Radye temelde zımbalama problemi

erimer

Üye
Selamlar,

İlişikteki linkte yaptığım proje ile ilgili bir kaç sorum olacak.

1. Betonarme yetersizliklerde zımbalama problemi kalmamış olmasına rağmen raporlara baktığımda radye temelin son sayfasında zımbalama hatası veren kolonlar gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir?
2. Etkili plak kalınlığı anladığım kadarıyla 50 cm. olarak alınıyor ama altında 5,5 metrelik kazık temel var. Mantığıma göre etkili kalınlık 0,5 değil 6 metre olmalı ve bu yükseklikte zımbalama mümkün olmamalı. Acaba yazılım kazık temeli yok gibi mi hesaplıyor?

Selam ve sevgilerimle

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Anladığım kadarıyla Idecad'ten hiçbir forum admini buraya bakmıyor. Diğer kullanıcılardan fikir verebilecek olan var mı?

Selam ve sevgiler

erimer":1krawe7m' Alıntı:
Selamlar,

İlişikteki linkte yaptığım proje ile ilgili bir kaç sorum olacak.

1. Betonarme yetersizliklerde zımbalama problemi kalmamış olmasına rağmen raporlara baktığımda radye temelin son sayfasında zımbalama hatası veren kolonlar gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir?
2. Etkili plak kalınlığı anladığım kadarıyla 50 cm. olarak alınıyor ama altında 5,5 metrelik kazık temel var. Mantığıma göre etkili kalınlık 0,5 değil 6 metre olmalı ve bu yükseklikte zımbalama mümkün olmamalı. Acaba yazılım kazık temeli yok gibi mi hesaplıyor?

Selam ve sevgilerimle

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

1. Projeyi açıp analiz yapınca program, hem betonarme yetersizlikte, hem betonarme diyalogta hem de raporda uyarı vermektedir. Analiz ayarlarında önce hesap ve kesit toleransı verilmiş, sonra bunlar sıfırlamış ancak tekrar analiz yapılmamış olabilir mi?

2. Zımbalama kontrolü zımbalama çevresi boyunca yapılır ve zımbalama çevresi kolondan d/2 kadar uzaktadır. O bölgede plak kalınlığı radye kalınlığı kadardır. Bununla birlikte programda zımbalama kontrolü radye temel için yapılır, kazıklar dikkate alınmaz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    511.5 KB · Görüntüleme: 6,065
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    52.8 KB · Görüntüleme: 6,068
Merhaba,

1. sorunun cevabı olarak radye temelde ilave donatıları el ile arttırarak temeli kurtarır hale getirdim. Akabinde analiz modelinde yetersiz kolonlardan herhangibirine tıklayıp BETONARME butonuna basarak yeniden betonarme yaptırdım. Bu noktada radye plakta zımbalama dışında hata vermiyor. Mantıken altında 5.5 metre kazık olan bir plakta zımbalama olabileceğini düşünemiyorum ama yine de emin olmak için sormak istedim.

2. yanıtınızda kazıkların hesaba alınmadığını söylemişsiniz ama realitede orada kazıklar var ve zımbalamaya ciddi derecede engel olacaklar. Düşünce tarzım size göre yanlış mı?

Selam ve sevgiler

erimer":eb8kju61' Alıntı:
Merhaba,
1. sorunun cevabı olarak radye temelde ilave donatıları el ile arttırarak temeli kurtarır hale getirdim. Akabinde analiz modelinde yetersiz kolonlardan herhangibirine tıklayıp BETONARME butonuna basarak yeniden betonarme yaptırdım. Bu noktada
radye plakta zımbalama dışında hata vermiyor. Mantıken altında 5.5 metre kazık olan bir plakta zımbalama olabileceğini düşünemiyorum ama yine de emin olmak için sormak istedim.

Tekrar merhaba
1. Betonarme diyalogunda hata yokken raporda hata görünmesi durumu incelemek üzere notlarımıza bulunmaktadır. Raporda hata veren durumu dikkate almanız gerekir.

erimer":eb8kju61' Alıntı:
2. yanıtınızda kazıkların hesaba alınmadığını söylemişsiniz ama realitede orada kazıklar var ve zımbalamaya ciddi derecede engel olacaklar. Düşünce tarzım size göre yanlış mı?
Selam ve sevgiler

2. Kazıklar hesaba katılıyor. Üst yapı etkileşimli olarak yapı-radye temel-kazıklarla birlikte komple çözülüyor. Benim ifade ettiğim husus zımbalama kontrolünde kullanılan faydalı yükseklik ki, TS500'e göre kolondan d/2 mesafedeki radye kalınlığı olarak dikkate alınıyor. d/2 mesafesinde plak ne kadar kalınlıkta ise zımbalama kontrolü de o kalınlık için dikkate alınmalı.
İyi çalışmalar

Tekrar merhaba,

Bir türlü çözemediğim bir husus var. Betonarme yaptırdıktan sonra Betonarme yetersizlikler butonu Yeşil ve Check veriyor.

