Görselleştirme->Kiriş Açıklık Donatısı Sorunu

Erhan M.

Kıdemli Üye
Merhaba arkadaşlar,

Çok garip bir sorun ile karşılaştım. ideCAD merkez ile görüştüm ama aşağıda bahsedeceğim sorun onlarda oluşmadığı için foruma yazmaya karar verdim. Benden başka benzer sorun yaşayan varsa belki nedenini bulabiliriz.

Analiz sonrası görselleştirme penceresinden "kiriş açıklık donatısı" değerini bakmak istediğimde, değeri hem kiriş mesnetinde gösteriyor hem de yazılar okunmayacak kadar küçük oluyor. Sorun benim modelimden veya işletim sisteminden mi kaynaklanıyor diye aşağıdaki denemeleri yaptım ama sorun çözülmedi:

1-) ideCAD şablon dosyasından basit bir model yaptım.

2-) Windows 10 build 1709 sürümlü bir bilgisayarda tekrardan sıfırdan model yaptım.

Daha önce analizi yapılmış modellere bakınca bu sorun görünmüyor ama o modeli tekrar analiz yapınca aynı sorun ortaya çıkıyor. Ekran kartı sürücüsünü en sona güncelledim ve sürücüyü nvidia seçeneklerinden temiz kurulum ile kurdum ama nafile.

Windows 10 build 1803 64 bit sürüm kullanıyorum. Ekran kartı nvidia 1050 Ti, sürücü 397.31

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

NOT: Windows sürümünğze bakmak için, Başlat menüsünü açıp arama satırına "hakkında" yazıp enter demeniz yeterli.

Selamlar,
Haklısınız Erhan Bey, sizden gelen mesajı okuyunca hemen basit bir modelde (4m* 4m) bende denedim, üstüne bastığınız konu bende de oluştu. Arkasından tek tek önce bir yönü hada sonra diğer yönde aks aralıklarını 25 cm lik arttırdım. sonuç 575 cm * 400 cm e geldiğimde düzeldi. daha küçük tüm boylarda dediğiniz durum oluştu.
iletişim sistemim Windows 10 Home sürüm ise 1803, Ekran kart ndiva 950

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    23.6 KB · Görüntüleme: 2,849
  • 2.PNG
    2.PNG
    65.4 KB · Görüntüleme: 2,849
Merhaba,

Yarı rijit diyafram yöntemine göre analiz yapılması durumunda görselleştirme diyaloğunda pursantajlar kiriş mesnetlerine yakın, tam rijit çözümde kiriş açıklığında gösteriliyor. Windows sürümü ve ekran kartı ile ilgili bir durum değil.

İyi çalışmalar

İşte bendeki ekranlar. Aynı sizin dediğiniz gibi oldu. Sonra ebatları İbrahim beyin dediği gibi büyüttüm yine değişen olmadı. Eski haline getirmek için undo komutunu kullandığımda değerler doğru yerde görünüyor.

Ekli dosyalar

• Analiz.png
    Analiz.png
    513.4 KB · Görüntüleme: 2,837
  • Undo.png
    Undo.png
    470.1 KB · Görüntüleme: 2,837
saridurmus":1k3ym8zu' Alıntı:
Selamlar,
Haklısınız Erhan Bey, sizden gelen mesajı okuyunca hemen basit bir modelde (4m* 4m) bende denedim, üstüne bastığınız konu bende de oluştu. Arkasından tek tek önce bir yönü hada sonra diğer yönde aks aralıklarını 25 cm lik arttırdım. sonuç 575 cm * 400 cm e geldiğimde düzeldi. daha küçük tüm boylarda dediğiniz durum oluştu.
iletişim sistemim Windows 10 Home sürüm ise 1803, Ekran kart ndiva 950

Selamlar,

Siz modelde aks aralığını arttırınca analiz modeli bozulduğu için, yarı rijit diyafram da kayboluyor ve Levent Bey'in dediği gibi kiriş ortasında görünüyor. Aks aralığını değiştirdiğiniz modeli tekrar analiz ederseniz yine mesnete yakın ve ufak punto ile yazdığını göreceksiniz. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Bende eskiden analizi yapılmış modellere baktığımda sorun yok demiştim. Sanırım o modellerin bir şekilde analizi bozulduğu için yanılmışım.

Sonuç olarak zaten eskiden beri bu şekildeymiş ben yeni keşfetmişim :) Kirişin ortası yerine mesnetinde göstermesi sorun değil ama punto büyüklüğü sorun. İlerideki güncellemelerde düzelir.

İlgilenen herkese teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Geri