Zemin Kat Kolonlarında Düşey Donatı Fazlalığı

ganymede

Etkin Üye
Herkese merhaba.

Bodrum katı tamamen perdeli olan projelerin çoğunda, bazı zemin kat kolon donatılarında aşırı donatı artışı olduğunu, 1. normal kattan itibaren ise normalde döndüğünü gözlemlemekteyim. Bir alt kata göre donatının üst katta daha fazla olmasının ve farkın bu kadar fazla oluşunun nedeni ne olabilir? İki komşu kat arasındaki donatı oranının yarı-yarıya olması normal mi?

(Not: Ben söz konusu kolon donatılarını temele kadar eşitledim. Analiz yapacaksanız kilidi kaldırın lütfen)

Saygılar.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Projenizi görmedim ama muhtemel 2 sebep;

1- Taşıyıcı sisteminizde çekirdek perdesi veya dış cephe perdeleri yoksa, rijit bodrum katın hemen üstündeki zemin kat kolonlarında büyük moment oluşması normaldir. Böyle bir durum varsa haliyle boyuna donatı fazla çıkar. Kesit tesirlerini inceleyin.

2- Bazı dar planlı yapılarda veya büyük bir çekirdek perdesinin hemen dibindeki kolonlarda, deprem etkisi altında çekme kuvveti oluşur. Böyle bir durumda çekme kuvvetini karşılamak için boyuna donatı arttırılır. Yine kesit tesirlerini inceleyin.

MaFiAMaX":3il7ypk2' Alıntı:
Merhaba,

Projenizi görmedim ama muhtemel 2 sebep;

1- Taşıyıcı sisteminizde çekirdek perdesi veya dış cephe perdeleri yoksa, rijit bodrum katın hemen üstündeki zemin kat kolonlarında büyük moment oluşması normaldir. Böyle bir durum varsa haliyle boyuna donatı fazla çıkar. Kesit tesirlerini inceleyin.

2- Bazı dar planlı yapılarda veya büyük bir çekirdek perdesinin hemen dibindeki kolonlarda, deprem etkisi altında çekme kuvveti oluşur. Böyle bir durumda çekme kuvvetini karşılamak için boyuna donatı arttırılır. Yine kesit tesirlerini inceleyin.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Çekirdekte asansör için perde var ama dış kenarlarda yok. Projeyi ekledim,dar planlı değil.

Merhaba
Kolon donatılarındaki DS tiklerini kaldırıp çözüm yapın.
Projede S5 ve S6 kolonlarında Pursantaj yüzdesi sınırını aşmamış donatı var. Buda iki kolonun arası kısa olduğundan fazla moment almasından kaynaklanıyor.
Köşe kolonlarında kiler normal.
Çatı katında döşeme yüklerini azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
Merdiveni beraber çözün.

Ünver ÖZCAN

unver":3p3ipvze' Alıntı:
Merhaba
Kolon donatılarındaki DS tiklerini kaldırıp çözüm yapın.
Projede S5 ve S6 kolonlarında Pursantaj yüzdesi sınırını aşmamış donatı var. Buda iki kolonun arası kısa olduğundan fazla moment almasından kaynaklanıyor.
Köşe kolonlarında kiler normal.
Çatı katında döşeme yüklerini azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.
Merdiveni beraber çözün.

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey, tikleri kolon donatılarını temele kadar devam etmeleri için eşitledim. Benim yaptığım analizde de maksimum pursantaj aşılmıyor. Ben zemin katın neredeyse yarısındaki kolonlarında düsey donatıların bir alt ve bir üst kata göre çok fazla olmasına anlam veremedim. Bu normalse, neden bi alt katta ve bir üst katta yarısı kadar. Diğer bir deyişle, komşu iki kat arasında momentin yarı yarıya değişmesi modelimde veya hesaplarda hata olabileceğini düsündürdü. Bu arada versiyonum 7.

İlgi ve yanıtınız için teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ganymede":2mobongj' Alıntı:
Bodrum katı tamamen perdeli olan projelerin çoğunda, bazı zemin kat kolon donatılarında aşırı donatı artışı olduğunu, 1. normal kattan itibaren ise normalde döndüğünü gözlemlemekteyim. Bir alt kata göre donatının üst katta daha fazla olmasının ve farkın bu kadar fazla oluşunun nedeni ne olabilir? İki komşu kat arasındaki donatı oranının yarı-yarıya olması normal mi?
ganymede":2mobongj' Alıntı:
Ünver Bey, tikleri kolon donatılarını temele kadar devam etmeleri için eşitledim. Benim yaptığım analizde de maksimum pursantaj aşılmıyor. Ben zemin katın neredeyse yarısındaki kolonlarında düsey donatıların bir alt ve bir üst kata göre çok fazla olmasına anlam veremedim. Bu normalse, neden bi alt katta ve bir üst katta yarısı kadar. Diğer bir deyişle, komşu iki kat arasında momentin yarı yarıya değişmesi modelimde veya hesaplarda hata olabileceğini düsündürdü. Bu arada versiyonum 7.

Kolonlarda, eksenel yük ve bileşik eğilme etkisinde elemanlar olarak en büyük donatı alanını çıkaracak kombinasyonun etkilerine göre tasarım yapılır. Tek başına momente göre kıyaslama yapmak doğru yaklaşım olmaz. Kolon betonarmesine esas alınan tasarım tesirlerini incelerseniz, katlar arasında bu tesirlerle birlikte yükleme kombinasyonun da değiştiğini görebilirsiniz. Bu değişiklik taşıyıcı sisteme ve analiz sonucunda hesaplanan etkilere bağlıdır. Projenizde üst katlarda olmayan, sadece bodrum katta bulunan perdelerin sisteme katkısından dolayı(ki perdeler tesirleri paylaşmaktadır), özelikle bu perdelere bağlı kolonlarda böyle değişim normal görünmektedir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    144.5 KB · Görüntüleme: 4,022
Geri