Kirişsiz Döşeme Zımbalama Tahkiki.

civilization

Tanınmış Üye
Merhaba Üstatlar sizlerden bir konu hakkında yardım rica etmekteyim.Yazlık olarak kullanılacak müstakil dubleks bir villa-yayla evi karışımı bir işe çalışıyorum. imalatı kolay olması açısından kirişsiz plak olarak çözmek istedim. analizi yaptıktan sonra zımbalama kontrolü yapmak istedim ama yapıda 9 kolon olmasına rağmen rapor kısmında 4 tane kolon için zımbalama kontrolünü görebiliyorum. bunun sebebi neden olabilir. birde ek olarak rijitliği normal olarak aldım ama yanlış mı yaptım karar veremedim.

not:temel hatalarından haberim var. zemin etüdü gelmediği için o bölgedeki en düşük değere göre hesap yatım. ide7'de analiz yaptım.

Ekli dosyalar

• mantar_rev_01.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 541
merhaba
kirişsiz plak yaptığınızdazımbalama tahkiki yapılması için döşemede hiç kiriş olmamalıdır. Kiriş varsa kolonlara guse tanımlayıp kalınlığı 0 girmelisiniz zımbalama tahkiki yapılması için . perdelere en az 2 yönde bağlı olunca zımbalama tahkiki yapılmıyor galiba. üst katlarda rijitlik tikleri işaretli kalmış. kirişsiz plakta kolonlarda zımbalamalardan dolayı döşeme kalınlığında haç kiriş atılarak güvenli tarafta kalınabilinir kanımca.

yunussacikk":h5xegtcj' Alıntı:
merhaba
kirişsiz plak yaptığınızdazımbalama tahkiki yapılması için döşemede hiç kiriş olmamalıdır. Kiriş varsa kolonlara guse tanımlayıp kalınlığı 0 girmelisiniz zımbalama tahkiki yapılması için . perdelere en az 2 yönde bağlı olunca zımbalama tahkiki yapılmıyor galiba. üst katlarda rijitlik tikleri işaretli kalmış. kirişsiz plakta kolonlarda zımbalamalardan dolayı döşeme kalınlığında haç kiriş atılarak güvenli tarafta kalınabilinir kanımca.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Döşeme raporunda 4 kolon için zımbalama değerlerini veriyor fakat diğer 4 kolon için herhangi bir değer çıktısı vermiyor. Ben bunu merak ediyprum. Yarın guse ile denerim. Haç kirişnedir çıkartamadım :) bant kirişten bahsediyorsanız program onu hesaba katmadığı için çizim aşamasında yapıyorum onu. Son olarak neredeki rijitlik tikleri kalmış hatırlayamadım.

Teşekkürler.

Bodrum katta hiç kirişiniz olmadığı için perdeye en az iki taraftan bağlı kolonlar hariç zımbalama tahkiki yapılmış. Üst katlarda merdiven arkasında kiriş olduğu için o döşemedeki hiç bir kolon için zımbalama tahkiki yapılmamış. Haç kiriş derken zımbalama çevresince uzanan sık etriyeli kirişler. Analiz ayarlarında rijit kat seçeneğinde tüm katlar seçiliydi.

yunussacikk":26zaj95g' Alıntı:
Bodrum katta hiç kirişiniz olmadığı için perdeye en az iki taraftan bağlı kolonlar hariç zımbalama tahkiki yapılmış. Üst katlarda merdiven arkasında kiriş olduğu için o döşemedeki hiç bir kolon için zımbalama tahkiki yapılmamış. Haç kiriş derken zımbalama çevresince uzanan sık etriyeli kirişler. Analiz ayarlarında rijit kat seçeneğinde tüm katlar seçiliydi.

yardımınız için teşekkür ederim. biraz geç teşekkür ediyorum kusura bakmayın. ben yanlış hatırlıyormuşum bütün katlarda kolonların bir kısmında zımbalamaya bakıyor diyordum ama şimdi baktım sadece bodrumda zımbalamaya bakıyormuş program. dediğiniz gibi kalınlığı sıfır yaparak kolon başlığı ile zımbalamaya bakabildim. rijitlikle ilgili olarakda ide7'de rijit katın numarasını analiz ayarlarında yazdığımızdan kat numarasının başındaki - yi yazmayı unutmuşum. hatırlattığınız işin teşekkür ederim.

civilization":2dm8596d' Alıntı:
..... ben yanlış hatırlıyormuşum bütün katlarda kolonların bir kısmında zımbalamaya bakıyor diyordum ama şimdi baktım sadece bodrumda zımbalamaya bakıyormuş program. ....
Bu bilginiz doğru değil. Program kirişsiz döşemede her kattaki zımbalamaya bakar.
Sanki mantıken en büyük yük zemin katta o halde oraya bakmak yeterli diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. zaten başka bir örnek verirsek; üst katta 20 cm döşeme alt katta 25 cm döşeme yaparsanız bunun sonuçlarının da farklı olacağı aşikardır.

N. YILMAZ

NYILMAZ":32s86txz' Alıntı:
civilization":32s86txz' Alıntı:
..... ben yanlış hatırlıyormuşum bütün katlarda kolonların bir kısmında zımbalamaya bakıyor diyordum ama şimdi baktım sadece bodrumda zımbalamaya bakıyormuş program. ....
Bu bilginiz doğru değil. Program kirişsiz döşemede her kattaki zımbalamaya bakar.
Sanki mantıken en büyük yük zemin katta o halde oraya bakmak yeterli diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. zaten başka bir örnek verirsek; üst katta 20 cm döşeme alt katta 25 cm döşeme yaparsanız bunun sonuçlarının da farklı olacağı aşikardır.

N. YILMAZ

Ever her kattaki zımbalamaya bakıyor ama projede 3 döşeme var. Bodrum zemin ve 1. Kat. Bodrum döşemede hiç kiriş yok fakat zemin ve 1. Katta merdiven boşluğunun bir tarafında döşeme yaklaşık 1 metre kirişe geliyor. Bundan dolayı da raporlarda zemin ve 1. Kattaki zımbalama bilgileri yer almıyor. Sizin dediğinize katılıyorum. Ama bence kendimi yanlış ifade etmişimki beni yanlış anlamışsınız. Ben bütün döşemelerdeki zımbalamayı merak ediyorum ama rapor kısmında gözükmüyor. Bunu da kolon başlığı yaparak bu başlığa da kalınlığı sofor vererek hallettim. Yukarıda yardım eden arkadaşın desteği ile.

Geri