Perde başlık bölgeleri

yunussacikk

Tanınmış Üye
Perde başlık bölgelerini ayarlarda 0 olarak işaretledim ve başlık bölgesi oluşmadı fakat etriyeler gözüküyor.

1.JPG

yunussacikk:1z5jvnuy' Alıntı:
merhaba
perde başlık bölgelerini ayarlarda 0 olarak işaretledim ve başlık bölgesi oluşmadı fakat etriyeler gözüküyor
Merhaba,
T.D.Y. 3.6.1.2 ye göre başlık bölgesi oluşturulması gereken (Hw/Lw>2 koşulunu sağlayan) perdelerin başlık bölge uzunluklarını kullanıcı tanımlı olarak sıfır vermiş olabilirsiniz. Program yönetmelik gereği buraya başlık bölgesi oluşturmaya çalışır. Yine de sıfırlamak istiyorsanız, Perde Betonarme Diyaloğunda yatay başlık donatılarını da sıfır girebilirsiniz.

perde başlık bölgelerini ayarlarda 0 olarak işaretledim ve başlık bölgesi oluşmadı fakat etriyeler gözüküyor
Hiç durumda perde ayarlarında deprem yönetmeliği uygulanması açısından perde başlık bölgelerini 0 olarak vermenize gerek yoktur. Program otomatik dizayn eder.

yunussacikk:dj3i125q' Alıntı:
rijit bodrum perdelerim bunlar yönetmelik bu perdeleri istisna tutuyor diye biliyorum.
Bahsettiğiniz istisna durum aşağıda açıklanan [2] durumu için geçerlidir.
Program TDY 2007'ye göre;
1. Rijit bodrum kat üzerinde perdeler, Hw/lw>=2 ise uç bölgesi oluşturulur. Perde rijit bodrum katta devam ediyorsa uç bölgeleri temele kadar devam ettirilir.
2. Rijit bodrum katta kalan ve rijit bodrum kat üzerinde devam etmeyen perdelerde, hw/lw<2 ise perde uç bölgeleri oluşturulmaz, hw/lw>=2 ise perde uç bölgeleri oluşturulur.
3. Rijit bodrum katta kalan ve rijit bodrum kat üzerinde devam eden ancak Hw/lw<2 olan perdelerde, perde uç bölgeleri oluşturulmaz.

Ayrıca aşağıda ekran görüntülerini verdiğim yönetmelik maddelerini inceleyin.
Capture1.PNGCapture2.PNG
Capture.PNG

Geri