Döşeme hareketli yük tanımı

statikçim

Etkin Üye
Merhabalar bir iki sorum olacak ilgililerden yardım bekliyorum

1)konsol döşemelerde örneğin 1.5m lik çıkmalarda balkon olmazsa bile hareketli yük 0.500 mü alınmalıdır?
Konsol döşemelerde kapalı çıkma ve açık çıkma şartlarına göre hareketli yük değişir mi değişirse nasıldır?
mesela aşağıdaki iki resimde balkon olan kısımda ve balkon olmayan kapalı çıkmalarda döşemeye girilecek hareketli yük ne girilmledir?

2) çatı katında oluşturulan konsol döşemelere hareketli yük yine normal 0.15 mi yoksa 0.5 mi girilmelidir
3)Bir diğer sorum asma katlı yapılarda dükkanın ön kısmına araya kiriş tanımlamadan çözüm yaptım. analizde herhangi bir kısa kolon hatası vesair almadım yanlız burda kiriş olması şartı yönetmelikte varmı bunun sınırlaması. sonuç olarak analizde hata çıkmıyor ama yinede sormak istedim. durumu izah eden resim aşağıdadır

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    142.2 KB · Görüntüleme: 7,055
  • 2.png
    2.png
    46.1 KB · Görüntüleme: 7,053
  • 3.png
    3.png
    524.6 KB · Görüntüleme: 7,047
Merhaba
Önerilerim;
statikçim":2cjefyjl' Alıntı:
1)konsol döşemelerde örneğin 1.5m lik çıkmalarda balkon olmazsa bile hareketli yük 0.500 mü alınmalıdır?
mesela aşağıdaki iki resimde balkon olan kısımda ve balkon olmayan kapalı çıkmalarda döşemeye girilecek hareketli yük ne girilmledir?
Balkon olarak kullanılmayıp oda ise 0.2 t/m2 balkon ise 0.5 t/m2 alabilirsiniz,
Konsol döşemelerde kapalı çıkma ve açık çıkma şartlarına göre hareketli yük değişir mi değişirse nasıldır?
Kapalı-açık çıkma olarak değil kullanım amacına göre alınır,
2) çatı katında oluşturulan konsol döşemelere hareketli yük yine normal 0.15 mi yoksa 0.5 mi girilmelidir
Çatı katında konsollar balkon olarak kullanılmayacak ise 0.15 t/m2 alabilirsiniz
3)Bir diğer sorum asma katlı yapılarda dükkanın ön kısmına araya kiriş tanımlamadan çözüm yaptım. analizde herhangi bir kısa kolon hatası vesair almadım yanlız burda kiriş olması şartı yönetmelikte varmı bunun sınırlaması. sonuç olarak analizde hata çıkmıyor ama yinede sormak istedim. durumu izah eden resim aşağıdadır
Kiriş koyun, statik açıdan uygun bir çözüm olmaz,
PROJEYİ KESİNLİKTE YARI RİJİT ÇÖZÜN.
3 katlı yapıda ön kısımda Kolon kiriş bağlanmayan bir durum var, kolonların dar kenarları 60 cm'den az yapmayın.

Ünver ÖZCAN

unver":1k6wnyx4' Alıntı:
Kiriş koyun, statik açıdan uygun bir çözüm olmaz,
PROJEYİ KESİNLİKTE YARI RİJİT ÇÖZÜN.
3 katlı yapıda ön kısımda Kolon kiriş bağlanmayan bir durum var, kolonların dar kenarları 60 cm'den az yapmayın.

