Yapıyı sil baştan tekrar modellediğimde o hatalar çıkmıyor

Herkese mrblar benım sormak istediğim bi yapıyı modellediğimde kısa kirişlerde kesme ve moment hatası alıyorum ve kolon kiriş birleşimlerinde hatalar alıyorum ama yapıyı sil baştan tekrar modellediğimde o hatalar çıkmıyor belki düğüm noktaları farklı olduğu için mi o hatalar tekrar çıkmıyor onu bilmiyorum ama çok merak ediyorum ilk durumda simetri alarak yerleşim yapmıştım ondan olabılır mi fikirlerinize ihtiyacım var herkese iyi günler iyi çalışmalar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Re: Yapıyı sil baştan tekrar modellediğimde o hatalar çıkmıy

insmuhturker":81x48ouj' Alıntı:
bi yapıyı modellediğimde kısa kirişlerde kesme ve moment hatası alıyorum ve kolon kiriş birleşimlerinde hatalar alıyorum
Bu modellediğiniz yapının dosyasını ekleyin.

insmuhturker":81x48ouj' Alıntı:
ama yapıyı sil baştan tekrar modellediğimde o hatalar çıkmıyor belki düğüm noktaları farklı olduğu için mi o hatalar tekrar çıkmıyor
Sil baştan modellediğiniz yapının da dosyasını ekleyin

Re: Yapıyı sil baştan tekrar modellediğimde o hatalar çıkmıy

Merhaba,

İlkhali.ide85 projesinde zemin sınıfı Z4 iken, sonhali.ide85'de Z3 seçilmiş. Kirişlerin ilkhali.ide85 projesinde kurtarmamasının ana nedeni budur. ilkhali.ide85'de z4 zemin sınıfı nedeniyle deprem kuvvetleri daha büyük çıkmaktadır. Ancak ilkhali.ide85 projesinde zemin sınıfı Z3 seçildiğinde de sonuçlar sonhal.ide85 ile aynı çıkmayacaktır. Çünkü her iki proje arasında yapı yükleri ve taşıyıcı sistemde farklılıklar olduğu görülmektedir. Farklılıkların bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Tasarım spektrum fonksiyonunda zemin sınııfları farklı verilmiş. Birinde Z3, diğerine Z4 seçilmiş.

2. Yapı kat ağırlıkları farklı görünüyor. Bu durum eleman yüklerinin aynı verilmediğini gösterir. Nitekim kule katında projenin birinde kirişlerde duvar yükü girilmiş, diğerinde duvar yükü girilmemiş. Bu bağlamda bütün elemanların yüklerini kontrol edin. Benzer şekilde bodrum katta döşeme yükleri farklı tanımlanmış döşemeler var.

3. ilkhali.ide85'de 7. Katta kotu hatalı olan döşemeler var. sonhali.ide85'de doğru girilmiş.

4. Radye sınırları iki projede farklı girilmiş. Üst yapı etkileşimli çözüm yapıldığı için radye alanı yapının analiz sonuçlarını değiştirir.

5. 1.bodrum katta kiriş sisteminde farklılıklar görünüyor. Diğer katları kontrol edin.

6. 1.bodrum katta kolon boyutlarında farklılıklar görünüyor. Diğer katları kontrol edin.

Yukarıda belirttiğim maddeler doğrultusunda projelerinizi gözden geçirin. Yüklerin, geometrinin, boyutların aynı verildiğini kesin teyit edin.

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• sonhali1.PNG
    sonhali1.PNG
    22.4 KB · Görüntüleme: 2,547
  • ilkhali1.PNG
    ilkhali1.PNG
    67.5 KB · Görüntüleme: 2,547
  • ilkhali2.PNG
    ilkhali2.PNG
    99.6 KB · Görüntüleme: 2,547
  • sonhali2.PNG