Mevcut yapı üzerine kat çıkmak ve bütün yapının analizi

herkese iyi çalışmalar.şöyle bir sorunla karşılaştım.mevcutta 8 katlı bir yapı var ve bu yapı ruhsat almak istiyor.ancak ruhsatını 16 kat üzerinde almak istiyor.belediye bu konuda izin vermiş. haliyle yapı artık 16 kat olarak düşünülmek zorunda.bu durumda ilk olarak aklıma deprem yönetmeliği 7.bölüm aklıma geldi ama 7.bölüm mevcut yapıların değerlendirilmesi esasına dayanıyor.eğer ki sadece mevcut yapıyı kontrol etmiş olsaydım 7.bölümü uygulardım ancak üst katlarda tasarımı gerektirdiğiden şöyle bir çözüm bulmak zorunda kaldım.7.esaslarına göre yapıdan gerekli deneysel çalışmaları yaptıkdan sonra yeni mimari üzerinden üst katlarıda ekleyerek modellemeyi yapacağım.sonrasında ise toplamda 16 kat üzerimden 8 kat için deeylerden elde edilen değerleri diğer katlar için ise tasarım değerlerini kullanıp performans analizini yapmak.eğer ki sonuçta güçledirme çıkarsa eklentilerimi yapıp eski yapıya mantolama ya da perdeleri ekleyip üst katlar için ise kesitleri büyütüp ya da perde ekleyerek tekrar performans analizini gerçekleştirmek. ancak aklıma şu soru geliyor.tüm bunların yanı sıra tasarım hesabı da yapıp öyle de değerlendirmem gerekiyor mu. böyle bir durumda nasıl bir yöntem izlemeliyim.konuyu imar yönetmeliği çerçevesinden de değerledirirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.

Geri