Radye temel tasima gücü hatasi

civilization

Tanınmış Üye
Merhaba;
çalıştığım b+z+15 bir projede temelle ilgili sıkıntı yaşıyorum. analiz ayarlarından deprem kuvvetlerini hesapla deyince hata vermezken onu seçmeyince hata veriyor. bina büyük olduğundan risk almak da istemiyorum. projede çok büyük buraya atamıyorum. g+q yı göz ardı etmem çok mantıklı gelmiyor ama belediyeden geçmiş birkaç projeye baktım onlarda depremlide sağlayınca kabul etmişler bu da kafamı karıştırdı açıkcası. g+q ile de kontrol edersem iş fore kazığa gidiyor. yardım ederseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Re: RADYE TEMEL TAŞIMA GÜCÜ HATASI

Merhaba
Hatalı projenin yapı denetimden ve belediyeden, hata fark edilmeden geçmesi bağlayıcı olmaz.
G+Q yüklemesi ve diğer yüklemeleri dikkatlice kontrol etmek lazım.
Projenizi eklerseniz inceleriz.

Ünver ÖZCAN

Re: RADYE TEMEL TAŞIMA GÜCÜ HATASI

unver":2bql3bw8' Alıntı:
Merhaba
Hatalı projenin yapı denetimden ve belediyeden, hata fark edilmeden geçmesi bağlayıcı olmaz.
G+Q yüklemesi ve diğer yüklemeleri dikkatlice kontrol etmek lazım.
Projenizi eklerseniz inceleriz.

Ünver ÖZCAN

proje dosyası:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

analiz yapmadan önce rijit diyaframı değiştirirseniz dosya boyutu büyük olduğundan dolayı tam rijit olarak analiz yapıp kaydettim. diğer türlü dosya boyutu 600mb lar civarında oluyor.

hem temel hem de yapıya genel olarak bakarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Re: Radye temel tasina gücü hatasi

Merhaba
Önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin, kısa objeler var
--Ortalama G+Q yüklemesinde zemin gerilmesi19 t/m2 maksimum 27 t/m2 civarı zemin iyileştirmesi veya kazık yapmalısınız,
--Hesap kurtarıyor ama Bina dış çevresine 25/50 kiriş dönseniz iyi olur,
--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,

Ünver ÖZCAN

Re: Radye temel tasina gücü hatasi

unver":5gii8urk' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin, kısa objeler var
--Ortalama G+Q yüklemesinde zemin gerilmesi19 t/m2 maksimum 27 t/m2 civarı zemin iyileştirmesi veya kazık yapmalısınız,
--Hesap kurtarıyor ama Bina dış çevresine 25/50 kiriş dönseniz iyi olur,
--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,

Ünver ÖZCAN

Geometri kontrolünü yapcağım.
İncelediğim 2 tane bendeki projeye benzer projede depremli kuvvette hata vermiyordu ama G+Q da neredeyse temelin tamamı kırmızıydı ve bu peojeşer bu şekliyle ruhsat alıp inşaatı yapıldı ve bitti. Öyle olunca acaba ben çok mu kasıyorum diye şüpheye düştüm. Betonarme kitaplarını karıştırdım ve sizin söylediğiniz benim de ilk düşündüğüm şey doğru. G+Q sağlamıyorsa diğerleri sağlasa bile temel sağlamıyor demektir. Bu sorunu zemin iyileştirmesi yapmadan ide 8 demo da kirişli radye çözerek hallettim. Belki bu sebepten 8 e geçeceğim.
Bina dışıma dediğiniz gibi sarkık kiriş geçmek daha doğru olur ama bulunduğum bölgede bu tür güzel çözümler uygulamada sıkıntı oluyor. Müteahhit hepsinin yatık kiriş olmasını istiyor hatta.
Çatıdaki yükleri kaldırabilirim evet ama bulunduğum bölgede çatı katı genel olarak güneş enerjisi için kullanılıyor. Belki yaptığım yükleme biraz fazla olabilir ama hiç olmaöası da gerçeği pek yanaıtmaz.

Temelle ilgili de rapor kısmında istediğim yükleme kombinasyonların hepsini vermesini isterdim. Şu anda ya g +q yada g+q+e raporlandırılıgor bence bu yanlış bir durum.

Yardımınız için tekrardan teşekkür ederim.

Merhaba
civilization":2r967w7z' Alıntı:
Bu sorunu zemin iyileştirmesi yapmadan ide 8 demo da kirişli radye çözerek hallettim.
Burada benim anladığım;
Bu bina temelini kirişli radye çözdüğünüzde zemin emniyeti kurtarıyormu?
Bir yerlerde tahminim hata yapıyorsunuz. Kirişsiz radyede kurtarmıyorsa kirişli radyede de kurtarmaz.

Not: Yanlış anlamış olmayı umuyorum. Nasıl yaptığınızı merak ettim.

Ünver ÖZCAN

Merhaba,
7 versiyonunda 8 versiyonu aksine kirişli radye tanımında belirli kurallar vardır. Örneğin kirişli radye ile kirişsiz radye plağı aynı temel sistemi içinde birlikte kullanılamaz.
Ekteki linkte 7-8 versiyonunda temel sistemlerinin hangi durumlara yapılabileceği açıklanmıştır:

unver:11z05lq5' Alıntı:
Merhaba
civilization:11z05lq5' Alıntı:
Bu sorunu zemin iyileştirmesi yapmadan ide 8 demo da kirişli radye çözerek hallettim.
Burada benim anladığım;
Bu bina temelini kirişli radye çözdüğünüzde zemin emniyeti kurtarıyormu?
Bir yerlerde tahminim hata yapıyorsunuz. Kirişsiz radyede kurtarmıyorsa kirişli radyede de kurtarmaz.

Not: Yanlış anlamış olmayı umuyorum. Nasıl yaptığınızı merak ettim.

Ünver ÖZCAN

demo olarak kaydetme imkanım var. bağlantı:

zemin gerilmesi sadece asansör perdesi etrafında 17 tonlara kadar çıkıyor o da bence göz ardı edilebilir. projede eksikler hatalar olabilir şu anda sadece zemine odaklanmış durumdayım.

HakanŞahin:11z05lq5' Alıntı:
Merhaba,
7 versiyonunda 8 versiyonu aksine kirişli radye tanımında belirli kurallar vardır. Örneğin kirişli radye ile kirişsiz radye plağı aynı temel sistemi içinde birlikte kullanılamaz.
Ekteki linkte 7-8 versiyonunda temel sistemlerinin hangi durumlara yapılabileceği açıklanmıştır:

sizinde belirttiğiniz gibi ver7 de kirişli radye çözülmüyor. radyedeki gerilmeler sıfır olarak görünüyor. olumlu bir sonuç alabilirsem sırf bu sebepten dolayı ertelediğim 8 e geçme mevzusunu erkene alacağım.

Geri