Kolon boyutlarını tüm katlarda değiştirme hatası

e.zrl

Üye
Herkese merhabalar,

Çalıştığım bir projedeki bir kolonun boyutlarını 'kolon boyutlarını değiştir' komutuyla düzenledim, fakat zemin katta kolon boyutları değişmedi ve ben o kata gelip kontrol ettiğimde zemin kattaki kolonu seçemediğimi farkettim,hep ya yanındaki kirişi ya da döşemeyi tutuyor fakat kolonu görmüyor, analiz hatalarında da o kolona bağlı kirişlerde donatı yetersiz hatası veriyor muhtemelen bu hatayla ilgili olduğunu düşünüyorum fakat nerede hata yaptım bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Katman ayarlarından KOLON kapalı kalmış tıklayıp açarsanız kolonları seçebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• KATMAN.13.png
    KATMAN.13.png
    31.5 KB · Görüntüleme: 3,378
Merhaba
Düzeltilmiş proje ekte.
Merdiven mesnetlenmelerini yaparak kullanabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO1 kolon sorunu.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 546
unver":jy6t94bt' Alıntı:
Merhaba
Düzeltilmiş proje ekte.
Merdiven mesnetlenmelerini yaparak kullanabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey,
Öncelikle ilginiz için teşekkür etmek isterim. Aklıma takılan birkaç nokta var;
1-projede 1/7 oranına uymayan birkaç perde tanımladım (kolon tanımladığımda kolon kiriş birleşim güvenliği hatası verdiği için) bu doğru bir yaklaşım mıdır?
2-analiz ayarlarında tam rijit diyafram modelleme yöntemini seçmiştim fakat düzeltip gönderdiğiniz projede yarı rijit olarak gördüm bu değişikliğin sebebini merak ediyorum zira bu konuda pek bilgili değilim
3-merdiven tanımlarken önce bütün döşeme tanımlayıp sonra döşeme boşluğu oluşturuyorum, bir de döşeme kenarı çizerek döşeme oluşturma seçeneği var diye biliyorum bunlardan hangisini önerirsiniz?
Bu konularda tecrübelerinizden faydalanabilirsem sevinirim.İyi günler dilerim.

Merhaba
e.zrl":3s3w0zoh' Alıntı:
1-projede 1/7 oranına uymayan birkaç perde tanımladım (kolon tanımladığımda kolon kiriş birleşim güvenliği hatası verdiği için) bu doğru bir yaklaşım mıdır?
Perde konusunda bence yönetmeliğe uyulmalı,
2-analiz ayarlarında tam rijit diyafram modelleme yöntemini seçmiştim fakat düzeltip gönderdiğiniz projede yarı rijit olarak gördüm bu değişikliğin sebebini merak ediyorum zira bu konuda pek bilgili değilim
yeni yönetmelikte önerilen durum, rijit döşemeye göre daha doğru sonuçlar veren bir yöntem,( sitede bunun ile ilgili bilgi var.)
3-merdiven tanımlarken önce bütün döşeme tanımlayıp sonra döşeme boşluğu oluşturuyorum, bir de döşeme kenarı çizerek döşeme oluşturma seçeneği var diye biliyorum bunlardan hangisini önerirsiniz?
Döşemelerde baca, şaft geçişi gibi küçük boşluklar döşeme boşluğu ile açılabilir.
ama büyük bir boşluğu olan döşeme varsa ve merdivenin döşemeye bindiği bir durum oluşuyorsa boşlukları döşeme kenarı ile tariflemek daha doğru olur.

Ünver ÖZCAN

Geri