Projemi inceleyip eksik ve hatalarımı söyleyebilirmisiniz

MERHABA ARKADAŞLAR.KENDİMİ PROJE KONUSUNDA GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM.EKTE TASARIMINI YAPMAYA ÇALIŞTIĞIM B+Z+2 KAT BİNA PROJESİNİ İNCELEYİP EKSİK VE HATALARIMI SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ.
İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli dosyalar

• 05.06.2018.cde
    2.8 MB · Görüntüleme: 549
Re: Projemi inceleyip eksik ve hatalarımı söyleyebilirmisini

11 arkadaş inidirmiş ama bi yorum yapmamış.Bİ iki cümle dahi yazabilirseniz çok iyi olur.
Teşekkürler

Merhaba
Önerilerim;
--Her iki yönde R=7 alın,
--Sürekliliği yüksek seçin,
--Yarı rijit diyafram çözün,
--Temel kalınlığı 70-80 cm yapın,
--Çatı katını kullanmayacaksanız duvar yüklerini kaldırın hareketli yükleri azaltın,
--Merdiveni modelleyip bina ile beraber çözün.(size kaldı)

Ünver ÖZCAN

Proje ekte;

Ekli dosyalar

• UO12 İSİMSİZ PROJE.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 505

Ünver beyin söylediklerine ilaveten:

Bina merdiven holünde daha fazla kirişle birleşim yapmalısınız. Zaten o bölgede havalandırmalar, wcler, banyolar filan var.
Merdiven holü döşeme hareketli yükü hatalı.
Balkonda çok zorlama var, kirişle dönüp konsol döşeme yerine normal döşeme yapmak daha doğru gibi geliyor.
Taşıyıcı sistem davranış katsayısı hatalı.
(K36-K37) (k19-75) (58-59) (74-16) (68-10) (70-71) (41-91) (92-93) kirişlerini tek kiriş haline dönüştürün.
P14-P15 perdesini tek perde yapın
Kiriş yüklerinde hem duvar hem de hareketli yükler de mevcut.
Temellerde bir takım hatalar var. (s24, s26 ün altı, CF64 temeli, P31, p32 perde altı temeli ile p33-34, vs)
Bodrum katta p08 perdesi diğer katlarda devam etmediği halde su basman işaretli değil.
Hareketli yük azaltma katsayısını uygulayabilirsiniz.
Bu kadar fazla saplama kiriş yapmak yerine bazı yerlere perde koymanız daha doğru bir tercih olur diye düşünüyorum.

N. YILMAZ

merhaba
-projede alaturka tuvaletler görüyorum yerind eyapılacaksa o bölgeyi kirişle ayırıp düşük döşeme yapmalısınız .
-2.katta S32 ve S33 döşemeleriniz 20 cm kalınlığında bu döşemelerin bağlandığı kirişleri 60 cm derinlikte yapmalısınız(kiriş döşeme kalınlığının 3 katı olmak zorunda). Kirişleriniz duvarların üstüne denk geldiği için sorun olmayacaktır. konsol döşeme olduğundan 20 cm yapmanız mantıklı döşemeyi inceltmeden kirişleri derinleştirmeniz daha sağlıklı olucaktır.
-çekirdekte olsa dahi perdeleriniz var R katsayınız 8 olamaz.
-3.kat tavanında da kiriş derinliğin döşemenin 3 katı olması gerekiyor. konsol çıkardığın kirişi çıkmanın sonuna kadar götürüp derinleştirebilirsin binanın içinde bağlandığı diğer kirişide derinleştirebilirsin zaten duvar altında kalıcaktır.
-asansör ve merivenin arasındaki büyük döşemede bazı duvarların var bunları döşemeye ya çizgisel yük olarak yada hareketli yük olarak etkitebilirsin.
-kolonların çoğunluğu 25/60 tek tip kalıp kullanılması için 25/50 leri de 25/60 yapabilirsin duvarların içinde kalacağı için sorun olmayacaktır.

ÖNCELİKLE CEVAPLARINIZ İÇİN TESŞEKKÜRLER.

LİSASANSLI İDE 6 VERSİYONUNU KULLANIYORUM
-KİRİŞ VE PERDE BİRLEŞTİRMELERİ NASIL YAPABİLİRİM.KESİSİŞİMLERLE BÖL İKONUNU İN AKTİF YAPTIĞIMDA BU SEFER MESNETLENMİYOR.
-HAREKETLİ YÜK AZALTMA KATSAYISI NERDEN-NASIL DÜŞÜRÜLÜYOR.

MEHMET123:2ehd2q1t' Alıntı:
ÖNCELİKLE CEVAPLARINIZ İÇİN TESŞEKKÜRLER.

LİSASANSLI İDE 6 VERSİYONUNU KULLANIYORUM
-KİRİŞ VE PERDE BİRLEŞTİRMELERİ NASIL YAPABİLİRİM.KESİSİŞİMLERLE BÖL İKONUNU İN AKTİF YAPTIĞIMDA BU SEFER MESNETLENMİYOR.
-HAREKETLİ YÜK AZALTMA KATSAYISI NERDEN-NASIL DÜŞÜRÜLÜYOR.

7 versiyonuna ücretsiz geçebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

Geri