İçi boş dairesel kesitli perde

xxsmxx

Yeni Üye
Minare çözümü yapabilmek için içi boş dairesel kesitli perde oluşturmak istiyorum. İlkel objelerden çember çizip dönüştürden perdeye çevir dediğim zaman benden perde sayısını girmemi istiyor. Düzgün dairesel kesit oluşturmak için perde sayısını 20 giriyorum. Bu sefer de çizim almak istediğim zaman şekiller iç içe girmiş oluyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

xxsmxx":344ot9o3' Alıntı:
Minare çözümü yapabilmek için içi boş dairesel kesitli perde oluşturmak istiyorum. İlkel objelerden çember çizip dönüştürden perdeye çevir dediğim zaman benden perde sayısını girmemi istiyor. Düzgün dairesel kesit oluşturmak için perde sayısını 20 giriyorum. Bu sefer de çizim almak istediğim zaman şekiller iç içe girmiş oluyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?
Merhaba,
Dairesel perdelerin çizimleri otomatik yapılmamaktadır. Çizimleri 2 boyut çizim araçlarını kullanarak düzenlemeniz gerekmektedir.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":3p9zf4nw' Alıntı:
xxsmxx":3p9zf4nw' Alıntı:
Merhaba,
Dairesel perdelerin çizimleri otomatik yapılmamaktadır. Çizimleri 2 boyut çizim araçları kullanarak düzenlemeniz gerekmektedir.
İyi çalışmalar

Hocam öyle yaptım zaten. İki boyutlu çember çizip dönüştür dedim. Benden perde sayısını istedi. Kesitin düzgün olması için perde sayısını 20 girdim. Bu sefer de çizim aldığım zaman bütün yazılar ayrılması mümkün olmayacak şekilde iç içe giriyor. Özellikle etriye ve çiroz detayları karmakarışık olarak karşıma çıkıyor.

İçi boşluklu dairesel perde çizmenin başka bir yolu yok mudur acaba ?

xxsmxx":2u6cc88b' Alıntı:
Hocam öyle yaptım zaten. İki boyutlu çember çizip dönüştür dedim. Benden perde sayısını istedi. Kesitin düzgün olması için perde sayısını 20 girdim. Bu sefer de çizim aldığım zaman bütün yazılar ayrılması mümkün olmayacak şekilde iç içe giriyor. Özellikle etriye ve çiroz detayları karmakarışık olarak karşıma çıkıyor.
Programda dairesel forumdaki perde sizin yaptığınız gibi çizilmektedir. Ancak çizim detaylarını sizin hazırlamanız gerekmektedir.
Not: Genel Betonarme Parametreleri diyaloğunda "Arasındaki açı küçük olan kiriş/perdeleri sürekli kabul et" satırına perdeler arasındaki açı farkını girerseniz, diğerine nazaran daha düzgün çizim elde edersiniz. Ancak gene de çizimleri düzenlemeniz gerekecektir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• resim.png
    resim.png
    27.6 KB · Görüntüleme: 3,234
Levent Özpak":dh7j9bj8' Alıntı:
xxsmxx":dh7j9bj8' Alıntı:
Programda dairesel forumdaki perde sizin yaptığınız gibi çizilmektedir. Ancak çizim detaylarını sizin hazırlamanız gerekmektedir.
Not: Genel Betonarme Parametreleri diyaloğunda "Arasındaki açı küçük olan kiriş/perdeleri sürekli kabul et" satırına perdeler arasındaki açı farkını girerseniz, diğerine nazaran daha düzgün çizim elde edersiniz. Ancak gene de çizimleri düzenlemeniz gerekecektir.
İyi çalışmalar

Anladım hocam teşekkür ederim.

Birden fazla perdeyi tek bir perde haline getirmek

İçi boş dairesel kesitli perde yapabilmek için öncelikle ilkel objelerden çember çizip dönüştür dedim ve perde sayısanı 21 olarak girdim. Sonuç olarak karşıma aşağıdaki gibi bir manzara çıktı.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Çizimlerden kolon aplikasyona bastığım zaman ise vaziyet aşağıdaki gibi.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Düzgün bir çizim elde edebilmem için ne yapmam gerekli ? Bu 21 perdeyi tek bir perde haline getirmem mümkün mü ?

Anladığım kadarıyla içi boş dairesel kesitli perdeyi kendiniz el ile düzenlemelisiniz, daha doğrusu çizmelisiniz. (boy demir,etriye, çiroz çizimleri, düşey açılımları vs.)

Ancak bir sonraki versiyonda buna da el atılırsa çok iyi olur. Herşeyi programdan bekliyoruz artık ;)

Her şeyi programlara yüklersek elimizde mesleğimiz kalmayacak 15-20 seneye kadar,düşünsenize yapay zeka ile tasarım yapılan binalar ve çözülen statik sistemler, müşteri girecek siteye arsanın adresini verecek 10 dk sonra tüm planlar hazır.

Merhabalar,
Dairesel perdede 15-20 küsür tanımlanan perdelerin hepsi perde grubu olarak tanımlanacaktır değil mi ?

Merhabalar,
Dairesel perdede 15-20 küsür tanımlanan perdelerin hepsi perde grubu olarak tanımlanacaktır değil mi ?
Merhaba,
Dairesel perdeler bodrum çevre perdesi değilse ve yapının geneline bakıldığında TBDY 2018 madde 4.5.3.5 te belirtildiği üzere tek bir eleman gibi çalışıyorsa perde grubu olarak tanımlanması uygun olur.

1625567747638.png

Son düzenleme:
Geri