Asmolen bina göreli kat öteleme hatası

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar ekte yolladığım projede zayıf yönde abartılı bir şekilde artırmama rağmen bir türlü kurtaramıyorum ? Hem bu konuda yardımcı olup hem genel olarak projemi yorumlar mısınız ?

Ekli dosyalar

• ASMOLEN.cde
    1,023.9 KB · Görüntüleme: 573
Merhaba
Önerilerim;
Projeyi düzelttim Tam rijit diyafram çözülüyor, merdiven yüklerini eklemeniz, geometri hatalarını düzeltmeniz lazım.
Ama yarı rijit diyafram çözümü seçerseniz "göreli kat ötelemesi çok yüksek hatası veriyor" sistem rijitligini artırmanız gerekir.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• uo8 İSİMSİZ PROJE.ide7
    272.5 KB · Görüntüleme: 525
Ünver bey ilgi ve alakanız için teşekkürler.

Yalnız S14 kolonu yan parsele sokarak çözüme ulaşmışsınız böyle bir çözüm maalesef mümkün değil. Bunun sisteme katkısı var mı yoksa yanlışıkla mı oldu bilmiyorum. ? Bende çok uğraşmama rağmen asansör perdeleri aynı yönde ikilemekle kurtarabildim. Bu sistemde niçin Y yönünde göreli kat ötelemesi oldu bina biraz ince uzun ve asmolen olmasından dolayı diye düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz ?

Merdiven konusu benim zaten hep kafama takılmaktadır. Merdiven çözümlerini yıllardır basit bir şekilde ekteki projede gördüğünüz gibi mesnetleyip yapmaktayım. Ama sanki bunun sisteme herhangi bir etkisi yok gibi gelmektedir. Bende onun için ilaveten merdivenlerdeki kirişlerin duvar yükünü daha fazla girmekteyim. Siz ne düşünüyorsunuz bu çözümler hakkında ? siz nasıl çözüyorsunuz merdivenleri sistemde ?

Son olarak D7 döşemesi yaklaşık 40 m2 ( bunu ikiye bölebilrdim ama iki ucu saplama kiriş bence daha çok zarar verir binaya ) açıklık 4 m yi geçtiği için enine diş gerekmektedir. Ben normalde enine diş olayını hesaplamaları ve çizimleri bitirdikten sonra kalıp planında elimle enine diş çiziyordum. İde yetkilerine zamanında sormuştum bu yönde tavsiyede bulunmuşlardı. Hiç yapmadım Ama nervür yerine kaset yapıp sisteminde enine dişli çözebilirim sizce farkeder mi hangisi daha doğru çözümdür ?

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide7
    1.6 MB · Görüntüleme: 534
Tekrar merhaba
Bitişik arsaya girmiş gibi görülen kolon diğer kolonları düzeltirken oluşmuş.
Düzeltilmiş projeyi gönderiyorum.
Yalnız D7 döşemesi sehim hatası veriyor. Bunu düzeltmeniz lazım.
Bu döşeme sehim hatası vermese çizimde dediğiniz gibi ekleme yapabilirsiniz ama sehim hatası verdiği için ortada çizimde ilave edeceğiniz dişi kaset olarak modellerseniz diğer yöne de yük aktaracağı için sehim hatasından kurtulursunuz.
Son gönderdiğimde çatı katı döşeme hareketli yükleri azaltılması ve duvar yükleri kaldırılması yapılmadı.
Merdiven doğru kattan kata ve yanda perdeye mesnetlenecek.
Projenizi yarı rijit diyafram olarak hesaplarsanız merdiven yüklerini ayrıca vermenize gerek yok.
Merdivenin mesnetlemesini yapıp girmeniz yeter.
(Genelde çözümde yarı rijit diyafram ve merdiveni rijitligi az ara kat kirişine oturtarak yapıyorum.)
Binada sağ tarafta soldaki gibi rijitlik olmadığı için sağ taraftaki kolonların ebatları büyütülerek öteleme önlendi.
Böyle asmolen binalarda mümkünse her iki yönde yeterli deprem perdesi koymak en kolay ve en iyi çözüm.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO SIKISMIS PRJ.cde
    2.5 MB · Görüntüleme: 551
Geri