Kazıklı temele dair sorularım

erimer

Üye
Selamlar,

Uzun yıllar Sta4Cad kullandıktan sonra geçiş yaptığım İdecad'de büyük çaplı diyebileceğim ilk projemde yazılımın acemisi olmamadan kaynaklı bazı sorularım var.

Yapı temelinde ileride gelebilecek ilave yüklerin de var olabileceği nedeniyle kazıklı temel uygun gördüm. Ne var ki analiz yapmak istediğimde yatak katsayısını sıfırlama istiyor musunuz diyor. Eğer sıfırlarsam analiz sonucu kıpkırmızı oluyor, ama sıfırlamaz 2200 tf/m³ bırakırsam az bir kızarma ve betonarme ile yemyeşil :) Kazıklı temel kulandığımda sıfırlamam için gelen yönlendirme ne derece zorunludur? Sıfırlamazsam hatalı bir işe imza atmış olur muyum?

İkinci sorum zemin katmanı olarak ayarlar altında 15 metre derinliğe kadar tanım yapmış olmama rağmen "UYARI KAZIK TEMEL KOTLARI ZEMİN KATMANI İLE UYUMSUZ. ZEMİN KATMANINI KONTROL EDİN" uyarısı alıyorum. Bunun nedeni nedir?

Son olarak geometri kontrolunda karşıma çıkan Hatalı döşeme kotu vermesinin sebebi ne olabilir?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle

erimer":2ibbrfkw' Alıntı:
Yapı temelinde ileride gelebilecek ilave yüklerin de var olabileceği nedeniyle kazıklı temel uygun gördüm. Ne var ki analiz yapmak istediğimde yatak katsayısını sıfırlama istiyor musunuz diyor. Eğer sıfırlarsam analiz sonucu kıpkırmızı oluyor, ama sıfırlamaz 2200 tf/m³ bırakırsam az bir kızarma ve betonarme ile yemyeşil :) Kazıklı temel kulandığımda sıfırlamam için gelen yönlendirme ne derece zorunludur? Sıfırlamazsam hatalı bir işe imza atmış olur muyum?
Zemin yatak katsayısının sıfır alınması tüm etkilerin kazıklara aktarılması anlamına gelir. Sıfır alınması önerilir. Projenizde kazık sayısı yeterli olmadığı için zemin yatak katsayısı sıfırlandığında kesit yetersizlikleri artıyor.

İkinci sorum zemin katmanı olarak ayarlar altında 15 metre derinliğe kadar tanım yapmış olmama rağmen "UYARI KAZIK TEMEL KOTLARI ZEMİN KATMANI İLE UYUMSUZ. ZEMİN KATMANINI KONTROL EDİN" uyarısı alıyorum. Bunun nedeni nedir?
Programda zemin katmanların üst kotu, kat genel ayarlarında girilen projenin sıfır kotunun altında tanımlanmalıdır. Kat Genel Ayarlarındaki olması gereken kotları ekteki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Ek bilgi için zemin katmanlarının açıklaması:

Buna göre 5 metre kazık yüksekliği tanımlandığında zemin katmanlarını en az 14.5 metre yüksekliğinde tanımlamalısınız.

Son olarak geometri kontrolunda karşıma çıkan Hatalı döşeme kotu vermesinin sebebi ne olabilir?
Hatalı döşeme kotu mesajı aldığınız döşemeler alt kotlardaki kirişlere bağlanmış. Düzeltmek için döşemeleri silin, tekrar yerleştirin. Merdiven boşlukları için ise döşeme boşluğu komutu ile boşluk açabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    56.5 KB · Görüntüleme: 1,548
  • zk.png
    zk.png
    6.2 KB · Görüntüleme: 1,549
Geri