Performans Analizi

statikçim

Etkin Üye
Merhabalar

Mevcut bir yapı var. Bu yapıda asansör yok. Asansör yapılacak, onun için performans analizi istiyor belediye ki zaten asansör yapılmayacaksa bile performans analizi yapmak gerekiyor aşağıdaki sonuçlara göre.

Karot ve sıyırma raporları çıkarıldı. yapı 15 yıllık.
Ortalama beton değeri C14.6 çıkmış

Affınıza sığınarak şunu sormak istiyorum bu yapıya performans analizi nasıl yapılmalı? idenin bu konuyla alakalı videosunu izledim yani ilk defa deneyecem vaktim var önümde.yardımcı olmanızı istiyorum.

Bende sadece beton sınıfı ve her katta 2 şer kolon ve 1 er perdeden röntgren ile donatılar belirlenmiş fakat kirişlerle ilgili herhangi bir bilgi yok.başka hangi değerler lazım?

İzlemem gereken adımları tecrübeli kişilerden izah etmelerini rica ediyorum?
Hayırlı çalışmalar

Sadece röntgen yeterli olmaz. Donatı için hem kolon ve hem de kirişlerden beton örtüsünü kazıtıp sıyırma yapmanız gerekir. Bu sıyırma neticesinde donatıları çap, aralık durumlarını, korozyon ve denatı niteliği (nervürlü, düz) bilgilerini görmelisiniz. Etriyelerinin kapama şeklini (135, 90 derece) görmelisiniz. Alınacak numune sayısı sıyrılacak eleman sayısı bilgi düzeyine bağlı olarak yönetmelikte yazmaktadır.

Karot sonuçları ile ilgili yönetmelik ortalamayı değil ortalama - standart sapma değerini istemektedir.

cevabınız için teşekkür ederim

Bugün elime ilgili yapının statik projesinin tamamı ulaştı.2000 yılında yapılmış. yani 15 değil 18 yıllık yapıymış.
projede beton sınıfı Bs 16 yazıyor ve çelik sınıfı Bc I yazıyor.

YAPI B+Z+A+4 KAT, HER KATTAN 3 ADET KAROT ALINMIŞ HER BİRİNİN MUKAVEMETİ BELLİ. RÖNTGEN VE SIYIRMA YAPILMIŞ AMA TAM ANLAŞILIR OLMADIĞI İÇİN YAPININ MEVCUT PROJESİYLE PERFORMANS ANALİZİ YAPABİLİR MİYİM?

Derdimi anlatabildim mi bilmiyorum amacım elimdeki projeyi analiz edip performansını öğrenmek. çoğunluk kurtarmıyorsa zaten güçlendirme yapmayı kabul etmiyorlar. yıkıp yeniden yapmak istiyorlar.

Elinizdeki proje size yapıyı kolay modellemeniz için yardımcı olacaktır. Bunun haricinde çok fazla projeye güvenmemelisiniz. Sadece projeye göre kolon kirişlerin yerinde olup olmadığına boyutlarının doğru yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz.

O projede donatı sınıfının ne olduğunun bir önemi yok. Donatı sıyırmalardaki donatıları yerinde kendinizin görmenizi tavsiye ederim.

