Kolonlarda Yüksek Pursantaj

Herkese Merhaba.
Başka statik analiz programı ile çözülmüş bir projeyi idecad te çözüyorum fakat bazı kolonlarda yüksek oranlı pursantaj alıyorum.Bunun sebebini nasıl öğrenebilirim ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Projeyi düzenledim donatılar bir miktar azaldı.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO YUSUF ZİYA CÖMERT.cde
    357.2 KB · Görüntüleme: 532
Teşekkürler Ünver bey.Hatalarımın neler olduğundan sizin nelerde değişiklik yaptığınızdan kısaca bahsedebilirmisiniz ?

merak ettiğim bir kaç konu var sormak isterim.
yapı da asansör var galiba. bence olması lazım. 3b'ye giriyor. benim bulunduğum şehirde asansör etrafı perde isteniyor. saçma bir istek ama sizin yapınızda hiç perde yok bodrum etrafı da perde değil yani temelden sonra 5 kat varmış gibi bir durum var binanın frekansı da buna göre hesaplanımış ve periyot 1.30sn. bana bu değer biraz yüksek geldi.
mimariyi bilmiyorum ama kolonlarda poligon kolon olmuş olması bence uygulamada sıkıntı çıkartan bir durum. mesela s1 kolonunun bir tarafı 50 diğer tarafı 48cm. ben uygulamada buna dikkat edileceğini düşünmüyorum.
çıkmaların ucundaki küçük kirişçiklerde sıkıntılı bence. biz de bir dönem bu şekilde denedik fakat uygulamada oraya demirci nervür atıp geçiyor sonra belediye kabul etmiyor uğraş dur. kaset olarak tasarlayıp uç kısma nervür denk getirmek ve detayda boşluk kısmına nervür gelmesi gerekiyor şeklinde belirtmek daha mantıklı. hesap olarak sizin yaptığınız daha doğru olabilir ama uygulamada olmama ihtimali olduğu için bence yapı hesaplandığı şekilden uzaklaşacakdır.

Geri