Çılgın bir kapalı çıkma

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar abilerim kardeşlerim. Ekte gördüğünüz fotoğrafta (5 katlı bina )pizza dilimi gibi olan parsel dilimi yüzünden binanın normal katlarında mavi çizginin altında cesur konsol çıkmalar oluştu (özellikle en sağda kalan salon olduğu için ortaya kolon koyamadım ).Buna karşılık beton sınıfını artırdım kirişlerin genişliğini artırdım ve 14 lük donatı kulandım. Çekirdek kısmını güçlendirmek için perdeden de kaçınmadım asansör 3 tarafını perde oluşturdum. (ayrıca y. denetimle kolondan kolona bant kiriş atmaya karar verdik)
Farklı görüşleri merak ediyorum bu proje hakkında olumlu olumsuz görüşlerinizi alabilir miyim ? İyi akşamlar.

Merhaba
Önerilerim;
--Proje yaparken amaç Binada yatay kuvveti almak için mütemadi çerçeve ve her iki istikamette deprem perdesi koymak olmalı.
--Döşeme içinde kolondan kolona bant kiriş bir işe yaramaz zaten hesaba da katılmıyor. Dış akslarda çerçeve oluşturmanız lazım.( Sizin hesap kurtarsa dahi)
--Kolondan tek konsol çıkmalar var kesinlikle yapılmamalı.

Ünver ÖZCAN

Ünver hocam haklısınız kolondan tek konsol çıkmalar benimde yaparken pek içime sinmiyor ama mimari projeye göre odanın ortasından kiriş geçiremiyoruz veya açık çıkmayı sağlama almak için yapmak zorunda kalıyoruz. Siz ne tavsiye edersiniz onun yerine mimari projeyi değiştiremiyeceğimize göre (keşke mümkün olsan) kolonu normal boyutundan daha büyük yapmak avantaj sağlamaz mı ?

Ben mimari projenin değişmesi gerektiğini söylüyorum.
Mimari projeler hakkında ayet mi var ki değiştiremiyoruz?
Mimari projenin değişmesi neden mümkün değil?
Projeyi çözemeyen mühendis beceriksiz de yeni bir tasarım ortaya koyamayan mimar mı becerikli?

Kusura bakmayın ben değişmesi gerekliliği ile ilgili inadımı söylüyorum. Yok eğer değişmez ise ben MÜŞTERİYİ DEĞİŞTİRİYORUM. Daha geçen gün saçma bir taşıyıcı sistem üzerine "hayal edilmiş" bir proje geldi ve ısrarla çözmem istendi ben "kibarca" red ettim. O projeyi bu haliyle yapmak istemediğimi söyledim, bir başkasına gitmelerini önerdim. Çözebilecek başka arkadaşın olabileceğini söyledim. Oldu bitti.

İş kaybetmekten korkmayın arkadaşlar. İşin biri gider biri gelir. Gerekçelerinizi tutarlı bir şekilde ortaya koyun, sonra da "yapamayacağınızı değil yapmayacağınızı" söyleyin. Sizi değiştirmelerine fırsat vermeyin, siz gönderin. Kısa vadede kaybettiğinizi sansanız da uzun vadede kazanırsınız. Kısa vadede üzülseniz de uzun vadede mutlu ve huzurlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Saygı ve sevgilerimle...

N. YILMAZ

NYILMAZ haklı olduğunuz taraflar var haklısınız. Hiç olmayacak şeyleri yapmıyoruz ama tartışmalı konularda da sizin dediğinizi uygulasak o projenin kaybından ziyade piyasada o çözemedi falancı halletti diyerek yansıtılır. Maalesef memleketimizin müteahit seviyesi belli. Ama haklısınız ipi tamamen onların eline bırakmamız da lazım o zaman nerde kaldı bizim mühendisliğimiz ve aldığımız eğitimin emeğimiz hakkı.

azoo":26g6egat' Alıntı:
NYILMAZ haklı olduğunuz taraflar var haklısınız. Hiç olmayacak şeyleri yapmıyoruz ama tartışmalı konularda da sizin dediğinizi uygulasak o projenin kaybından ziyade piyasada o çözemedi falancı halletti diyerek yansıtılır. Maalesef memleketimizin müteahit seviyesi belli. Ama haklısınız ipi tamamen onların eline bırakmamız da lazım o zaman nerde kaldı bizim mühendisliğimiz ve aldığımız eğitimin emeğimiz hakkı.