Merhaba
Önerilerim
statikçim":n48k8snu' Alıntı:
Derdimi anlatabildim mi bilmiyorum amacım elimdeki projeyi analiz edip performansını öğrenmek. çoğunluk kurtarmıyorsa zaten güçlendirme yapmayı kabul etmiyorlar. yıkıp yeniden yapmak istiyorlar.
Durum böyle ise işiniz kolaylaşıyor.
NYILMAZ":n48k8snu' Alıntı:
Karot sonuçları ile ilgili yönetmelik ortalamayı değil ortalama - standart sapma değerini istemektedir.
Nedim beyin dediği gibi beton değerlerini bulun,
statikçim":n48k8snu' Alıntı:
Bugün elime ilgili yapının statik projesinin tamamı ulaştı.2000 yılında yapılmış. yani 15 değil 18 yıllık yapıymış.
projede beton sınıfı Bs 16 yazıyor ve çelik sınıfı Bc I yazıyor.
Mevcut donatı röntgen değerlerini, mevcut yapının donatılarını girin, (projeye de güvenmeyin bir miktar donatı azalması ve korozyon varmış kabulü yapabilirsiniz. Denetimsiz yapılmış olması büyük ihtimal. )
Performans hesabını yaptırın durumu görün tahminim beton ve demir değerleri düşük olduğu için kurtarmayacaktır.
Binaya perdeler ilave ederek performans hesabını kurtarasıya kadar devam edin. (perde altı temelleri unutmayın.)
Bu durum size güçlendirmenin ekonomik olup olmayacağına dair bir fikir verir.
Ekonomik olmazsa yıkılsın dersiniz.(Bu konuda tecrübeniz yoksa tecrübeli bir meslektaşımızdan destek alın.)

Ekonomik olabileceğine karara verirseniz;
NYILMAZ":n48k8snu' Alıntı:
Sadece röntgen yeterli olmaz. Donatı için hem kolon ve hem de kirişlerden beton örtüsünü kazıtıp sıyırma yapmanız gerekir. Bu sıyırma neticesinde donatıları çap, aralık durumlarını, korozyon ve denatı niteliği (nervürlü, düz) bilgilerini görmelisiniz. Etriyelerinin kapama şeklini (135, 90 derece) görmelisiniz. Alınacak numune sayısı sıyrılacak eleman sayısı bilgi düzeyine bağlı olarak yönetmelikte yazmaktadır.
deprem yönetmeliğinde belirtilen Nedim beyinde vurguladığı durumları da tespit edip tutanağa bağlayıp bu değerlere göre yeniden perfromans hesabı yaparsınız.

Ünver ÖZCAN

Cevaplarınız için sizlere ayrı ayrı teşekkür ederim

TDY2007 7.2.2 ye göre benim binam kapsamlı bilgi düzeyi sınıfına giriyor değil mi?
Onuda madde 7.2.6.3 den hesaplıyorum
Karot sonuçlarında her kat için ortalama- stantdart sapma değerini hesap edince
-Bodrum kat için: 7.33 N/mm2
-zemin kat için: 6.53 N/mm2
-asma kat için: 9.11 N/mm2

yukarı katlara çıktıkça bu değer baya düşüyor.
bu şartlar altında analiz yapılabilir mi?

karot deney sonuçları aşağıdaki gibidir:

ayrıca donatılara ait sadece sıyırma fotoğrafları ve röntgen sonuçları mevcut. yani numune alınıp akma ve kopma dayanımları tespit edilmemiş. nervürlü olduğu ve çap bilgileri mevcut. donatı sıyırmaları sonucu hemen hemen korozyon sıfıra yakın yani donatılar temiz.
Donatılar ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim? mevcut projeye göre tasarlayıp denetimin olmadığını varsayarak aralık ve adetlerde belli miktarda azaltma mı yapmalıyım?

yani zaten beton sınıfı benim yukarıda hesap ettiğim gibiyse donatılar projeye göre dört dörtlük olsa bile güçlendirme gerekecek
ama nasıl olacak öneri ve desteklerinizi bekliyorum.

hayırlı günler...

Ekli dosyalar

• KAROT SONUÇLARI.png
    KAROT SONUÇLARI.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 5,596
Sizin yapınızla ilgili bilgi düzeyi Orta Bilgi Düzeyidir. Kapsamlı bilgi düzeyi olamaz. Projesini bulmuş olmanız kapsamlı bilgi elde ettiğiniz anlamına gelmez. Kontrol mekanizmaları tam yerine geldiyse, incelemeler tam ise ve projeli ise belki o zaman kapsamlı diyebilirsiniz. Bu durumda bile yine tartışılabilir. Oysa sizin yapınız yaklaşık 20 yıl öncesine dayanıyor. Kim nasıl yaptı belli değil. Bu yüzden orta bilgi düzeyi alınması gerekir ve buna göre de 7.2.5 maddesindeki gerekleri yerine getirmelisiniz.

