Kirişlerde sehim sınırı aşılması

ozguratlas

Yeni Üye
İyi günler
1-Kirişlerde duvar yüklerini kaldırma
2-Sehim şartını her zaman denetle seçme
3-Boyutları arttırma
Bu işlemleri tek tek uygulamama rağmen balkonda sehim sınırı aşıldı sorunu yaşıyorum buna çözüm üretebilecek olan varmı acaba?
Saygılar..

Merhaba
TS 500 Çizelge 13.1' de verilen:
"Eğilme Elemanlarında Sehim Hesabı gerektirmeyen (Yükseklik/Açıklık) Oranları" na ait koşulları sağlamanız gerekir.

Ünver ÖZCAN

demo'dan baktığım için düzenleyip gönderemiyorum. dikkatimi çeken merak ettiğim bir kaç nokta var onları sorayım.
1. çıkmaların ucuna neden 60'lık kiriş attınız acaba. sonuçta orası beton dolacak ve çıkma ucunda fazladan bir ağırlığa sebep olacak.
2. bir kaç tane saplama kiriş var. döşeme asmolen olduğu için saplamadan ziyada kolondan kolona neden kiriş atmadınız. bu kirişler açılı olacak ama bence saplama olmasından iyidir.
3. her katta asansör perdesi içinde de döşeme var. ama gerçekte orası boşluk olacak neden döşeme atadınız oraya.
4. mimari ne kadar müsade ediyor bilmiyorum ama bence binanın ortasına bir adet kolon koymanız saplamaları azaltmaya yardımcı olur.
5. merdivenle beraber çözüm yapmanızı tavsiye ederim.
6. s5 ve k22 birleşiminde bence sıkıntı var. belki kirişin düğüm noktası kolonun içinde kalıyordur ama uygulamada kirişin neredeyse yarısının donatıları kolona gelmeyecek ve uzantısındaki kirişin sıkılaştırma bölgesine denk geliyor bu durum da kaçındığımız bir durum.
7. yapı sünek olarak çözülmüş ama r değerleri 4 ve 5.
8. perdelerin altında temel yok. üst yapı etkileşimli çözümde ide 7 de temel olmadığı zaman taşıyıcının altını ankastre olarak görüyor oturmalar oluşmuyor yani bu sebepten dolayı gerçekçi bir çözüm oluşmuyor.
9. döşeme ağırlığında g ağırlığı için 0.17 seçilmiş boşluk dolgu malzemeniz nedir.
10. son olarak donatılandırma ile ilgili uygulamada gördüğüm şöyle bir durum var. genelde işin çabuk bitmesi istenildiği için belli başlı demirler kesilmiş bükülmüş sipariş veriliyor. bundan dolayı da donatılandırmayı ona göre yapmak bence daha iyi olur. mesela kolon filizleri kesilmiş parça istenir, etriyeler hazır istenir. ama kiriş ve nervür donatıları boy olarak şantiyeye gelir. bun sebepten dolayı bence kolonlarda 16'lık donatı kirişlerde ise max 14'lük demir kullanmak uygulamada kolaylığa sebep olacaktır. sizin projenizde kirişlerde 16'lık demir varken kolonlarda 14'lük var. naçizane donatı seçiminde uygulamayı da düşünmenizi tavsiye ederim. çünkü piyasada ustalar ile itişiyoruz malesef. bebeğin uygulayabileceği projede yapsanız o ustalar çıkar ve "30 yıllık ustayım böyle bişey göremedim" der.

arkadaşalar bende kirişte sehim sınırı aşıldı hatası alıyorum fakat kirişin boyu 220 cm doantıları incelediğimde donatılar 0 görünüyor.. hesaplanmamış sadce ilave donatılar var bunun sebebi ne olabilir acaba ? kirişi silip tekrar yaptım ama yine aynı şey oldu ? yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba
Projeyi düzelttim.
Önerilerim;
Geometri hataları, merdiven mesnetlenerek bina ile çözümü size kaldı.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO ikiz hik.cde
    164.2 KB · Görüntüleme: 483
ünverbey çok teşekkür ederim. Fakat neden böyle bir durum oldu onun cevabını alamadım.. neden donatılar hesaplanmıyordu acaba?

unalmh":3so7fswf' Alıntı:
ünverbey çok teşekkür ederim. Fakat neden böyle bir durum oldu onun cevabını alamadım.. neden donatılar hesaplanmıyordu acaba?
K47 ve K14 kirişlerinin her ikisi de konsol donatı tipine göre donatılandırılmaya çalışıldığı için donatılar görünmüyor.

Değiştir/Kiriş-Temel/Konsollar komutunu çalıştırın. Kirişleri sırasıyla seçip, açılan diyalogda "Konsol değil" seçeneğini işaretleyin.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• konsol.PNG
    konsol.PNG
    102 KB · Görüntüleme: 4,477
  • konsol_değil.png
    konsol_değil.png
    125.7 KB · Görüntüleme: 4,477
Merhaba ben de projemde aynı hatalarla karşılaşıyorum. Sehimi azaltmak için kesit büyütmeyi ve basınç donatısı artırmayı denedim ama sorunu çözemedim. projede birkaç hata daha var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler :)

Merhaba
Merhaba ben de projemde aynı hatalarla karşılaşıyorum. Sehimi azaltmak için kesit büyütmeyi ve basınç donatısı artırmayı denedim ama sorunu çözemedim. projede birkaç hata daha var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler
projede nervür çatı/balkon yükleri, balkon kenarındaki duvarlar, sonlu eleman, temel modellemesi ve kiriş donatı düzenlemesi yapıldı.
merdiven silindi tekrar merdiven kat kotunu düzeltip, mesnetlemeleri yaparak girin, merdivene temel yapıp mesnetleyin.
öneri proje ekte.

Ekli dosyalar

• UNVER FURKAN VILLA.cde
    311.3 KB · Görüntüleme: 10
Geri