Yapmayın Allah'ınızı severseniz. Başkaları ne derse desin, siz kendinizi bilin. Bırakın önemli değil, kim yaparsa yapsın. Yukarıda verdiğim örnek topu topu 3 katlı bir projeydi. Geri gönderdim, başkasına yönlendirdim. Yani benim 3 katlı sıradan bir konut projesini çözüp çözemeyeceğimi bilmiyorlar mı? Piyasada bir tane müteahhit yok. Sizin de dediğiniz gibi bunları biz şımartıyoruz. Hepsi statiker oldu çıktı. Yukarıda söylediğim cümleyi tekrar ediyorum: Projeyi çözemeyen mühendis beceriksiz de yeni bir tasarım ortaya koyamayan mimar mı becerikli?

Elbette bazı parsellerin, bazı projelerin özel durumlarından zorluğunu biliyoruz ama önemli olan buna meydan vermemek. Bakın, en azından o projeyi siz yapmamış olmanın mutluluğunu yaşayın. Dövünerek bakacağınız değil, övünerek bakacağınız projeler yapın. "Bir deprem olursa inşaalah benim binaya vurmaz " :) korkusuyla yaşamayın. (demesi kolay diyeceksiniz ama dedim)

N. YILMAZ

Nedim bey ne mimar beceriksiz ne de mühendis asıl beceriksiz olanlar şehir plancıları. taks 0.4 olduğu yerde emsal 2 olsa mimar kapalı çıkma yapabilir mi? yada kutu kutu arsalar olsa simetrik binalar çıkmaz mı? zemin gerilmesinin 0,8 olduğu yere 8 kat izni kim neye göre veriyor? kısacası depreme dayanıklı tasarımına gelinceye kadar konuşulacak çok şey var...

azoo":2a9berys' Alıntı:
ozdemirhasan35":2a9berys' Alıntı:
bu bina hangi ilde acaba?

Manisa da ama ilin ne önemi var ?
İli deprem bölgesini merak ettiğim için sordum.
Ben olsaydım asmolen döşemeye ikna etmeye çalışırdım.
Eğer yapılamıyorsa kolonları birbirine bağlamaya çalışırdım,evet mimari estetiğini bozacak ama bunu mal sahibinde anlatmak ve ikna etmek zorundasınız.Sizin plandan gördüğüm kadarıyla düzgün bir çerçeve sistemi oluşmamış.
sizin planı görünce aklıma gelen şu görseldeki bina oldu

Ekli dosyalar

• 11227963_10153074626715373_8098032792391478946_n.jpg
    11227963_10153074626715373_8098032792391478946_n.jpg
    80.6 KB · Görüntüleme: 4,478
ozdemirhasan35":1fjkbnis' Alıntı:
azoo":1fjkbnis' Alıntı:
ozdemirhasan35":1fjkbnis' Alıntı:
bu bina hangi ilde acaba?

Manisa da ama ilin ne önemi var ?
İli deprem bölgesini merak ettiğim için sordum.
Ben olsaydım asmolen döşemeye ikna etmeye çalışırdım.
Eğer yapılamıyorsa kolonları birbirine bağlamaya çalışırdım,evet mimari estetiğini bozacak ama bunu mal sahibinde anlatmak ve ikna etmek zorundasınız.Sizin plandan gördüğüm kadarıyla düzgün bir çerçeve sistemi oluşmamış.
sizin planı görünce aklıma gelen şu görseldeki bina oldu

Evet maalsesef mal sahibini asmolene ikna edemedik. Kapalı çıkma yönünden benzerlik gösteriyor lakin yolladığınız projede saplamaya saplama kirişler ve iki ucu boşta kirişler havada uçuşuyor. Piyasada bazı mühendis arkadaşlarımız bu olayı yeteri kadar ciddiye almıyor veya bilmiyor ama bu tamamen statiği çözen mühendisin elinde . Benim koyduğum projede saplamaya saplamaya veya iki ucu boşta kiriş yoktur.

Selamlar,
Öncelikle Uğur Ersoy, Tuğrul Tankut, Zekai Celep gibi değerli hocalarımızın üstüne basa basa vurguladığı şey yapının davranışı! Yani bilgisayar programında birşeyleri modelleyip, yeşil sonuç almak yapının yeterli kalitede olacağı anlamına gelmiyor.
Kullandığımız formülleri çıkartırken yaptığımız kabulleri hatırımızdan çıkarmamalıyız. Sonuçlarımız bu yaptığımız kabullerin yaklaşıklığında gerçeğe uygun sonuçlar verecektir. Gerek zeminle ilgili gerek mukavemet ile ilgili kullandığımız formülleri birçok kabule dayanarak oluşturuyoruz. Bu sebeble belki onlarca kabul yaparak çıkardığımız formüllerden bir takım sonuçlar elde edip, bu sonuçları sanki gerçeğin ta kendisiymiş gibi lanse etmek veya düşünmek büyük hata olur. Projeler yetkin mühendis gözüyle elden geçirilmelidir.
Bu düşüncelerin ışığı altında sizin eklediğiniz projenizle ilgili düşüncelerim yukarıda yazılan değerli yorumlardan çok farklı olmayacak.
unver":3ca5tec1' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
--Proje yaparken amaç Binada yatay kuvveti almak için mütemadi çerçeve ve her iki istikamette deprem perdesi koymak olmalı.
--Döşeme içinde kolondan kolona bant kiriş bir işe yaramaz zaten hesaba da katılmıyor. Dış akslarda çerçeve oluşturmanız lazım.( Sizin hesap kurtarsa dahi)
--Kolondan tek konsol çıkmalar var kesinlikle yapılmamalı.