Bu butonun pull down menüsüne tıkladığımda zımbalama dayanımı da dahil olmak üzere hepsi yeşil ve Check veriyor.

Herşey yolunda görünüyorken neden radye raporunda hala zımbalama dayanımı yetersiz gözüküyor bunu bir türlü çözemedim.

Şunu da paylaşmak istiyorum ki betonarme yaptırmadan önce zımbalama problemi hem kolon raporunda hem de radye temel raporunda gözüküyorken betonarme yaptırdıktan sonra kolon raporunda zımbalama problemi yokolurken radye raporunda kalmaya devam ediyor. Sanki radye raporu halen betonarme yapılmazdan önceki doneleri hafızaya almış gibi bir durum söz konusu. Bu konuya bir açıklık getirebilir miyiz?

Selam ve sevgiler

erimer":czxdg0ka' Alıntı:
Bir türlü çözemediğim bir husus var. Betonarme yaptırdıktan sonra Betonarme yetersizlikler butonu Yeşil ve Check veriyor.
Bu butonun pull down menüsüne tıkladığımda zımbalama dayanımı da dahil olmak üzere hepsi yeşil ve Check veriyor.
Herşey yolunda görünüyorken neden radye raporunda hala zımbalama dayanımı yetersiz gözüküyor bunu bir türlü çözemedim.
Şunu da paylaşmak istiyorum ki betonarme yaptırmadan önce zımbalama problemi hem kolon raporunda hem de radye temel raporunda gözüküyorken betonarme yaptırdıktan sonra kolon raporunda zımbalama problemi yokolurken radye raporunda kalmaya devam ediyor. Sanki radye raporu halen betonarme yapılmazdan önceki doneleri hafızaya almış gibi bir durum söz konusu. Bu konuya bir açıklık getirebilir miyiz?
Selam ve sevgiler

Rapordaki değerlerle betonarme diyalolugunda verilen değerleri karşılaştırırsanız, analiz ve kontrol değerlerinin aynı olduğunu, konunun sadece betonarme diyalogunda verilmeyen uyarı ile alakalı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Betonarme diyalogunda da uyarı verilmesi için konu notlarımız arasına alınmıştır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    111.4 KB · Görüntüleme: 5,923
erimer":3g5db77u' Alıntı:
Merhaba,
1. sorunun cevabı olarak radye temelde ilave donatıları el ile arttırarak temeli kurtarır hale getirdim. Akabinde analiz modelinde yetersiz kolonlardan herhangibirine tıklayıp BETONARME butonuna basarak yeniden betonarme yaptırdım. Bu noktada
radye plakta zımbalama dışında hata vermiyor. Mantıken altında 5.5 metre kazık olan bir plakta zımbalama olabileceğini düşünemiyorum ama yine de emin olmak için sormak istedim.

5.5 metre kazık olan plakta zımbalama olabilir de olmayabilir de. Programda zımbalama kontrolü TS500'de verilen esaslara göre yapılmaktadır. Burada N1 kolon normal kuvvet, Fa, zımbalama çevresine ve zımbalama alanı içerisindeki zemin gerilmesine bağlı değişkenlerdir. N1 kolon normal kuvveti kazıklı temelde azalır. Fa ise kazıklı temel çözümünde radyenin dikkate alınıp alınmamasına göre değişir.

Vpd= N1- Fa
Fa= qsp * ZımbalamaAlanı
kolondan d/2 uzaklıkta zımbalama alanı = (b+d)*(h+d)
qsp= zımbalama alanı içerisindeki zemin gerilmesi

Projenizi kazık olmadan radye plak olarak ve kazıklı radye plak, radye yatak katsayısı sıfır alarak çözdüm. Kazık temelli çözüm C18 kolonu zımbalama değerleri:

Kazık olmadan radye temel çözüm, C18 kolonu zımbalama değerleri:
Sonuçları incelersek kazıklı temel çözümde zımbalama kuvveti daha azalıyor ancak kontrol şartını sağlamıyor.

erimer":3g5db77u' Alıntı:
Selam ve sevgiler

Benim ifade ettiğim husus kazıkların hesaba alınmadığı değil, zımbalama kontrolünde kullanılan faydalı yükseklik ki, TS500'e göre kolondan d/2 mesafedeki radye kalınlığı olarak dikkate alınıyor üstte eklediğim ekran görüntülerinde görüldüğü üzere kazıklar hesaba katılıyor. Üst yapı etkileşimli olarak yapı-radye temel-kazıklarla birlikte komple çözülüyor. Kazıklar zımbalamaya engel olabilir ancak projeye bağlıdır.

Ekli dosyalar

• kazıksızçözümC18kolonuzımbalama.PNG
    kazıksızçözümC18kolonuzımbalama.PNG
    61 KB · Görüntüleme: 5,856
  • kazıklıçözümC18kolonuzımbalama.PNG
    kazıklıçözümC18kolonuzımbalama.PNG
    36.9 KB · Görüntüleme: 5,856
Geri