B1 düzensizliği için duvar kesme alanları

Merhabalar,
Yaptığım bir yapı analizinde, düzensizlikleri kontrol ederken B1 (ZAYIF KAT) düzensizliğinde takıldım. DBYBHY (2007) yönetmeliğinde B1 düzensizliği için duvar kesme alanları (Ak) aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.

-Herhangi bir katta, gözönüne alınan deprem doğrultusuna paralel kargir dolgu duvar alanlarının (kapı ve pencere boşlukları hariç) toplamı

Benim yaptığım analizde, ideCAD'te kapı pencere boşlukları var iken bu boşlukları hesaba katmadan duvar alanlarını bulmaktadır. Sorum şudur ki; ben ben bu boşlukları oluştururken nerede yanlışlık yapmış olabilrim yahut bunun için ayrı bir işlem mi yapmam gerekmektedir. İdeCAD bu boşlukları neden görmüyor.

KAYNAK
Yönetmeliği, T. D. (2007). Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik. TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Deprem Araştırma Dairesi.

Re: ZAYIF KAT

osmanbayrak":1f2iyvqx' Alıntı:
Merhabalar,
Benim yaptığım analizde, ideCAD'te kapı pencere boşlukları var iken bu boşlukları hesaba katmadan duvar alanlarını bulmaktadır. Sorum şudur ki; ben ben bu boşlukları oluştururken nerede yanlışlık yapmış olabilrim yahut bunun için ayrı bir işlem mi yapmam gerekmektedir. İdeCAD bu boşlukları neden görmüyor.
ideCAD duvar objesine tanımlanmış kapı pencere boşluklarını duvar kesme alanlarından düşerek B1 düzensizliğini hesaplar. Hesaplanmadığını belirttiğiniz projeni eklerseniz sorunuza yanıt yazabiliriz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    438.3 KB · Görüntüleme: 2,821
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    370.4 KB · Görüntüleme: 2,821
osmanbayrak":1yad6lsh' Alıntı:
Linki yeniledim.
Y yönü için durumu izah etmeye çalışayım. Yapı simetrik olduğu için tek tarafı alıp iki ile çarptım.

Üzerinde duvar objesi olmayan kirişlerde duvar yükü tanımlanmış. Bu durumda girilen bu duvar yüklerinden hesaplanan duvar alanları da kat etkili kesme alanına dahil edilir.

Burada iki durumu belirtmemiz gerekiyor:

1. Duvar objesi tanımlanmış kirişlerin üzerine girilen duvar yükü Ak hesabında dikkate alınmaz.
2. Kiriş üzerinde duvar objesi yoksa kiriş ayarlarında girilen duvar yükü dikkate alınır. Duvar yükünden hesaplanan Ak değeri duvarobjesi-pencereboşluk'larından bulunan Ak değerine eklenir.
Sizin projenizde 2. durum söz konusu.
Kiriş ayarlarında duvar yük değerlerini sıfırlarsınız elle hesapladığınız duvar Ak değerine ideCAD raporunda da görebilirsiniz. Program doğru yapmaktadır. Düzenlenmiş proje ektedir. Rapor alarak elle yaptığınız hesabı doğrulayabilirsiniz.

Not: Ak hesabında duvar uzunluğu olarak duvarın tıklandığı düğüm noktaları arasındaki mesafe alınır. Buna göre eklediğiniz örnekte 1.3 olan değer 1.5 olacak.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    81.6 KB · Görüntüleme: 2,795
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    126.9 KB · Görüntüleme: 2,794
Geri