Ünver ÖZCAN
Beyin söylediğine katılıyorum.
Projede kolon ve kirişlerden düzgün çerçeveler oluşturmak esastır. X ve Y doğrultusunda bina doğrultusunca "olabildiğince" düzgün çerçeveler oluşturmak, betonarme yapı davranışı açısından çok önemlidir. Sizin projenizde böyle düzgün çerçeveleri göremedim.
Bildiğiniz gibi yanal yüklemeler yapıya etkidiğinde, bunların kirişler den kolonlara oradan da temele aktarılması esastır. Bu sebeble kolonları birbirine bağlayan kirişlerin yeterli riitlikte olması esastır.
Dikdörtgen kiriş rijitliği(ataleti) bh^3/12 ' den hesaplıyoruz. peki sizde kolonları birbirine bağlayan elemanların rijitliğini bir hesap edin bakalım? Kirişlerin kolonlarla bağlanması düzgün taşıyıcı sistem kurmada esastır.
Ayrıca Özdemir beyin eklediği proje ile sizin projeniz arasında çok fark göremedim. Kısacası Mimari proje değişmeli diye düşünüyorum.
Yönetmelik minimum sınırları belirler. Tıpkı ekmek yapmak gibi. Unum var, suyum var ateşim var ben ekmek yaparım diyebiliriz. Yönetmelik de bunu söyler. Ancak unutmamak gerekir ki kaliteli ekmek için Maya gereklidir! O maya da zamanla ve tecrübeyle oluyor.
İyi günler..

NYILMAZ":ewpxngog' Alıntı:
Ben mimari projenin değişmesi gerektiğini söylüyorum.
Mimari projeler hakkında ayet mi var ki değiştiremiyoruz?
Mimari projenin değişmesi neden mümkün değil?
Projeyi çözemeyen mühendis beceriksiz de yeni bir tasarım ortaya koyamayan mimar mı becerikli?

Kusura bakmayın ben değişmesi gerekliliği ile ilgili inadımı söylüyorum. Yok eğer değişmez ise ben MÜŞTERİYİ DEĞİŞTİRİYORUM. Daha geçen gün saçma bir taşıyıcı sistem üzerine "hayal edilmiş" bir proje geldi ve ısrarla çözmem istendi ben "kibarca" red ettim. O projeyi bu haliyle yapmak istemediğimi söyledim, bir başkasına gitmelerini önerdim. Çözebilecek başka arkadaşın olabileceğini söyledim. Oldu bitti.

İş kaybetmekten korkmayın arkadaşlar. İşin biri gider biri gelir. Gerekçelerinizi tutarlı bir şekilde ortaya koyun, sonra da "yapamayacağınızı değil yapmayacağınızı" söyleyin. Sizi değiştirmelerine fırsat vermeyin, siz gönderin. Kısa vadede kaybettiğinizi sansanız da uzun vadede kazanırsınız. Kısa vadede üzülseniz de uzun vadede mutlu ve huzurlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Saygı ve sevgilerimle...

N. YILMAZ

Tebrikler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşa çok fazla yüklenmek istemem ama bu sefer kestirmeden gideceğim.

Bu proje statik proje değil, binanın mal sahibinin yada binada oturacakların aldığı bu hizmet mühendislik hizmeti değil. Bu sadece odaların köşelerine kolon koymaca, duvarların üstünden kiriş geçirmece.

Ama meslektaşıma değil bu söylediklerim. Ülkemizde hangi iş doğru yapılıyor ki. Hangi eğitimi veriyoruz ki gençlerimize

Son olarak böyle tasarımı olan bir binanın içinde mühendis olarak 1 dk bile geçirmek istemem.

İşin kötü tarafı bu ve benzeri projeleri kendimiz yapmasak ta birileri tarafından yapılıyor. Üzerine sıva veya bir kaplama malzemesi geçiriliyor. Biz ve sevdiklerimiz de bilmeden bu binaların içine giriyor hatta oralarda yaşıyoruz. Bunun önüne etkili bir şekilde geçilebilmesi için acaba ne yapılabilinir?

Geri