Raporlarla ilgili şunu söyleyebilirim. Her ne kadar laboratuvarlar bir takım sönuçlar veriyorsa da orada çalışanlar tekniker yada vasıfsız eleman niteliğinde olduğu için mühendis olarak sizin değerlendirmeniz gerekir. Bence sadece beton kalite deneyine itibar edin. Diğerlerini kendiniz gözlemleyin.

Karot sonuçlarında azaltma katsayılarının uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin. Eğer uygulanmadıysa bununla ilgili tablo yapmanız gerekir. Ekte bir örnek veriyorum.

Donatı değerleri (akma / kopma) için herhangi bir deneye yada değere ihtiyaç yoktur. Donatı sıyırma ile gözlemlediğiniz değerleri girersiniz.

Korozyonları sıyrılan noktalarda görmeyebilirsiniz. Bu durumda binayı genel gözlemleyin. Özellikle ıslak hacimlerin olduğu yerlerde sızmalardan dolayı korozyon olabilir. Bu bölgede sıyırma yapmak genelde zordur. Bu nedenle gözlemleyemezsiniz. Bodrum kat varsa o bölgelerde de korozyon olma ihtimali vardır.

Güçlendirme yada yıkım kararı verilmesi gereken yapı, hazırlanan güçlendirme projesi kapsamında hesaplanan maliyetin söz konusu yapının yeniden yapılması maliyetine oranlanması sonucu elde edilen değerin 0.40 tan düşük olmama durumuna göre değerlendirilir. Bu %40 değeri genel bir teamüldür. Fakat bu karara ilişkin ekonomik değerlendirme yapılması hakkında fayda-maliyet analizlerinin yapıldığı daha kapsamlı değerlendirmeleri içeren çalışmalar yapılmalıdır.

Güçlendirme yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir değerlendirme de beton kalitesidir. Beton kalitesi 6.0 MPa ve altında bir değer ise doğrudan güçlendirmenin çok maliyetli olacağı ve gerekli olmadığı sonucuna varılabilir.

Tüm bunlar elbette belli tecrübelere dayanan şeylerdir. Binanın özelliği ömrü bir çok konu bu kararları vermekte önem kazanır.

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    44.1 KB · Görüntüleme: 5,556
Teşekkür ederim

NYILMAZ":11hohgou' Alıntı:
Karot sonuçlarında azaltma katsayılarının uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin. Eğer uygulanmadıysa bununla ilgili tablo yapmanız gerekir. Ekte bir örnek veriyorum

N. YILMAZ
demişsiniz
karot sonuçlarında azaltma katsayısı orta bilgi düzeyi old için mi 0.85 in karesi ile çarptık. yani yönetmelikte bu katsayı değeri belli mi?
tablo 7.1 Binalar için bilgi düzeyi katsayısını gördüm ama o değil heralde.

sonuç olarak eğer bu sizin örneğinizdeki gibi x0.85x0.85 ile hesap edersem beton hesap değeri 6.93 N/mm2 oluyor. bende bu değere göre modellemeyi yapıp analiz etmeyi düşünüyorum. başlamadan son kez şunları sormak istiyorum

-yapımın modellemesini elimdeki statik proje ve binadan kontrol ederek normal statik proje yapar gibi mi idecad a girecem?
-''Bence sadece beton kalite deneyine itibar edin. Diğerlerini kendiniz gözlemleyin.'' demişsiniz donatıları kendim nasıl gözlemlemeliyim?
-korozyonları gözlemledim diyelim ve bodrum katta bir miktar korozyon tespit ettiysem bunu sisteme nasıl girecem. eski versiyonlarda kolon ve kiriş özelliklerine girilince statik/betonarme sekmesinde korozyon çarpanı varmış ama şimdiki 8.62 versiyonunda bunu bulamadım.

