Kiriş Donatıları Hakkında

miralay

Kıdemli Üye
Merhaba İde ailesi. Kafama takılan bir durum var. Aşağıdaki gibi düzgün geometriye sahip bir yapı ile uğraşıyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kat planıda şu şekilde ;

Yapının aksları X yönünde 6 metre sabit Y Yönünde 4, 6 ve 4 metre. Yapının zemin katındaki en sol üstteki dik kirişin betonarme tasarımı şu şekilde ;

Programın açıklık donatısı için kullandığı kombinasyon 1.4G + 1.6Q ve ilgili kombinasyondan aldığı moment değeri 1.623tm yeri 1.744m, Ancak Analiz görüntüleme seçeneklerinden betonarme tasarım zarfına bakıldığında aynı yerde 2tm aynı işaretli moment görünüyor. Hatta mesnet donatılarının uzanamadığı daha uzak yerlerde 4-5 ton moment söz konusu.

Aynı durum montaj donatıları içinde geçerli. Program betonarme hesabı yaparken bu kuvvetleri dikkate alıyor olması gerekmezmiydi ?

İlgili projeyi boyutunu küçültmek açısından tam rijit olarak çözdürüp ekledim. Yarı rijit olarak çözüp inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• ide1.ide85
    3.8 MB · Görüntüleme: 509
Deprem yonetmeliği 2007 gereği 3.4.3.1 (a) hem montaj donatısı hem alt donatı için mesnetteki donatının 1/4 ü olma koşulu var. Zaten sizin bu kirişinizde 2Fi16 montaj 3Fi14 düz donatı koymuşuz. Bu donatılar göz önüne alınarak hesaplanan kiriş açıklık kapasitesi negatif ve pozitif olarak betonarme tasarım zarfındaki momentleri sağlamaktadır. Açıklıkta çekme donatısı olarak konan değer altta 4.62 cm2 üstte üstte 4.02 cm2 dir. Bu değer açıklıkta hesaplanan 1.4G+1.6Q ( 1.623 tfm) moment için hesaplananın çok üzerindedir. Ayrıca sizin bahsettiğiniz 5, 6 tm zarf momentleri de sağlamaktadır. Yeni hazırlanan 9 versiyonda bu kapasiteler kontrol edilmektedir.

K14 Kiriş Donatıları:

K14 Kirişi Fiber eleman kesidi;

K14 Kirişi açıklıkta pozitif kapasite kontrolu ( Altta çekme) :

K14 Kirişi açıklıkta Negatif kapasite kontrolu ( Üstte çekme) :

K14 Kirişi Açıklık performansa esas Pozitif kapasite ( Altta çekme)

Ekli dosyalar

• K14 Performanns.png
    K14 Performanns.png
    42.6 KB · Görüntüleme: 2,589
  • K14 Pozitif kapasite.png
    K14 Pozitif kapasite.png
    42.9 KB · Görüntüleme: 2,586
  • K14 Negatif kapasite.png
    K14 Negatif kapasite.png
    42.1 KB · Görüntüleme: 2,585
  • K14 Fiber.png
    K14 Fiber.png
    48 KB · Görüntüleme: 2,585
  • K14 Kiris Donatilari.png
    K14 Kiris Donatilari.png
    34.7 KB · Görüntüleme: 2,569
İsmail Bey,

Uzun yıllardır İdecad kullanıcısıyım. Amacım programın biz kullanıcılardan aldığı geri besleme ile daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olmak. Bu konuda İdecad muadillerine kıyasla oldukça iyi. Zaten muadillerinin daha yeni eklediği pek çok özellik İdecad'de yıllardır kullanılıyor. Ayrıca aktif bir forumu ve iyi çalışan bir ekibi var.

Özetle;

Dün elle kiriş donatılarına baktım. Dediğiniz gibi tasarım zarfındaki momentleri taşıyacak düzeyde. Yönetmelik şartı gereği koyulan minimum donatılar yeterli oluyor. Anladığım kadarıyla program kiriş açıklığı için sadece 1.4G + 1.6Q'lu kombinasyonu kullanıyor. Ancak ben programın açıklık donatısı kontrolü için bu kuvvetleride göz önüne almasını isterdim. Çünkü düşük bir ihtimal de olsa yapının durumuna bağlı olarak kiriş açıklık momenti ( Hem alt hem üst ) 1.4G + 1.6Q kombinasyonunun ve mesnet donatı şartını aşabilir.

Bu sorunun versiyon 9 la birlikte ortadan kalkacağını öğrenmek beni mutlu etti.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Geri