ilk proje çalışmamda tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum

kenangurler

Yeni Üye
idecad i yeni öğrenmeye çalışan biriyim. takip ettiğim anlatım videolarına göre yaptım ama bir sürü hata çıktı. onlara müdahele etmeden önce siz tecrübeli meslektaşlarımdan çözüm önerileri almak istiyorum. amacım deneme yanılma yapmak yerine sebeplerini nedenlerini bilerek yapmak. yarımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• kolon 1.jpg
    kolon 1.jpg
    313.7 KB · Görüntüleme: 3,515
  • kolon 2.png
    kolon 2.png
    74.9 KB · Görüntüleme: 3,515
Re: ilk proje çalışmamda tecrübelerinizden faydalanmak istiy

Merhaba
Klavyeden F1 tuşuna basarsanız
E: Kolon Maksimum normal kuvvet kontrolü sağlamıyor. (Ndmax> 0.5Acfck) Kolon boyutları yetersiz gelmektedir.
Kolon boyutlarını büyütmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Projeyi gönderirseniz hataların veri girişi problemlerinden mi, yoksa taşıyıcı sistem tasarım hatasından mı kaynaklandığını daha iyi anlar ve yardımcı olabiliriz.

Nyılmaz bey projeyi demo dan çalışıyorum yüklemek istedim ama bir tüptü olmadi. Acaba demo diye mi yüklemeye izin vermiyor

Ünver bey aslında bu öneriyi programda gördüm fakat benim esas istediğim sizler gibi tecrübeli kişilerden projenin her acıdan ideal olabilmesi için ne gibi değişiklikler yapılması ıyi olurdu? Bazen boyut büyültme bazen beton sınıfını arttırma donatı arttırma gibi. Lakin projeyi bir türlü yükleyemedim. Demo kullanıyorum ondan mı Acaba?

unver":3dje1dm2' Alıntı:
Merhaba
Klavyeden F1 tuşuna basarsanız
E: Kolon Maksimum normal kuvvet kontrolü sağlamıyor. (Ndmax> 0.5Acfck) Kolon boyutları yetersiz gelmektedir.
Kolon boyutlarını büyütmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ünver bey aslında bu öneriyi programda gördüm fakat benim esas istediğim sizler gibi tecrübeli kişilerden projenin her acıdan ideal olabilmesi için ne gibi değişiklikler yapılması ıyi olurdu? Bazen boyut büyültme bazen beton sınıfını arttırma donatı arttırma gibi. Lakin projeyi bir türlü yükleyemedim. Demo kullanıyorum ondan mı Acaba?

NYILMAZ":3cs0k4no' Alıntı:
Projeyi gönderirseniz hataların veri girişi problemlerinden mi, yoksa taşıyıcı sistem tasarım hatasından mı kaynaklandığını daha iyi anlar ve yardımcı olabiliriz.
birincisi program içinden sıkıştırarak cde formatında gönderebilirsin.
ikincisi upload sitelerinden birine yükleyebilir ve linkini burada paylaşabilirsin.

N. YILMAZ

ünver bey bir kaç sorum olacak affınıza sığınarak.

-burada zemin emniyet gerilmesini neye göre 23 belirlediniz?
-temel kalınlığı neye göre arttırılmalı ve bu işlem nasıl yapılmalı?
-bende ort. gerilmeye göre işaretliy sizde değil aradaki fark nedir acaba?

daha önce bu proje için şunları yazmışsınız.

mesajgönderen unver » 19 Ağu 2018, 12:07
Merhaba
Önerilerim:
--1. bodrum rijit değil tiklerini kaldırın
--G+Q+EY2 yüklemesinde zemin emniyetini kurtarması için zemin emniyetiniz yaklaşık 23 t/m2 olması lazım,
--Radye kalınlığı 16 katlı binada az artırılmalı,
--Kolonlardaki tikler kaldırılmalı,
--Geometri kontrolundaki üstü hatalı kolon yerleşimi düzeltin,
Düzeltilmiş proje ekte. Hesap yaptırıp kontrol edin.

Ünver ÖZCAN

--1. bodrum rijit değil tiklerini kaldırın derken neredeki tikler?
--Kolonlardaki hangi tikler kaldırılmalı?

Ekli dosyalar

• ünver özcan.png
    ünver özcan.png
    50.9 KB · Görüntüleme: 3,398

Bu soruların cevapları daha önce düzelttiğim projede var.
Size naçizane olarak tavsiyem bu forumda proje yapımı ile ilgili anlatılan eğitim videoları dikkatlice inceleyip o projelerin aynısını yaparak programın teorisini, mantığını, kullanımını, inceliklerini öğrenmenizi, 8 versiyonu ile ilgili forumda sorulara verilen cevapları incelemenizi bu aşamadan sonra proje yapmanızı tavsiye ederim.

Ünver ÖZCAN

yardımınız için teşekkürler ünver bey biraz fazla soru sordum farkındayım :) idenin kendi videolarını ve başka bir kursun videolarını uygulayarak izledim fakat çelişkiye düşüren(kafamı karıştıran) durumlar olunca onu öğrenmeden geçemiyorum. ilk mesleğim öğretmenlik olduğu için sanırım böyle bir mantıkla çalışıyorum :)

Geri