Kesit alma ile ilgili birkaç sorum var

[flash=][/flash]Merhabalar,

İdeCAD'te kesit alırken o kattaki döşemenin 30 cm altından ve üstünden sınırlayacak şekilde kesit çıkarıyor. Üzerinde çalıştığım projelerde genellikle ya yapının tümünün kesitini almam gerekiyor, ya da bu 30 cm'lik sınırlardan daha geniş kesit almam gerekiyor. Bununla ilgili bir ayar bulamadım.

İkinci sorum da şu: İdeCAD perde kesitlerini hem üstten hem de perde uzun yönünden veriyor fakat bana perdenin diğer yöndeki kesiti de gerekiyor. (Sadece perde yüksekliği ve kalınlığının göründüğü kesit, sanki normal kiriş kesiti alır gibi)

Re: Kesit Alma İle İlgili Birkaç Sorum Var

brkayacan":2s7w133e' Alıntı:
Merhabalar,

İdeCAD'te kesit alırken o kattaki döşemenin 30 cm altından ve üstünden sınırlayacak şekilde kesit çıkarıyor. Üzerinde çalıştığım projelerde genellikle ya yapının tümünün kesitini almam gerekiyor, ya da bu 30 cm'lik sınırlardan daha geniş kesit almam gerekiyor. Bununla ilgili bir ayar bulamadım.

İkinci sorum da şu: İdeCAD perde kesitlerini hem üstten hem de perde uzun yönünden veriyor fakat bana perdenin diğer yöndeki kesiti de gerekiyor. (Sadece perde yüksekliği ve kalınlığının göründüğü kesit, sanki normal kiriş kesiti alır gibi)

Önce ikinci sorudan başlayayım. Perde düşey açılımları çizilmesi yönetmelik gereği zorunludur. Yönetmeliğin 3.13.2.2 maddesi çizimlerle ilgili standartları vermektedir. İlave bir talebiniz varsa bu ayrı bir konu.

Birinci sorunuzu tam olarak anlamadım. Kalıp planı kesitlerinden söz ediyorsunuz sanırım. Ve tahmin ettiğim kadarıyla kot farklı filan bir projeniz olmalı bu durumda da aynı kat planı ile ilgili farklı noktaların kesitleri veriliyor.

Eğer bundan farklı birşey diyorsanız o zaman bina genel kesiti daha mantıklı olur. ideCAD ile bina genel kesitleri alabilirsiniz.

Örneğin ben her projemde kot farkı olsun olmasın, sıradan olsun mutlaka her iki yönde bina genel kesiti veririm. Ustalar çalışırken genel olarak binayı görsün kat yükseklikleri ve kotları okusunlar diye. Yani basit, sadece taşıyıcı sistemden oluşan mimari kesit gibi. Size de tavsiye ederim.

Başka türlü problem problem varsa projeyi paylaşın fikir verelim yada İdeYAPI istek olarak notları arasına alır.

N. YILMAZ

Re: Kesit Alma İle İlgili Birkaç Sorum Var

brkayacan":2vyut1yw' Alıntı:
Merhabalar,
Merhaba,
1. Yapının tüm kesitini almaya ihtiyacınız varsa "kesit" komutunu kullanabilirsiniz. Kalıp planında sadece ilgili katın kalıbını ilgilendiren kısmın kesiti verilmektedir ve kalıp için yeterlidir.
2. Perde düşey açılımında ise 3.13.2.4'de belirtildiği şekilde tüm bilgiler, hem planda hem de boyuna kesitte, çizim üzerinde verilmektedir. Bu manada yönetmelik şartlarına uyulmaktadır. Perdenin diğer yöndeki kesiti verilmemektedir.

Geri