Ünver ÖZCAN
Çok teşekkür ederim
Bu son kısımda ne demek istediniz anlayamadım zaten yarı rijit analiz ettim fakat siz ^ 3 katlı yapıda ön kısımda kolon kiriş bağlanmayan bir durum var, kolonların dar kenarları 60 cm'den az yapmayın^ demişsiniz ne demek istediniz anlayamadım.
Bu kiriş atılmaması olayını uygulamada çök gördüm neden uygun çözüm olmaz dediniz acaba

Tekrardan teşekkürler iyi çalışmalar

Şunu da ifade edeyim O kısma Kiriş atmadığımda zaten asma kat rijitliğini arttırın uyarısı aldım daha sonra asma katın tavanına derin kiriş(40*70) girdim ve yine araya kiriş atmadım. Bu defa o hata da ortadan kalktı

Projeyi nasıl çözdüğünüzü bilmediğim için atlanmasın diye yarı rijit çözün dedim,
Önde, resimden anladığıma göre birbirine bağlanmayan 3 kat yüksekliğinde aks var görülüyor, (arkasında kiriş bağlantısız akslar da olabilir.)
Bu aksta kiriş koymamak büyük hata olur, kolonlar ile döşeme, zayıf bir bağlantı ile birbirine bağlanacağı için deprem anında döşeme ile kolon birbirinden ayrılıp hasar oluşturabilir.
Bu kolonları birbirine her katta kiriş ile bağlarsanız sorun yok ama bağlamazsanız kolonların burkulma boyları büyüyeceğinden kolonları dar kenarını 60 cm yapın dedim.
Bu uyarıyı niye yapıyorum; Adapazarı depreminde bu tür yeterli bağlantısı olmayan yapılarda hasar bayağı fazla idi.
Bütün bu yorumlar resme bakarak varsayım ile yapılan yorumlar. Yorumları yetersiz görürseniz Projeyi ekleyin daha doğru yorumlar yapalım.

Ünver ÖZCAN

unver":361jszhd' Alıntı:
Projeyi nasıl çözdüğünüzü bilmediğim için atlanmasın diye yarı rijit çözün dedim,
Önde, resimden anladığıma göre birbirine bağlanmayan 3 kat yüksekliğinde aks var görülüyor, (arkasında kiriş bağlantısız akslar da olabilir.)
Bu aksta kiriş koymamak büyük hata olur, kolonlar ile döşeme, zayıf bir bağlantı ile birbirine bağlanacağı için deprem anında döşeme ile kolon birbirinden ayrılıp hasar oluşturabilir.
Bu kolonları birbirine her katta kiriş ile bağlarsanız sorun yok ama bağlamazsanız kolonların burkulma boyları büyüyeceğinden kolonları dar kenarını 60 cm yapın dedim.
Bu uyarıyı niye yapıyorum; Adapazarı depreminde bu tür yeterli bağlantısı olmayan yapılarda hasar bayağı fazla idi.
Bütün bu yorumlar resme bakarak varsayım ile yapılan yorumlar. Yorumları yetersiz görürseniz Projeyi ekleyin daha doğru yorumlar yapalım.

Ünver ÖZCAN

ilginiz için çok teşekkür ediyorum

projeyi ekliyorum

3 kat yüksekliğinde değil sadece zemin ve asma kat yani 5.50 m yükseklikteki ön kolonlarda bağlantı yapmadım bunu böyle yapmamın sebebi hem piyasadaki mevcut yapılarda çok örneğini görmüş olmam hemde yapı sahibinin işyeri olarak kullanacağı zemin ve asma katı mağaza yapmayı düşünmesi ve arada kiriş olmadan ferah bir cephesinin olmasını istemesi. (ki bu çok bağlayıcı değil)

şimdi aşağıdaki projem hakkında şunlarıda dile getireyim normalde C25 beton ile analizde 2 adet kolonumda zımbalama hatası aldığım için beton sınıfını yükselttim yerinde C30 dökülecek ama kurtaran beton sınıfı C28 minimumda kalmayı tercih ettim. (2 lik bir hata payı bıraktım)

bir diğer husus perde düşey açılım çizimleini oluşturduğumda projemde ilgili paftada işaretlediğim kısımlar abuk subuk çıkıyor. böyle olmasının nedenini ve çözümünü bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bende virüs proğranı McAfee var uyarı veriyor.
statikçim":2odzzie5' Alıntı:
ben idirip açmayı denedim oldu ama sizde neden virüs uyarısı veriyor bilemedim. we transfer ile mail adresi lazım
Mail adresi olmadan da yükleyebilirsiniz.

