Temel ve döşeme dağıtma donatası

-10 kattan oluşan bir projem var.Analiz sonrasında kirişsiz radye temelde 16 lık donatı 9 araya kadar düşüyor.Acaba veri girişinde mi problemim var yoksa bu normal bir durum mudur anlayamadım.Kirişli radye temel çözsem bu durumdan kurtulabilir miyim ?
PROJE :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Diğer sorum da asmolen döşemede atılan dağıtma donatıları 18 araya otomatik atıyor.Yerinde kolay hesaplanıp atılsın diye teker teker 20 araya çıkarıyorum.Bunu otomatik olarak nasıl yaparım ?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    69.3 KB · Görüntüleme: 2,982
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    17.5 KB · Görüntüleme: 2,981
yusufgok":1hakx47l' Alıntı:
-10 kattan oluşan bir projem var.Analiz sonrasında kirişsiz radye temelde 16 lık donatı 9 araya kadar düşüyor.Acaba veri girişinde mi problemim var yoksa bu normal bir durum mudur anlayamadım.Kirişli radye temel çözsem bu durumdan kurtulabilir miyim ?
PROJE :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
Eklediğiniz projede Radye temel ana donatı aksları minimum koşullarda çalışıyor. Dolayısıyla kesitle minimum donatı konuyor. Temel yüksekliğine bağlı olan pursantaj değerini karşılamak için donatı aralığının daha az çıkması da normaldir. Ya da donatı seçimi diyaloğundan daha büyük donatı çapları seçilmelidir.(Projenizde Radye temel yüksekliği örneğin 110 cm. yerine 100 cm. olarak düzenlenirse gereken minimum donatı alanı da azalacaktır.)

Radye temelde Döşemeler sekmesinde "Sol alt ilave" ve "Sağ alt ilave" sütunlarında donatı olmamalıdır. Kirişsiz radyede ana donatılar hesap aksının geçtiği yerdeki dizayn momentlerine göre belirlenir. Farklı bir koordinatta daha büyük moment çıkmışsa bu momenti karşılamak için ilave donatı otomatik olarak atılır ve ilave donatılar sekmesinden incelenebilir.

-Diğer sorum da asmolen döşemede atılan dağıtma donatıları 18 araya otomatik atıyor.Yerinde kolay hesaplanıp atılsın diye teker teker 20 araya çıkarıyorum.Bunu otomatik olarak nasıl yaparım ?
Nervürlü ve kaset döşemelerde dağıtma donatısı otomatik olarak fi8/18 atılır. Farklı bir donatı çapı ve aralık kullanılmak isteniyorsa Döşeme betonarme diyaloğundan düzenleme yapılabilir.(Shift tuşuna basılı tutarak tüm satırlar bir kere de seçilip düzenleme yapılabilir.)
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• radye_as.png
    radye_as.png
    85 KB · Görüntüleme: 2,977
  • radye_ilave1.png
    radye_ilave1.png
    69 KB · Görüntüleme: 2,976
  • radye_ilave.png
    radye_ilave.png
    74.1 KB · Görüntüleme: 2,976
Levent Bey merhaba. Konsol olup ucunda kiriş olmayan döşemelerde (negatif moment olan yerlerde) dağıtma donatıları üste atılır değil mi?

Saygılar.

Levent Bey merhaba. Konsol olup ucunda kiriş olmayan döşemelerde (negatif moment olan yerlerde) dağıtma donatıları üste atılır değil mi?

Saygılar.
Tek kenardan mesnetlenmiş klasik konsol plak döşemede konsol olmayan yönde üstte düz dağıtma donatısı atılması yeterli olur. Donatı tipinin analiz modeli penceresinden döşeme sonuçlarının incelenerek belirlenmesi uygun olur.

Tek kenardan mesnetlenmiş klasik konsol plak döşemede konsol olmayan yönde üstte düz dağıtma donatısı atılması yeterli olur. Donatı tipinin analiz modeli penceresinden döşeme sonuçlarının incelenerek belirlenmesi uygun olur.
Levent Bey size yazdıktan sonra hesap sonuçlarına bakmak aklıma geldi. Orada donatılar için ayrıntılı bölgeler var. Oradan üst olduğunu gördüm. İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
Saygılar.

Geri