Perdelerde denklem 3.14

muhendiz381

Yeni Üye
mrb iyi günler.

yaptığım projelerde denklem 3.14 de bulunan Ag/Ap>0.002 kısmı kırmızı renkte ve çarpı olarak gösteriliyor. yönetmelikte bu konu ile ilgili bir zorunluluk yok. yönetmelik denklem 3.14 de bulunan şartları sağlarsan perde kalınlığını 15 cm ye kadar düşürebilirsin diyor.

başka bir projede bu oran sağlanmamasına rağmen herhangi bir kontrol yok. raporlarda değinilmemiş bile bu konuya.

idecad neye göre bu kontrolü raporlara veriyor veya vermiyor anlayamadım.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    122 KB · Görüntüleme: 1,490
  • 2.JPG
    2.JPG
    173.3 KB · Görüntüleme: 1,489
Merhaba

Perde oranı kontrolü tünel kalıp projelerinde perde kalınlığının azaltılabilme olanağı sağlayan kontroldür.
Tünel kalıp projeleri haricinde seçmeli raporlardan "Perde oranı kontrolü" raporu kaldırılarak rapor alınmalıdır.

Ekli dosyalar

• Perde oranı.png
    Perde oranı.png
    136.9 KB · Görüntüleme: 1,467
YasinTezel":1qzmv3hr' Alıntı:
Merhaba

Perde oranı kontrolü tünel kalıp projelerinde perde kalınlığının azaltılabilme olanağı sağlayan kontroldür.
Tünel kalıp projeleri haricinde seçmeli raporlardan "Perde oranı kontrolü" raporu kaldırılarak rapor alınmalıdır.

yasin bey genel deprem raporuna tıkladığımda ve tüm raporları aldığımda görünüyor. sistem tünel kalıp olmadığı için şaşırdım bende son 3 projemde bu durumla karşılaştım. ide7 ile yapılmış eski bir projeyi son versiyon ile yaptığım zamanda bu durum ortaya çıktı.

Geri