çok teşekkür erer hayırlı günler dilerim

statikçim":hq3u0tnm' Alıntı:
eski versiyonlarda kolon ve kiriş özelliklerine girilince statik/betonarme sekmesinde korozyon çarpanı varmış ama şimdiki 8.62 versiyonunda bunu bulamadım.
Kolon veya kiriş üzerine gelip işaretleyin, sağ tuş yapıp özelliklere girin.

statikçim":13ws45fy' Alıntı:
Teşekkür ederim

karot sonuçlarında azaltma katsayısı orta bilgi düzeyi old için mi 0.85 in karesi ile çarptık. yani yönetmelikte bu katsayı değeri belli mi?
tablo 7.1 Binalar için bilgi düzeyi katsayısını gördüm ama o değil heralde.

Buradaki azaltmalardan kasıt
fbeton = 0,85 *f karot ortalama ________ (0,85 ) Azaltma Katsayısı
fcm = 0,85 * fbeton __________________ (0,85) Küpten Silindire Dönüşüm Katsayısı

-yapımın modellemesini elimdeki statik proje ve binadan kontrol ederek normal statik proje yapar gibi mi idecad a girecem?
Elinizdeki projeyi elbette kullanabilirsiniz. Fakat donatıların projeye uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini, özellikle kolon kiriş birleşimde etriye sıkılaştırmalarını, vs gibi konuların yerindeki ile projedeki arasında ne kadar uyum sağladığından emin olmalısınız. Sonra buna göre analiz yapabilirsiniz.

-''Bence sadece beton kalite deneyine itibar edin. Diğerlerini kendiniz gözlemleyin.'' demişsiniz donatıları kendim nasıl gözlemlemeliyim?
Yukarıda verdiğim cevap bu soruyu da karşılamaktadır. Kritik noktalardan donatıları gözlemleyin. Kiriş donatılarının uyumluluğuna bakın. Gerk röntgen ve gerekse sıyırma ile genellikle kolon donatıları hakkında fikir verirler. Tek başına yeterli değildir.

-korozyonları gözlemledim diyelim ve bodrum katta bir miktar korozyon tespit ettiysem bunu sisteme nasıl girecem. eski versiyonlarda kolon ve kiriş özelliklerine girilince statik/betonarme sekmesinde korozyon çarpanı varmış ama şimdiki 8.62 versiyonunda bunu bulamadım.

çok teşekkür erer hayırlı günler dilerim

Bununla ilgili ekteki resimlere bakınız.

Tüm bunlardan sonra performans analiz sonuçlarının yorumlamasının da ayrı bir tecrübe gerektirdiğini söylemek isterim.

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Performans kiriş.png
    Performans kiriş.png
    73.6 KB · Görüntüleme: 5,484
  • Kolon perf.png
    Kolon perf.png
    64.6 KB · Görüntüleme: 5,483
çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

NYILMAZ":3bcb7j77' Alıntı:
Buradaki azaltmalardan kasıt
fbeton = 0,85 *f karot ortalama ________ (0,85 ) Azaltma Katsayısı
fcm = 0,85 * fbeton __________________ (0,85) Küpten Silindire Dönüşüm Katsayısı

N. YILMAZ

burda benim karotlarım zaten silindir , onun için sadece 0.85 azaltma katsayısını kullanacam heralde değil mi?

performans analizi yaparken R katsayısını ve zemin emniyet gerilmesini girmemiz geremiyor değil mi?
analiz yaptım beton değerini Nedim Bey'in dediği gibi hesapladım sadece 0.85 azaltma katsayısını uyguladım ve değer 8.16 Mpa çıktı. yapımı modelleyip analizi bu değere göre yaptım sonuçta tüm yönlerde göçme çıktı.
projeyi ekliyorum yardımcı olup eksiklerimi yanlışlarımı söylerseniz ve yorumlarsanız memnun olurum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Birincisi yapının ne yapısı olduğunu bilmediğim için hedeflenen performans düzeyi ile ilgili bir şey söyleyemiyorum. Bu girdiğiniz verilere göre yapınız sinema, tiyatro, konser salonları, kültür merkezleri, spor tesislerinden veya konutlar, işyerleri, oteller, turistik tesisler, endüstri yapıları, vb biri ise can güvenliği performans düzeyini seçebilirsiniz.

