Dairesel kolonu aksa oturtma problemi

actombo

Tanınmış Üye
Merhabalar
S03 kolonunu tam olarak aksa oturtmayı başaramadım.Bir yöntemi var mıdır?
Sistem ile ilgili önerilere de açığım.
Yardımcı olursanız sevinirim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

actombo":a7rsqe0i' Alıntı:
Merhabalar
S03 kolonunu tam olarak aksa oturtmayı başaramadım.Bir yöntemi var mıdır?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
S03 dairesel kolonu 4-A akslarının kesişimlerine y kaçıklığı 15 cm. olarak doğru bir şekilde tanımlanmış. Burada bir sorun görünmüyor.
Eğer dairesel kolonu bir akstan teget, diger akstan ortalanmış olarak tanımlamak istiyorsanız, Kolon yardımcı toolbarından "Kenara yanaşık kolon" komutunu kullanabilirsiniz.
Kare kolon için tanımlama kuralları Dairesel kolon için de geçerlidir. Tanımlamanızı bu koşullara göre yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• kenarayanaşık.png
    kenarayanaşık.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 2,646
  • köşeye yanaşık.png
    köşeye yanaşık.png
    26.9 KB · Görüntüleme: 2,647
  • varsayılankaçıklık.png
    varsayılankaçıklık.png
    25.3 KB · Görüntüleme: 2,642
  • ortalanmışkolon.png
    ortalanmışkolon.png
    27.4 KB · Görüntüleme: 2,644
Asansör boşluğunu döşeme boşluğu komutu ile yapman doğru değil. Zaten orada balkon döşemesi var bu yüzden o bölgeyi kirişle bölmen daha doğru olacaktır. Asansör kule tasarımı yapmalısın asansör nereye konulacak, burada perde kullanmayacaksan ve kirişli olacaksa kirişler nereden geçecek, tesisat odası hangi kot (yükseklikte) olacak.
Aynı şekilde merdiven boşluğu yerini de döşeme kenarı komutu ile girmen ve buna uygun merdiveni yerleştirmen doğru olacaktır.
En üst katta merdiven çatıya çıkacak mı? Çıkmayacaksa o döşemede boşluk açmaya gerek var mı?
Sistemde hiç perde yok ve taşıyıcı sistem davranış katsayısını 7 almışsınız. Ya sisteme perde ekleyin (asansör yeri gibi) yada R katsayısını 8 yapın.
Birbirini takip eden kolonları şaşırtmalı olarak birini X yönüne diğerini Y yönüne koymanız daha doğru bir tasarım olur.
Kolondan konsol kirişlerin doğru olmadığını her zaman söylemeye gayret ediyorum. (s8, s3 gibi)
Genel olarak gördüklerim bunlar.

İyi çalışmalar dilerim.

N. YILMAZ

NYILMAZ":t9bwb84u' Alıntı:
Asansör boşluğunu döşeme boşluğu komutu ile yapman doğru değil. Zaten orada balkon döşemesi var bu yüzden o bölgeyi kirişle bölmen daha doğru olacaktır. Asansör kule tasarımı yapmalısın asansör nereye konulacak, burada perde kullanmayacaksan ve kirişli olacaksa kirişler nereden geçecek, tesisat odası hangi kot (yükseklikte) olacak.
Aynı şekilde merdiven boşluğu yerini de döşeme kenarı komutu ile girmen ve buna uygun merdiveni yerleştirmen doğru olacaktır.
En üst katta merdiven çatıya çıkacak mı? Çıkmayacaksa o döşemede boşluk açmaya gerek var mı?
Sistemde hiç perde yok ve taşıyıcı sistem davranış katsayısını 7 almışsınız. Ya sisteme perde ekleyin (asansör yeri gibi) yada R katsayısını 8 yapın.
Birbirini takip eden kolonları şaşırtmalı olarak birini X yönüne diğerini Y yönüne koymanız daha doğru bir tasarım olur.
Kolondan konsol kirişlerin doğru olmadığını her zaman söylemeye gayret ediyorum. (s8, s3 gibi)
Genel olarak gördüklerim bunlar.

İyi çalışmalar dilerim.

N. YILMAZ

TEŞEKKÜR EDERİM NEDİM BEY

Geri