Zemin emniyeti olumsuz hatası

statikçim

Etkin Üye
Merhaba
projemde temel tipi radye. 2 taraf bitişik olduğu için 2 tarafa ampatman yapamıyorum ve bitişik olan taraflar malasef çap gidiyor. girinti çıkıntı çok.
projem de temelle ilgili ne kadar düzenleme yapsamda zemin emniyeti hatasını gideremiyorum.

denediğim yöntemler:
-temel yüksekliğini ve donatısını arttırdım(mesala temel yüksekliğini 90 cm den 150 cm çıkarmayı bile denedim)
-fazla girdiğim yerlerde kiriş yüklerini azaltttım
-perdelerin düğüm noktalarıyla oynadım
ama yinede düzelmedi.

sizden ricam projeyi inceleyip yardımcı olur musunuz ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba.
Projeyi incelemedim ancak temel kalınlığını arttırmak zemine gelen yükü azaltmaz, aksine kalınlık arttığı için bina yükü artar dolayısıyla zemin emniyetinin daha da fazla altında olur.Temel alanını arttırmak, yükleri azaltmak veya zemin emniyetini yükseltmek gerekiyor.

puncover":awtqb3yt' Alıntı:
Merhaba.
Projeyi incelemedim ancak temel kalınlığını arttırmak zemine gelen yükü azaltmaz, aksine kalınlık arttığı için bina yükü artar dolayısıyla zemin emniyetinin daha da fazla altında olur.Temel alanını arttırmak, yükleri azaltmak veya zemin emniyetini yükseltmek gerekiyor.
Dediklerinizi de yaptım yani yükü azaltıp alanı arttırdım değişim olmadı. Ama temel kalınlığını arttırmak yükü arttırmaz bence

statikçim":2cchzpgf' Alıntı:
puncover":2cchzpgf' Alıntı:
Merhaba.
Dediklerinizi de yaptım yani yükü azaltıp alanı arttırdım değişim olmadı. Ama temel kalınlığını arttırmak yükü arttırmaz bence

Temel derinliğini arttırmanız size fayda sağlamaz aksine arkadasın dediği gibi sizin aleyhinize olur. Temeli kirişli radye olarak çözmeyi deneyebilirsiniz.

Geri