Asmolen Otopark Döşemesi

mimsta

Etkin Üye
30 cm otopark asmolen döşemesi 10 cm + 20 cm strafor çözülmesi durumunda sistem olarak bi sıkıntı oluşturu mu?
Nervür kiriş donatı detayı nasıl olur, birde hasır donatı kullanılabilir mi
Teşekkürler

Merhaba;
mimsta":2brqpz49' Alıntı:
30 cm otopark asmolen döşemesi 10 cm + 20 cm strafor çözülmesi durumunda sistem olarak bi sıkıntı oluşturu mu?
Nervür kiriş donatı detayı nasıl olur, birde hasır donatı kullanılabilir mi
Sizin tercihinize bağlı, doğru modelleme yapıp hesap yaptıktan sonra program hesap hatası vermezse hepsi olabilir.

Ünver ÖZCAN

eğer yapı büyük ise ben 32 veya 35 lik döşeme bence daha güvenli olabilir. demir metrajı da biraz düşer tabi doğru modelleme şart.

Dolgu malzemesi olarak Asmolen Strafor Kullancaksanız 40*100*25 ebatında gelir o malzeme
Projelerde genellikle 35cm (25cm dolgu +10 cm döşeme) yüksekliğinde nervür tercih ediyorum.
Otoparkta asmolen pek tercih edilmez. Anlaşılan kat yüksekliği sıkıntısı var. Ancak Otopark döşemesi düşey yükte zorlanan bir diyafram. Dolayısıyla yüksek atalete momenti ve eğilme rijitliğine ihtiyacın var dolayısıyla da kiriş yüksekliğine ihtiyacın var. Geniş açıklıkarda mevcut ise asmolen pek tercih edilmemesi gereken bir sistem.
50cm toprak için min. 1t ölü yük almalısın. Yerinde olsam döşeme ölü yükünü G: 1.2t/m2 Q:0.75t/m2 girerdim.
Otopark üstüne ne tırlar, ne kamyonlar ne beton mixerleri ve hatta 52'lik beton pompaları çıkardıklarını gördüm. 50cm topraklar yerinde 70cm'lere çıkabilir. O yüzden mümkün mertebe güvenli tarafta kalacak yükler seçilmeli.

Geri