs. O yüzden birincisi yetiştirme ve birinin işini görme telaşıyla acele etmeni tavsiye etmem. Mutlaka tecrübeli birinden destek almalısın. Mevcut yapıyı yerinde çok iyi okumalısın. Proje üzerinden değerlendirmeye gitmemelisin.

Sevgilerimle..

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Can güvenliği.png
    Can güvenliği.png
    178.7 KB · Görüntüleme: 4,074

gencideci":35ay8g86' Alıntı:
Bina eski bir bina performans analizi gerektiği söylendi yapı denetim tarafından. can güvenliği sağlaması gerekiyor.

ve hasarlarda %39 kolon hasarı gözüküyor bunun %30'a düşürülmesi lazım

siz saygıdeğer büyüklerim yardımcı olursanız bir düzeltme yapıp buraya yüklerseniz çok sevinirim hepinize kolay gelsin... sabahtan beri uğraşıyorum

Sayın Gencideci,
Performans analizinde alınan veriler ve yapılan analizler neticesinde yorum yapılmaya açık pek çok alan bulunur ancak bunu yeterli tecrübeye sahip mühendisler yapabilir ancak.
Bunlardan önce performans analizi için gerekli verilerin toplanması şarttır. Bunlar röleve yapı bilgileri, malzeme ve zemin bilgileri, Elinizde proje olduğunu varsayıyorum ama yeterli değildir. yerinde kontrol gerekir. Yine projeden donatı bilgilerini alabilirsiniz ama yerinde sıyırma ve röntgen ile teyit gereklidir. Beton için karot alınması gerekir. Bu testlerin miktarları için 2007 yönetmeliği bölüm 7 ye bakmanız gerekli. Yapınız perde oranına bakıldığında çerçeve türü bir yapı. Yani sünek davranış beklenmesi gereken bir yapı. Bu durumda sargılama, kolon kiriş birleşimleri daha önem kazanıyor. Yerinde bunların yapıldığından emin olmanız gerekir. Korozyon durumu, temel durumu, Projede bunların olması yeterli değildir.
Yönetmelik %30 hasara izin veriyor diye bir durum yok. NYILMAZ beyin gönderdiği maddede de görüldüğü üzere kolonların ileri hasar seviyesi için %20 kesme kuvveti oranı sınırı var. Kirişler için de % 30 gibi bir sınır var. Ama hiçbir şekilde göçme için bir izin yok.
Tüm verileri elde edip analiz yaptığınızı varsayılım. Yorumlama için tecrübeye ihtiyacınız var. Bu tecrübeyi de malesef mailler ile öğrenmeniz mümkün değil. Profesyonel destek almanızı öneririm.

Benim projemdede perde kesme kuvveti sıkıntısı var forumdaki yorumları okudum gerek enkesiti gerekse yatay ve gövde donatılarıyla oynamama ragmen sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız cok sevinirim.Projeyi eklemek istiyorum fakat dosya boyutundan dolayı yapamıyorum.

ünver bey gmailinize gönderdim bakabilir misiniz ?

Geri