Önerilerim;
statikçim":1fgeqtu8' Alıntı:
bir diğer husus perde düşey açılım çizimleini oluşturduğumda projemde ilgili paftada işaretlediğim kısımlar abuk subuk çıkıyor. böyle olmasının nedenini ve çözümünü bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.
--P7 perdesinin mesnetlemesini düzeltince çizim düzeldi,
--Bodrum kat rijit alındı,
--Çatı katında iki kirişin kalınlığı artırıldı,
Diğer kısımlar normal, hesap da hata yok.
--Duvarlarda kapı pencere boşluklarını açabilirsiniz,
--4. katta çatıya gelen yerlerin hareketli yüklerini azaltabilirsiniz,
Proje ekte

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO1 28 nisan.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 620
unver":16vti6zz' Alıntı:
Önerilerim;
statikçim":16vti6zz' Alıntı:
--P7 perdesinin mesnetlemesini düzeltince çizim düzeldi,
--Bodrum kat rijit alındı,
--Çatı katında iki kirişin kalınlığı artırıldı,
Diğer kısımlar normal, hesap da hata yok.
--Duvarlarda kapı pencere boşluklarını açabilirsiniz,
--4. katta çatıya gelen yerlerin hareketli yüklerini azaltabilirsiniz,
Proje ekte

Ünver ÖZCAN

teşekkür ederim gerçekten ilginiz beni mutlu etti.

şimdi bu P7 nolu perdeyi sizin yaptığınız gibi mesnetleyince aşağıdaki tablodan da görüldüğü üzre P1 perdesinin bodrum ve zemin katlardaki uzunluğu 855 üst katlarda ise P7 iptal olduğu için haliyle P1 nolu perdelerin uzunluğu 870 oluyor. bunun sizce sakıncası yok mu yani her katta 870 görünmesi gerekmez mi?

ikinci olarak merak ettiğim çatıdaki 2 adet kirişi 35 yapmışsınız acaba sebebini söyler misiniz? (eğimli döşemeden dolayı mı?)

son olarak projeyi incelediniz ya, bu kiriş atmama olayına bakış açınız halen aynı mı yoksa artık müsbet bakıyor musunuz?yani burda kısa kolon oluşumu ile ilgili bir hata var mı?

Ekli dosyalar

• perdeler.png
    perdeler.png
    168.4 KB · Görüntüleme: 6,827
statikçim":1p306hfm' Alıntı:
bunun sizce sakıncası yok mu yani her katta 870 görünmesi gerekmez mi?
Var yani
--Artık düğüm noktasının kaydırılması ile bir sorun olduğunu anlamanız lazım. P001 perdesinin sol uç noktasını 15 cm sola çektiğinizde sorun çözülüyor, ama çizimde yatay donatı sürekliliği yok, P7-P1 perdesini zemin katta ve bodrum katta tek perde yapmak daha iyi bir çözüm,
--Kirişler kurtarmadığı için büyütüldü,
--Kısa kolon hatası yok, ben yine kolonların kiriş ile bağlanarak çerçeve oluşturma taraftarıyım.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO2 28 nisan.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 608
teşekkür ederim
biliyorum çok soru sordum hakkınızı helal edin
çatı katındaki 2 kirişin genişliğini 35 yapmadan önce analizde herhangi bir hata almadım acaba siz analiz yaptığınız vakit hata mı verdi ?

Benim en son eklediğim projede;
Çatı katı kirişleri K036-K037 kirlerini 30 cm yapınca K037 hata veriyor.
(mütemadilik sağlasın diye K036 de 35 cm yapmıştım.)

Ünver ÖZCAN

Geri