İkincisi gördüğüm kadarıyla döşemelerde ve temellerde farklı bir beton kalitesi kullanma yoluna gitmişsiniz. Her ne kadar döşemeleri yük taşıyan eleman olarak düşünmüyorsak da katlardan aldığınız ve yapı eleman bazında kullandığınız beton değerlerini tüm yapı için kullanmalısınız.

Her ne kadar deprem yönetmeliği bölüm 7 deki performans analizi konularında yapının temelleri ile ilgili bir ifade geçmiyorsa de yapının analizinde zemin parametreleri önemlidir. Zemin hakim periyotu, karakteristik periyotlar yapı davranışını etkileyecektir.

Kolon ve kiriş donatılarını nasıl belirlediniz bilemiyorum. Kolon, kiriş, perde diyaloglarında görünen donatıları siz mi girdiniz yoksa program mı hesapladı?

NYILMAZ":ylzb3a1d' Alıntı:
Birincisi yapının ne yapısı olduğunu bilmediğim için hedeflenen performans düzeyi ile ilgili bir şey söyleyemiyorum. Bu girdiğiniz verilere göre yapınız sinema, tiyatro, konser salonları, kültür merkezleri, spor tesislerinden veya konutlar, işyerleri, oteller, turistik tesisler, endüstri yapıları, vb biri ise can güvenliği performans düzeyini seçebilirsiniz.
Yapım alt kat mağaza üst katlar ofis. bunu nerden seçeceğim

İkincisi gördüğüm kadarıyla döşemelerde ve temellerde farklı bir beton kalitesi kullanma yoluna gitmişsiniz. Her ne kadar döşemeleri yük taşıyan eleman olarak düşünmüyorsak da katlardan aldığınız ve yapı eleman bazında kullandığınız beton değerlerini tüm yapı için kullanmalısınız.
kolon ve kirişleri yaptığım hesaba göre girdim ama döşeme ve temelleri unutmuş olduğum için öyle kalmış onları da normalde 8.16 mpa yapmam gerekir o zaman.

Her ne kadar deprem yönetmeliği bölüm 7 deki performans analizi konularında yapının temelleri ile ilgili bir ifade geçmiyorsa de yapının analizinde zemin parametreleri önemlidir. Zemin hakim periyotu, karakteristik periyotlar yapı davranışını etkileyecektir.
Zemin emniyet değerini bilmiyorum hesapta kullandığım tahmini değer. yani zemin sınıfı belli z3 ama zemin emniyet gerilmesi belli değil girmem gerekir mi?

Kolon ve kiriş donatılarını nasıl belirlediniz bilemiyorum. Kolon, kiriş, perde diyaloglarında görünen donatıları siz mi girdiniz yoksa program mı hesapladı?
Evet programın kendi belirlediği değerler. Ben sadece taşıyıcı elemanların hangi çaplarda olduklarını donatı seçiminden seçtim. Ama herhangi bir düzenleme yapmadım . Yani programın kendi hasabı bunlar.

sonuç olarak şunları da söylemek istiyorum: donatılar bu değerlerde bile kurtarmayacaksa mevcut halindeki minimuma indirince hiç kurtarmaz diye düzenleme yapma gereği duymadım. Zaten yapımın beton değerinden dolayı göçmesi kaçınılmaz ise yapı, ya yıkılıp yeniden yapılmalı yada güçlendirme yapılmalı diyecez. Yapı sahibi de güçlemeye pek yanaşmıyor. Yani güçlendirme gerekiyorsa hiç yapmayacak. Yıkmak isteyecek heralde.

Benim beton değeri hesabım sizce doğru oldu mu? sizin yollamış olduğunuz örnek hesaplama ile yaptım sadece 0.85 azaltma katsayısını uyguladım. silindire dönüşüm katsayısnı uygulamadım.

Nedim Bey çok soru sordum farkındayım yardımlarınız beni memnun etti. son sorularıma da cevap verirseniz mutlu olurum.
Teşekkürler

Geri